Manchester natáhl mizérii, po 41 letech prohrál doma s Newcastlem

15:58aktualizováno  20:37
LONDÝN - Fotbalisté Manchesteru United v anglické lize počtvrté v řadě ztratili body. V 15. kole podlehli 0:1 Newcastlu, kterému se v ligovém utkání na Old Trafford podařilo vyhrát poprvé od roku 1972. Arsenalu, který čeká v neděli zápas s Evertonem, zůstal v čele tabulky čtyřbodový náskok, protože druhá Chelsea podlehla Stoke 2:3 a body ztratil i Manchester City za remízu 1:1 v Southamptonu.

Fotbalista Manchesteru United Wilfried Zaha (vpravo) a Mapou Yanga-Mbiwa z Newcastlu foto: Reuters

Anglická fotbalová liga - 15. kolo

Manchester United - Newcastle 0:1 (61. Cabaye)

Crystal Palace - Cardiff 2:0 (6. Jerome, 57. Šamach)

Liverpool - West Ham United 4:1 (42. vlastní Demel, 47. Sakho, 81. Suárez, 84. vlastní O'Brien - 66. vlastní Škrtel)

Southampton - Manchester City 1:1 (42. Osvaldo - 11. Agüero)

Stoke - Chelsea 3:2 (42. Crouch, 50. Ireland, 90. Assaidi - 9. a 53. Schürrle)

West Bromwich - Norwich 0:2 (13. Hooper, 89. Fer)

Sunderland - Tottenham 1:2 (37. Johnson - 43. Paulinho, 50. vlastní O'Shea)

Manchester United se musel obejít bez distancovaného nejlepšího střelce Wayna Rooneyho, kterého nahradil uzdravený Robin van Persie. "Rudí ďáblové" se však stejně jako v posledním utkání s Evertonem (0:1) neprosadili a po jedenácti letech prohráli dva domácí ligové zápasy za sebou. Nejblíž byli gólu po tečované hlavičce Patrice Evry, rozhodčí nicméně přehlédli ruku Vurnona Anity, která míč zastavila na brankové čáře. Krátce nato otevřel v 61. minutě skóre Newcastle, když se po centru Moussy Sissoka prosadil střelou na zadní tyč Yohan Cabaye.

Skórovat se sice podařilo Van Persiemu, ale jeho branka hlavou neplatila kvůli ofsajdu. Newcastle na Old Trafford vyhrál teprve podruhé od roku 1950, jedinkrát z 48 pokusů se mu to dosud podařilo v roce 1972. Poprvé od založení Premier League navíc porazil úřadujícího mistra. United ztrácí dvanáct bodů na první Arsenal a osm na Liverpool a Chelsea. Ta na hřišti Stoke vedla od deváté minuty po trefě Andrého Schürrleho, těsně před poločasem ale brankář Petr Čech váhavě vyběhl na centr z rohového kopu a zblízka ho prostřelil Peter Crouch.

Po přestávce skóre střelou k tyči otočil Stephen Ireland, ale již za tři minuty srovnal dělovkou z hranice pokutového území Schürrle. Minutu před koncem nicméně napřáhl Usáma Assaidi a nechytatelnou střelou z dálky zařídil Stoke první výhru nad Chelsea od roku 1975. O brzký náskok přišel i Manchester City na hřišti Southamptonu, kde na gól Sergia Agüera zareagoval před poločasem parádním zásahem na konečných 1:1 Pablo Osvaldo. Před City i Chelsea se tak posunul na druhé místo Liverpool, který zdolal 4:1 West Ham.

Liverpool poslal do vedení vlastním zásahem Guy Demel, druhý gól přidal Mamadou Sakho. Soupeř snížil díky slovenskému stoperovi Liverpoolu Martinu Škrtelovi, který se během týdne trefil do vlastní sítě již podruhé. V závěru zpečetili skóre nejlepší střelec soutěže Luis Suárez a vlastním gólem po Suárezově střele Joey O'Brien. Poprvé od vzniku Premier League se stalo, že by tři branky v jediném utkání byly vedeny jako vlastní.

Do sestavy Sunderlandu se po dvouzápasové přestávce vrátil obránce Ondřej Čelůstka a hned se podílel na úvodní brance, když brankář Hugo Lloris jen vyboxoval jeho centr ke skórujícímu Adamu Johnsonovi. Nejhorší tým soutěže ale proti favorizovanému Tottenhamu vedení neudržel a po gólu Paulinha a vlastním zásahu Johna O'Shey prohrál 1:2. Čelůstka byl na hřišti 77 minut a dostal žlutou kartu. West Bromwich se střídajícím útočníkem Matějem Vydrou doma neskóroval proti Norwichi a podlehl 0:2.