Vítězná série Vonnové končí. Skončila v ochranných sítích

12:35aktualizováno  16:44
VAL D'ISERE (Francie) - Vítězná série Lindsey Vonnové ve sjezdech Světového poháru v této sezoně skončila ve Val d'Isere. Po dvou triumfech v kanadském Lake Louise před dvěma týdny americká obhájkyně velkého i malého glóbu skončila po pádu otřesená v ochranných sítích. Z prvenství se radovala Švýcarka Lara Gutová.

Americká lyžařka Lindsey Vonnová foto: Reuters

Vonnová je suverénně nejlepší sjezdařkou posledních let a ve Světovém poháru ovládá hodnocení této disciplíny od roku 2008. I letos začala skvostně, jenže ve Val d'Isere její naděje zhasly už po pár brankách. Na trati ji rozhodila nerovnost, skončila na sněhu a z pádu se pak dlouho sbírala. Do cíle nakonec dojela na lyžích, ale s novináři se o svém stavu ani rozpoložení nechtěla bavit.

Podle předběžných informací by měla být osmadvacetiletá Američanka a čtyřnásobná celková vítězka SP za posledních pět let v pořádku a nic by jí nemělo bránit absolvovat v sobotu super-G. Oba letošní superobří slalomy Vonnová rovněž ovládla. "Je v pohodě. Uvidíme, jak se bude cítit zítra, ale očekávám, že super-G pojede," řekl šéftrenér ženské reprezentace USA Alexander Hödlmoser. "Byla to chyba, která se může stát každému," řekl k pádu Vonnové.

Sjezd, který byl zkrácen kvůli varování před silným větrem, vyšel Švýcarkám.  Gutová se radovala z třetího triumfu v kariéře a "bronzová" byla její kolegyně Nadja Kamerová. Mezi švýcarské lyžařky se vklínila překvapivě Leanne Smithová, jež zastoupila favorizovanou krajanku Vonnovou. Jednadvacetiletá Gutová potvrdila pověst velkého talentu. Už v 17 letech získala ve stejném francouzském středisku stříbro na mistrovství světa 2009 a nyní poprvé v SP vyhrála sjezd. Pomohlo jí k tomu startovní číslo dvě a čistá trať.

Super-G ve Val Gardeně vyhrál Svindal a zvýšil vedení v SP

"Je to moje první vítězství ve sjezdu, takže jsme nesmírně potěšena," radovala se Gutová. "Letos jezdím dobře, cítím se dobře a už v minulému závodu ve Svatém Mořici jsem cítila, že stupně se blíží," řekla žena, která byla před dvěma lety při tomto sjezdu třetí. "Věděla jsem, že tady mi to sedí a že to mohu zopakovat. Škoda, že tady není mistrovství světa," litovala. V čele seriálu zůstala Slovinka Tina Mazeová, která si pojistila velký náskok 12. místem.

Aksel Lund Svindal vyhrál o více než sekundu superobří slalom Světového poháru ve Val Gardeně a upevnil si celkového vedení v seriálu. Nor, který za necelé dva týdny oslaví třicáté narozeniny, si v této sezoně připsal už páté umístění na stupních vítězů v rychlostních disciplínách. Za Svindalem skončili Italové - Matteo Marsaglia ztratil 1,07 sekundy, Werner Heel byl ještě o dalších pět setin pomalejší.

Největší Svindalův konkurent ve Světovém poháru Američan Ted Ligety, vítěz dvou obřích slalomů, byl o 2,39 pomalejší, což mu vyneslo až dvacáté místo. Svindal vyhrál superobří slalom v tomto italském středisku podruhé a celkově zaznamenal devatenácté vítězství v kariéře. Překonal tak o jeden triumf krajana Lasseho Kjuse a jen dvě výhry ho dělí od Kjetila Andreho Aamodta, aby se mu vyrovnal jako nejlepšímu Norovi co do počtu výher v SP.

Výsledky závodů SP ve sjezdovém lyžování

Val d'Isere (Francie)
Ženy - sjezd: 1. Gutová (Švýc.) 1:19,75, 2. Smithová (USA) -0,16, 3. Kamerová (Švýc.) -0,50, 4. Marchandová-Arvierová (Fr.) -0,52, 5. Fenningerová (Rak.) -0,67, 6. Aufdenblattenová (Švýc.) -0,72, 7. Mancusová -0,74, 8. McKennisová (obě USA) -0,86, 9. Rollandová (Fr.) -0,89, 10. Cooková (USA) -0,92.

Průběžné pořadí SP (po 11 z 37 závodů): 1. Mazeová (Slovin.) 699 b., 2. Höflová-Rieschová (Něm.) 463, 3. Vonnová (USA) 414, 4. Zettelová (Rak.) 360, 5. Gutová 309, 6. Mancusová 287, ...51. Záhrobská 38.

Pořadí sjezdu SP (po 3 z 8 závodů): 1. Vonnová 200, 2. Cooková 186, 3. Gutová 124, 4. Höflová-Rieschová 120, 5. Kamerová 118, 6. Marchandová-Arvierová 115.

Závod SP ve Val Gardeně (Itálie)
Muži - super-G: 1. Svindal (Nor.) 1:36,95, 2. Marsaglia -1,07, 3. Heel (oba It.) -1,12, 4. Jansrud (Nor.) -1,18, 5. Theaux (Fr.) -1,28, 6. Mayer -1,48, 7. K. Kröll (oba Rak.) -1,53, 8. Clarey (Fr.) -1,70, 9. Puchner (Rak.) -1,72, 10. Innerhofer (It.) -1,83.

Průběžné pořadí SP (po 10 z 36 závodů): 1. Svindal 540 b., 2. Ligety (USA) 408, 3. Hirscher (Rak.) 380, 4. Jansrud 261, 5. Mölgg (It.) 224, 6. Marsaglia 209, ...96. Krýzl 6.

Pořadí superobřího slalomu (po 3 ze 6 závodů): 1. Svindal 280, 2. Marsaglia 209, 3. Heel 150, 4. Theaux 131, 5. Mayer 116, 6. Ligety 106.

Závod kategorie FIS v Leogangu (Rakousko)
Ženy - obří slalom: 1. Steinlechnerová 2:16,35, 2. Wopfnerová (obě Rak.) -0,13, 3. Geigerová (Něm.) -0,67, ...20. Záhrobská -3,18, 21. Zemanová 3,26, 43. Marková -7,68.