Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Nejvyšší platy mají fotbalisté Manchesteru City, přeskočili i baseball

Sport

  12:00
PRAHA - Milion sem, milion tam. Obrovská finanční síla sportovních klubů není žádným tajemstvím. Ovšem jak se v ní odrážejí platy jednotlivých hráčů? Přesnou analýzu zveřejnil web Sporting Intelligence ve spolupráci s televizní stanicí ESPN.

Edin Džeko se raduje se spoluhráči. foto: Reuters

Největší balík peněz přistane každoročně na účtu fotbalistů Manchesteru City, v bohatém klubu si jednotlivec vydělá za rok přibližně osm milionů dolarů (zhruba 160 milionů korun). Těsně za anglickým týmem se drží dva baseballoví giganti: New York Yankees a Los Angeles Dodgers.

Hráči City mohou za nadprůměrný plat vděčit především svému majiteli, jímž je od roku 2008 šejk Mansúr ze Spojených arabských emirátů. Ten za stovky miliard skoupil zvučná jména a mužstvo dotáhl k anglickému titulu či vítězství v FA Cupu.

Pořadí klubů podle platů hráčů

1. Manchester City (fotbal, 8 109)
2. NY Yankees (baseball, 8, 013),
3. LA Dodgers (baseball, 7,778),
4. Real Madrid (fotbal, 7,586),
5. Barcelona  (fotbal, 7,446),
6. Brooklyn Nets (basket, 6,814),
7. Bayern Mnichov (fotbal, 6,689),
8. Manchester United (fotbal, 6,566)
9. Chicago Bulls (basket, 6,055)
10. Chelsea (fotbal, 6,053).

Pozn.: platy jsou průměrné, v milionech dolarů za jeden rok

Luxusu si ale nedopřávají pouze hráči, zásluhou skvěle propracované marketingové strategie si podívanou na luxusně sestřiženém pažitu užívají také diváci na tribunách Etihad Stadium. Klub se totiž spojil se známým šéfkuchařem ze společnosti Fabulous Feasts, která zajišťuje občerstvení. City navíc spolupracují i s módní značkou Hugo Boss.

Do svého týmu ovšem pumpují finanční prostředky i ostatní muži s bezednými možnostmi. Jedním z nich je Roman Abramovič – ruský miliardář, jenž vlastní fotbalovou Chelsea. Londýňané, kteří se s ročním průměrným platem šest milionů dolarů řadí na desátou příčku, zamířili k předsezonnímu soustředění do Bangkoku a fyzičku nabírali také v Kuala Lumpuru.

Michail Prochorov, další z velkých Rusů, zase odkoupil basketbalový celek Brooklyn Nets. Také s přispěním jeho prostředků zůstává NBA pro hráče tou nejvýdělečnější soutěží. A to i přesto, že v žebříčku nejpopulárnějších sportů USA před americkým fotbalem nebo populárními závody NASCAR mírně zaostává.

Smělé myšlenky přepadly svého času také Sulejmana Kerimova, rozhazovačný chlapík vtrhl do zapomenutého klubu v Machačkale a sebevědomě plánoval: Vybudujeme nejlepší mužstvo na světě! Jenže narazil...

Postavil stadion, přilákal jména jako Samuel Eto’o nebo Roberto Carlos, ale přišel pád. Pro klub a nadšené příznivce možná až příliš krutý. „Už se nechci dále nervovat,“ oznámil Kerimov. A odstartoval výprodej.

"Chudá" NHL

Analytici se během studie nejlépe vydělávajících hráčů zaměřili na 294 klubů napříč celým sportovním odvětvím, do výdělku ale nebyly zahrnuty příjmy z osobních či komerčních aktivit, kvůli kterým tečou hráčům do kapes další miliony. Na jedničku v tomto odvětví pracuje například portugalský hezoun Cristiano Ronaldo z Realu Madrid.

Zajímavostí ovšem je, že v pořadí prvních deseti týmů není vedle družstev z fotbalové, baseballové a basketbalové ligy žádný celek z hokejové NHL. Až na 76. příčce se drží Chicago Blackhawks – dvojnásobný vítěz Stanley Cupu z posledních čtyř let, jenž každého z hráčů odmění ročně třemi miliony dolarů.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!