Málek vychytal Třinec, Vítkovice ve finále ještě žijí

18:00aktualizováno  22:54
OSTRAVA/PRAHA - Pokud by prohráli, mistrovský sen by se jim rozplynul. Podruhé v řadě. Podruhé za sebou hrozilo hokejistům Vítkovic, že ve finále extraligy padnou v nejrychlejším možném čase a budou se dívat na korunovaci svého soupeře na šampiona soutěže. Jenže Málek a spol. se svému osudu postavili, nádhernou bitvu dokázali vyhrát v nájezdech 5:4 a a snížili stav finálové série na 1:3. Pátý duel se v Třinci hraje v úterý.

Vítkovice - Třinec (Málek zasahuje). foto: ČTK

Ta série musela budit Vítkovice ze sna. Celek z moravskoslezské metropole hraje finálovou sérii již pětkrát, ani jednou však Vítkovičtí nedokázali vyhrát před vlastními fanoušky. Osmkrát v řadě sledovali radost soupeře, třikrát se ve vítkovické hale slavil mistrovský titul. Ovšem pokaždé soupeř. Na devátý pokus to ale vyšlo. Jednu sérii totiž ukončila jiná...

Čtvrtý finálový souboj ve vítkovické ČEZ Aréně mohl ukončit celou sérii. Třinečtí vedli již 3:0 na zápasy a byli jasně na koni. Svou pohodu doložili hned v první třetině, kdy se dvakrát dostali do vedení a měli v čele s kanonýrem Růžičkou i další šance. Jenže domácí před vyprodaným kotlem bojovali, dřeli a pokaždé vyrovnali.

DÁLE ČTĚTE

Když pak šikula Húževka ve 35. minutě poslal Vítkovice parádní ranou do vedení, hale hrozila demolice. Ne naposledy v zápase. Vítkovičtí si věřili. Aby ne. Druhou branku vstřelili v oslabení, třetí v přesilovce a početní výhodu využili poprvé ve finálové sérii.

MOMENTY ČTVRTÉHO FINÁLE

1. MÁLKŮV BETON V PRODLOUŽENÍ. V 66. minutě se před Málkem ocitl úplně sám hostující kapitán Radek Bonk. Po střele parťáka Varadi však ani nadvakrát neprotlačil kotouč do vítkovické branky. O některé domácí fanynky se v té chvíli pokoušel infarkt.

2. HÚŽEVKŮV PŘESILOVKOVÝ GÓL. Tři a půl zápasu čekali Vítkovičtí na to, až využijí ve finále početní výhodu. Nefungovaly obvyklé vzorce, ani náhodné pokusy. A tak si vzal na modré čáře kotouč najetý Húževka a nepřesilovkově jej napálil švihem na bránu. Dokonale. Černá guma vymetla levou Hamerlíkovu šibenici.

3. PETERKOVO SELHÁNÍ. Ve finále už nejednou ukázal šikovné ruce, kterými uháčkoval soupeře, dal dva góly. Nyní 49 sekund před koncem třetí třetiny za stavu 4:3 pro Třinec stál u vítkovické střídačky na útočné modré a pálil na prázdnou domácí branku. Minul a z protiútoku vyrovnal v čase 59:30 Klimek. "Devět z deseti pokusů by z hole průměrného hokejisty skončilo v brance," kroutil hlavou expert ČT David Pospíšil, sám bývalý extraligový hokejista.

"Je před námi ještě 20 minut. A stav 3:2 pro ně ještě nic neznamená, určitě to nezabalíme," nenechal se rozhodil stavem třinecký útočník Martin Adamský v přestávkovém rozhovoru pro Českou televizi. A následně se svými kumpány potvrdil slova i na ledě.

V rozmezí necelých dvou minut v rozmezí 51. a 53. minuty nejprve Lojek v přesilovce a po něm Kohn úplně osamoceni před Málkem po přihrávkách zpoza branky otočily zápas. Třinečtí pak perfektně bránili, přežili i oslabení v posledních dvou minutách, byli necelou minutu od titulu, Peterek na útočné modré mířil na prázdnou branku...

Jenže o centimetry minul a domácí z protiútoku v čase 59:30 Klimkovou dorážkou vyrovnali na 4:4. "Na střídačce mi bylo hrozně. Ale kluci to nezabalili a to bylo nejdůležitější," usmíval po zápase hrdina duelu Roman Málek. Jeho hvězdné momenty totiž následovaly.

V prodloužení třikrát vychytal kapitána hostí Bonka a když tři vteřiny před koncem zastavil parádní čistou rybičkou Ovčačík v nájezdu Růžičku, musely rozhodnout penalty. A v nich vítkovický fantom ani jednou ze šesti případů v play off neprohrál! A neprohrál ani posedmé. Poradil si s nájezdy Poláka i Bonka, na druhé straně Šedivý s Ujčíkem nedali Hamerlíkovi šanci.

Málkova série ukončila vítkovické domácí finálové prokletí. A v úterý se pokusí se brankářský kouzelník se svými spoluhráči poprvé letos dobýt třinecký led. Pátý duel startuje ve Werk Aréně od 17:10 hodin a Lidovky.cz vám jej přinesou v on-line reportáži.

4. FINÁLOVÝ ZÁPAS HOKEJOVÉ EXTRALIGY

HC Vítkovice Steel - HC Oceláři Třinec 5:4 po sam. nájezdech (2:2, 1:0, 1:2 - 0:0)
Branky a nahrávky: 7. J. Sýkora (Burger, Vosátko), 19. Vrána (Klimek, Malík), 35. Húževka (Káňa, Ujčík), 60. Klimek (Káňa, Vrána), rozhodující nájezd Šedivý - 5. Bonk (Varaďa, M. Růžička), 12. Zíb, 51. Lojek (Kohn, D. Květoň), 53. Kohn (Krajíček, Polanský). Proměněné nájezdy: Šedivý, Ujčík (oba Vítkovice). Neproměněné nájezdy: Polák, Bonk (oba Třinec). Rozhodčí: Baluška, Ország (oba SR) - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 9471 (vyprodáno). Stav série: 1:3.

Vítkovice: Málek - Vosátko, Malík, Ovčačík, Ficenc, Punčochář, Bartoň - Huna, Burger, J. Sýkora - Pohl, Vrána, Klimek - Šedivý, Strapáč, Káňa - Ujčík, Húževka, Hlinka. Trenéři: Trličík a Moták.

Třinec: Hamerlík - Hrabal, Zíb, Krajíček, Lojek, Richter, Seman - M. Růžička, Bonk, Varaďa - D. Květoň, Kohn, Polák - Hrňa, Peterek, Adamský - Zagrapan, Polanský, Koudelka. Trenéři: Marek a B. Kopřiva.