Magie sedmých zápasů (VIDEO)

13:59
NEW YORK - Sedmý zápas play off má v NHL má velkou magickou auru. Duel o všechno znamená pro jeden tým odvalení velkého balvanu a bezuzdné radosti, pro ten druhý konec sezony. Jeden takový se odehrál v noci na dnešek mezi Penguins a Caps. Tučňáci v něm kralovali, ale jaké jsou další legendární sedmé zápasy? Server NHL.com jich vybral hned pět.

Ovečkin a Crosby vstoupili do dějin NHL. foto: AFP

Zápas mezi Washingtonem Capitals a Pittsburghem Penguins se zřejmě zapíše do historie, jako jeden z nejjednoznačnější z legendárních. Tučňáci i přes očekávání vyrovnané bitvy svého soupeře přejeli a slaví.

Celá série se však rozhodně zařadí mezi slavné momenty historie Stanley cupu, zde jsou další:

1942: Toronto Maple Leafs vs. Detroit Red Wings Začněme s nejdramatičtějším vyústěním Stanley Cupu všech dob. Toronto otáčelo v divoké sérii vedení Detroitu 3:0.

Red Wings přehrávali Maple Leafs se svou strategií nahazování puků a v úvodních třech zápasech slavili výhry. Heroické nasazení a taktické šachy kouče Toronta ovšem znamenaly že kanadský celek dotáhl celou sérii až k rozhodujícímu sedmému zápasu.

V něm byla Rudá křídla 13 minut od zisku trofeje, když Sweeney Schriner srovnal. Pete Langelle o dvě minuty později strhnul vedení na stranu Toronta. Střelec úvodní branky pak druhou trefou stanovil závěrečné skóre na 3:1 a dokonal tak největší comeback v historii.

1979: Boston Bruins vs. Montreal Canadiens - Canadiens za sebou měli sérii tří triumfů ve Stanley Cupu v řadě. Porazili ve čtvrtfinále Toronto a srazili se s Bostonem, který přešel přes Penguins. Defenzivní hlídač Marcotte vymazal hvězdu Canadiens Lafleura. V sedmém zápase vedli Medvědi 4:3 a do konce utkání zbývaly necelé tři minuty. Při powerplay se Lafleur dočkal - odpoutal se od svého stínu a tvrdou ranou vyrovnal. Vítězství v nastaveném čase vystřelil montrealský Yvon Lambert.

1986: Edmonton Oilers vs. Calgary Flames - Oilers byli na cestě ke svému třetímu tiulu v řadě. K dispozici měli zřejmě nejlepší tým své historie. Wayne Gretzky měl za sebou fenomenální sezonu, v níž zaznamenal 215 kanadských bodů za 52 branek a nepřekonatelných 163 asistencí. Paul Coffey vytvořil nový rekord, když jako obránce vstřelil 48 branek. V All-Star Game startovalo deset hráčů Edmontonu.

V "Bitvě o Albertu" se střetli s Calgary, které v základní sezoně získalo o 30 bodů méně. Týmy se dlouho přetahovaly o vedení v sérii. Výhrami začali dvakrát Flames, Edmonton dvakrát vyrovnal. Poté se role vyměnili a za stavu 3:3 se šlo do sedmého zápasu. Na začátku třetí třetiny byl stav nerozhodný 2:2. Obránce Steve Smith se pokusil o křížný pas obraným pásmem, ale trefil gólmana Granta Fuhra a puk zapadl do branky. Flames už vítězství udrželi. V konferenčním finále nejprve vyřadili Blues a ve finále podlehli Montrealu.

1994:  New Jersey Devils vs. New York Rangers Rangers se potkali s Devils a předvedli legendární bitvu moderní historie NHL ve finále Východní konference. Během sezony nedokázali Devils porazit Rangers ani jednou, dokud nepřišla právě tato série. Hned v úvodním duelu triumfovali Ďáblové 4:3. Rangers pak otočili stav na 2:1 na zápasy. Dvě vítězství New Jersey pak znamenaly stav série 3:2.

Kapitán Rangers Mark Messier zařídil hattrickem v šestém zápase setrvání v sérii a byl tu rozhodující sedmý zápas. V něm poslal do vedení domácí Brian Leetch. New York pak dlouho hlídal těsné vedení. Valery Zelepukin ovšem 7.7 vteřin před koncem třetí třetiny srovnal. V nastavení měly oba celky řadu příležitostí. Rozhodlo se však až ve druhém prodloužení a Rangers si vybojovali postup do finále v němž - rovněž po sedmizápasové bitvě - porazili Canucks a získali Stanley cup po 54 letech.

2002: Detroit Red Wings vs. Colorado Avalanche Velká bitva silných týmů, které sbíraly Stanley cupy v poslední dekádě.

Šestý zápas 9:0

Avalanche vyhráli Stanley cup v roce 1996, tedy hned poté co se přestěhovali do Denveru z kanadského Quebecu. Už z tohoto roku začíná série vzájemných bitev v západní konferenci a za tu dobu si vybudovala rivalita mezi oběma celky slušnou historii.

Týmy se potkaly pětkrát během sedmi let. V roce 2002 u toho byl i Dominik Hašek v dresu Red Wings. V šestém zápase vychytal dokonce nulu při drtivém vítězství 9:0. Tím jeho tým srovnal na 3:3. Na očekávaný souboj brankářů Hašek vs. Roy v sedmém zápase nedošlo. Roy selhal i v sedmém zápase, když inkasoval z prvních dvou střel a během první třetiny dostal 6 gólů. Zápas nakonec skončil dalším drtivým vítězstvím 7:0.