Ronaldo dal "svému" Manchesteru gól, stačil ale jen na remízu

22:42aktualizováno  22:58
PRAHA - Fotbalisté Realu Madrid remizovali v úvodním osmifinále Ligy mistrů s Manchesterem United 1:1. Hosty poslal ve šlágru soutěže do vedení Welbeck, po půlhodině ale srovnal gólem proti svému bývalému klubu Ronaldo. Ani druhý dnešní duel neměl vítěze, Šachtar Doněck s Tomášem Hübschmanem doma remizoval 2:2 s Borussií Dortmund. Odvety se hrají 5. března.

Ronaldo z Realu slaví gól foto: Reuters

Real, který ztrácí ve španělské lize na vedoucí Barcelonu propastných šestnáct bodů, od úvodních sekund potvrzoval, že Liga mistrů je pro něj momentálně prioritou. Zatlačil Manchester před vápno a už po šesti minutách mohl otevřít skóre. Brankář De Gea, jediný Španěl v kádru United, vytáhl konečky prstů Coentraovu střelu na tyč.

"Bílý balet" si dál udržoval velkou převahu, po dvaceti minutách ale zničehonic udeřilo na opačné straně. Manchester se prosadil hned z první vážné akce, když se po rohu hlavou trefil nepokrytý Welbeck. Kouč Realu Mourinho, který s Manchesterem prohrál jen dva ze čtrnácti předešlých duelů, vyskočil z lavičky a potleskem povzbuzoval svůj tým.

Středeční výsledky

Real Madrid - Manchester United 1:1 (1:1)
Branky: 30. Ronaldo - 20. Welbeck. Rozhodčí: Brych (Něm.).

Sestavy: Real: López - Arbeloa, Ramos, Varane, Coentrao - Khedira, Xabi Alonso (83. Pepe) - Di María (75. Modrič), Özil, Ronaldo - Benzema (60. Higuaín).

Manchester: De Gea - Rafael, Ferdinand, Evans, Evra - Welbeck (73. Valencia), Carrick, Jones, Kagawa (64. Giggs) - Rooney - Van Persie (84. Anderson).

Šachtar Doněck - Borussia Dortmund 2:2 (1:1)
Branky: 31. Srna, 68. Douglas - 41. Lewandowski, 87. Hummels. Rozhodčí: Webb (Angl.).

Sestavy: Šachtar: Pjatov - Srna, Rakickij, Čigrinskij, Rat - Fernandinho, Hübschman - Teixeira (84. Eduardo), Mchitarjan, Taison (62. Douglas) - Luiz Adriano.

Dortmund: Weidenfeller - Piszczek, Santana, Hummels, Schmelzer - Bender, Kehl - Blaszczykowski (80. Leitner), Götze, Reus (90. Schieber) - Lewandowski.

Za deset minut se dočkal vyrovnání. Hosté si pečlivě hlídali Ronalda přesně půl hodiny, než se jejich bývalý hráč z let 2003 až 2009 odpoutal od Evry a přesnou hlavičkou uklidil k tyči Di Maríův centr ze strany. Hvězdný Portugalec vstřelil v této sezoně Ligy mistrů sedmý gól a osamostatnil se v čele tabulky kanonýrů.

"Rudí ďáblové" se k brance Realu dostávali zřídka, pokaždé to ale znamenalo nebezpečí. Ještě do pauzy mohl přidat druhý gól Welbeck, ale López, nedávná posila za zraněnou brankářskou jedničku Casillase, stačil tečovat na roh. Po změně stran pak měl dvakrát na noze gól Van Persie.

Jinak ale hosté převážně bránili a Real většinu druhé půle kroužil kolem vápna. V 60. minutě si našel prostor Coentrao, jeho střelu ve skluzu ale vykopl De Gea. V závěru se neprosadili Khedira ani Ronaldo a do odvety v Anglii tak vstoupí v příznivější pozici Manchester.

Český reprezentant Hübschman se uzdravil z planých neštovic a nakonec nechyběl v základní sestavě Šachtaru Doněck proti Dortmundu. Domácí celek kvůli zimní přestávce v ukrajinské lize nehrál soutěžní zápas od 5. prosince a v úvodu to bylo na jeho výkonu znát.

Hostující Borussia se oklepala z víkendové bundesligové porážky 1:4 od Hamburku a první půlhodinu na hřišti dominovala. Jenže Hummels trefil v 17. minutě jen břevno, a tak šel v 31. minutě do vedení Šachtar. Z přímého kopu se s přispěním zaváhání brankáře Weidenfellera prosadil Srna. Dortmund ale ještě před pauzou srovnal, v 41. minutě doklepl míč do sítě po zmatcích v obraně Doněcku Lewandowski.

Domácí kouč Lucescu si mohl po přestávce gratulovat ke střídání; Brazilec Douglas Costa byl na hřišti jen šest minut, když využil chyby v defenzivě Dortmundu a Šachtar znovu vedl. Hummels ale své zaváhání odčinil a Borussii, která usiluje o první postup do čtvrtfinále LM od roku 1998, zajistil v 88. minutě slibnou remízu.