Lvíčata po prohře s Itálií na šampionátu končí

7:22
ARNHEM - Už po základní skupině se s evropským šampionátem v Nizozemsku rozloučili čeští fotbaloví reprezentanti do 21 let. Definitivně o tom rozhodla jejich nedělní prohra 1:3 s Itálií, která tým kouče Ladislava Škorpila odsoudila k poslednímu místu za Srbskem, Anglií a právě "squadrou azzurou".

Martin Klein (vpravo) v souboji s Italem Aquilanim. foto: ČTK

Čeští mladíci po dnešním nezdaru přišli o možnost postoupit do semifinále a také o účast na olympiádě v Pekingu v příštím roce. Ze skupiny B do semifinále postoupily Srbsko s Anglií, Itálie si zahraje s Portugalskem baráž o postup na OH.

Zápas na stadionu Gerledome nechal vzpomenout na loňský světový šampionát dospělých, kdy Itálie poslala český národní tým v posledním utkání základní skupiny také předčasně domů.

I v neděli se na malém Euru hrálo hlavně podle italských not. Kouč Škorpil sice po minulé prohře se Srbskem udělal hned pět změn v sestavě, ale bezkrevné mužstvo na Itálii vůbec nestačilo. Utkání hodně ovlivnila už třetí minuta: souboj kapitána Hubníka a Rosiny před pokutovým územím sudí Thomson posoudil jako nedovolený a záložník AS Řím Aquilani se báječně trefil přímo do šibenice Zlámalovy branky.

Otřesení Češi vypadali bezradně, ale z první vážnější akce hned dokázali vyrovnat a přiblížit se postupové teorii. Rajtoral našel přízemním centrem Papadopulose a útočník Leverkusenu chytrou tečí nasměroval míč do italské branky. Po 194 minutách ukončil český střelecký půst na mistrovství.

Sebevědomím hýřící Italové se ale vůbec nenechali rozhodit a rychle české soupeře připravili o naděje. Tři minuty po vyrovnání chyboval ve středu pole Jirsák a brankář Zlámal ještě mužstvo podržel proti velké šanci Pazziniho. Po půlhodině ale u autové čáry zbytečně fauloval Rajtoral, Rosina posadil přetažený centr na hlavu kapitána Chielliniho a zadák Juventusu Turín využil prostoru, který mu dali čeští obránci. To už "lvíčata" hrála bez zraněného Jirsáka, kterého tři minuty před druhým gólem vystřídal Rýdel. Ten stejně jako bek Kuncl dnes debutoval v jednadvacítce.

Po poločase Češi rezignovali
Na druhé italské vedení už Češi reagovat nedokázali. Naopak ještě těsně před poločasem "lvíčata" lehkovážně pokazila další akci, soupeř předvedl znovu povedený brejk a Rossi precizní střelou o tyč jako by Alexi Fergusonovi chtěl ukázat, že si v Manchesteru United v příští sezoně zaslouží konečně dostat pořádnou šanci.

Gól těsně před přestávkou jako by českou reprezentaci připravil o zbytky snahy, po poločase se už hra změnila v nezáživnou partii bez jakéhokoliv náboje. Odevzdaní Češi rezignovali na jakoukoliv snahu zápas alespoň trochu zdramatizovat, naopak nechybělo příliš a odjeli ze šampionátu s ještě větším debaklem.

Stačilo, aby třeba střídající Pelle po pěti minutách pobytu na hřišti proměnil sólový únik, který mu překazil gólman Zlámal. Žádné oživení do české hry nepřineslo ani nasazení dalších útočníků Holendy a Krbečka. Český tým se stěží dostal za polovinu hřiště, když se už dostal na dostřel, přišla lehkovážná přihrávka, kterou Italové bez potíží pokryli.

Symbolický byl český pokus minutu před koncem. Papadopulos, jeden z mála Čechů, který snesl přísnější měřítko, se sice před pokutovým územím dostal ke střele, ale místo branky trefil do hlavy spoluhráče Rýdela. Češi končili v hlubokém útlumu, nizozemská mise pro ně skončila tvrdým políčkem.

Výsledek:
Itálie "21" - Česká republika "21" 3:1 (3:1)

Branky: 4. Aquilani, 29. Chiellini, 45+1. Rossi - 14. Papadopulos.
Rozhodčí: Thomson (Skot.) - Mokoš (SR), Onita (Rum.). ŽK: Nocerino, Rosina (oba It.). Diváci: 7167.