Malý, ale šikovný. Zesměšnil celou pětku

19:30
BOSTON/PRAHA - Evropa má svého Mikaela Granlunda z Finska a jeho "florbalový" gól v semifinále nedávného mistrovství světa na Slovensku, v zámoří nyní opěvují drobného kanadského šikulu Brada Marchanda z Bostonu. Ten ve třetím finálovém souboji o Stanley Cup totálně zesměšnil celou ofenzivní letku Vancouveru a svou brankou v oslabení na 3:0 definitivně položil soka na lopatky.

Boston - Vancouver (parádní gól Marchanda). foto: Reuters

"Byl to nádherný gól. A navíc nesmírně důležitý," prohlásil po třetím finále Stanley Cupu Daniel Paille z Bostonu, který vyhrál 8:1 a snížil stav série hrané na čtyři vítězné zápasy na 1:2. "Byl to velký gól. Dodal nám sílu, energii a sebedůvěru," doplnil jej Andrew Ference autor první branky zápasu. Koho, že to tak vychvalují? Gól na 3:0? Při triumfu 8:1? Také přemýšlíte nad tím, jestli náhodou oba hráči nepřehání?

DÁLE K FINÁLE STANLEY CUPU

Nepřehání. Jejich spoluhráč Brad Marchand předvedl kousek, který může směle kandidovat na gól roku. A přestože se jednalo o zvýšení náskoku Bruins v té době na 3:0, byl to gól klíčový, zlomový. Boston se totiž dostal na začátku druhé třetiny do vedení 2:0, jenže následně Vancouver zabral, začal tlačit, hráči Bostonu dělali chyby, faulovali.

Vancouver, který dokázal využít do třetího finále každou svou čtvrtou přesilovku byl na koni. Zdálo se být jen otázkou času, kdy sníží. Jenže... Ve 31. minutě šel na trestnou lavici již Milan Lucic a Sedinové a spol. dostali další šanci na první gól v zápase. Minutu kroužili po ledě bez úspěchu. Po minutě přesilovky vlétnul na led třiadvacetiletý Marchand.

NÁDHERNÝ GÓL MARCHANDA DO SÍTĚ VANCOUVERU

Obkroužil útočnou modrou, klepnul do hokejky Danielu Sedinovi, vyhnul se jeho bratrovi, nabral rychlost, obhodil si o mantinel další tři hráče Vancouveru a najednou byl sám před Luongem. Kanadského olympijského hrdinu si s lehkostí položil, vyhnul se mu a přesně pod víko zakončil. Na těch pár vteřin byla TD Garden svědky v duelu nejrychlejší kolektivní hry světa dokonalé One-Man Show.

"Byl jsem nervózní," překvapil Marchand, vyhlášený druhou hvězdou zápasu, po zápase novináře. "Bál jsem se, že když jsem si Luonga položil, netrefím branku," dodal. Trefil. Báječně, dokonale. Vancouver, který měl v ten okamžik na ledě své nejlepší hráče, už se z těžkého k.o. nevzpamatoval. Ne, slova o klíčovém gólu zápasu nebyla přehnaná. Kdo ví, třeba to byl klíčový gól celé série...