2. prosince 2009 8:28 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Lyžařská medailová naděje Bauer: Stříbra chci přetavit ve zlato

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Lukáš Bauer s medailí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Bauer s medailí. | foto: ČTK

PRAHA Cesta ke zlatu. Tak zní heslo, které nejlepší český lyžař Lukáš Bauer (32) včera představil a zároveň snadno vysvětlil: "Moje hlavní výsledky byly zatím stříbrné. Sice si cením jakékoliv medaile z olympiády, ale mám rád vysoké výzvy a­tou je zlato."

V neděli jste si dojel ve svém prvním závodě sezony ve finském Kuusamu pro deváté místo. Čekal jste po říjnových zdravotních komplikacích tak vydařenou premiéru?
Deváté místo považuju za malý zázrak. V každém závodě chci bojovat o vítězství, ale ve Finsku jsem si říkal, že když skončím do dvacátého místa, bude to výborný výsledek. A to ještě trať v Kuusamu určitě nepatří mezi moje oblíbené.

Dá se spočítat, o kolik kilometrů navíc teď musíte kvůli viróze najezdit, abyste dohnal manko?
Těžko říct, možná jsem přišel o­tisíc kilometrů. Na soustředění ve švédské Bruksvallarně jsem v listopadu denně najezdil až 80 kilometrů. Mně ale nejde jen o dohánění restů. Neříkám si: Chybí ti tisíc kilometrů, tak je teď musíš nahnat. Potřebuju se hlavně dostat do pohody.

Za první svůj vrchol sezony jste označil lednové turné Tour de Ski. Na co si v tomhle seriálu troufáte?
Pojede se osm závodů, stejně jako v roce, kdy jsem Tour vyhrál. Takže by mi tenhle model snad mohl vyhovovat. Rád bych skončil mezi třemi nejlepšími.

Po Tour se už přiblíží olympiáda ve Vancouveru. Tam vás tedy čeká konec oné proklamované cesty za zlatem?
Největší šanci budu mít teoreticky asi v závěrečném závodě na 50 kilometrů klasicky s hromadným startem. Nebezpečný ale můžu být i v ostatních závodech. Tedy s výjimkou sprintu. Ten nepojedu.

Podle regulí antidopingové agentury WADA musíte být komisařům k dispozici každý den. Jak často vás navštěvují?
Naposledy před závodem v Kuusamu. Když jsme se ale s trenérem Mírou Petráskem rozhodli, že nepojedu závod v Beitostölenu, musel jsem narychlo po internetu posílat zprávu, že do Norska nejedu. Kdybych to neudělal a v Beitostölenu mě dopingový komisaři hledali, mohl bych mít pěkný malér. Jo a komisaři mě navštívili i v říjnu, kdy mě zrovna trápily skoro čtyřicetistupňové horečky. Šel jsem jim otevřít dveře v županu, bylo mi fakt dost zle, ale stejně je to neodradilo.

O vašich věčných zdravotních problémech se ví moc dobře. Co děláte proto, abyste pokud možno alespoň do Vancouveru zůstal zdravý?
Snažím se vyhýbat lidem, což se ale zejména v letadle při cestách na závody jaksi moc nedá.

  • 0Diskuse