Lotyši stále neztratili ani bod, Francouzi porazili po Finech i silné Švýcary

18:30aktualizováno  23:01
kolín nad rýnem/paříž - Hokejisté Lotyšska jsou na letošním mistrovství světa stále bez ztráty bodů a vrátili se do čela skupiny A. V úterním zápase porazili Itálii 2:1, když o jejich výhře rozhodl až v 59. minutě Andris Džerinš. Ve skupině B se na druhé místo posunuli Švýcaři, kteří podlehli domácí Francii 3:4 po samostatných nájezdech.

Francouzští hokejisté si po výhře nad Švýcary připsali další cenný skalp. foto: Reuters

Slováci Česko nenapodobili. Po skvělém finiši nezvládli nájezdy s Dány

Francouzi si tak po výhře nad Finskem připsali další cenný skalp. V rozstřelu rozhodl svou druhou trefou v utkání Stéphane Da Costa.

Čtvrteční soupeři českého týmu Norové, kteří porazili Slovinsko 5:1, jsou jen o skóre za Švýcary na třetím místě, Francouzi jsou s pěti body čtvrtí o skóre před Čechy.

ZÁPAS SLOVENSKO - DÁNSKO JSME SLEDOVALI ONLINE

„Je to úžasný pocit. Jsou to pro nás důležité dva body. Pro nás je výhra proti Švýcarsku skvělá, protože je to takové derby. Hodně našich hráčů působí ve Švýcarsku, jsem za ně rád. Jsme na úspěšné vlně a musíme na ní zůstat. Teď už se však musíme soustředit na další zápas,“ řekl francouzský obránce Johann Auvitu oficiálnímu webu MS.

MS v hokeji:

Skupina A (Kolín nad Rýnem):

Itálie - Lotyšsko 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)
Branky a nahrávky:
4. Insam (Traversa) - 13. Džerinš (Galvinš, Daugavinš), 59. Džerinš (Roberts Bukarts). Rozhodčí: Iverson (Kan.), Wehrli (Švýc.) - Dědulja (Běl.), Otmachov (Rus.). Vyloučení: 1:3. Využití: 0:1. Diváci: 6332.

Slovensko - Dánsko 3:4 po sam. nájezdech

Skupina B (Paříž):

Francie - Švýcarsko 4:3 po sam. nájezdech (1:0, 0:2, 2:1 - 0:0)
3. Auvitu (Perret), 44. S. Da Costa (Auvitu), 55. Rech (Meunier), rozhodující sam. nájezd S. Da Costa - 22. Praplan (Hollenstein, Loeffel), 24. Praplan (Hollenstein, Haas), 54. Ambühl (Suter, Untersander). Rozhodčí: Odinš (Lot.), Öhlund (Švéd.) - Kohlmüller (Něm.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 6:6. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 6747.

Slovinsko - Norsko 1:5 (0:3, 1:1, 0:1)
40. Sabolič (Podlipnik, Vidmar) - 6. M. Olimb (Patrick Thoresen, K. A. Olimb), 15. K. A. Olimb (Patrick Thoresen, Nörstebö), 19. K. Forsberg, 39. Reichenberg (Holös, Haugen), 60. Patrick Thoresen (K. A. Olimb, Bonsaksen). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Gofman (Rus.) - Lhotský (ČR), Šefčík (SR). Vyloučení: 3:5. Využití: 0:1. Diváci: 2696.

Francie vstoupila do utkání lépe a ve čtvrté minutě se ujala vedení v oslabení. Do přečíslení dvou na jednoho s Perretem se dostal Auvitu a jeho přihrávku si srazil do vlastní branky Loeffel, který předtím přišel o hokejku.

Po 82 vteřinách druhé třetiny Švýcaři vyrovnali, když Francouzi zaváhali v defenzivě a po Hollensteinově přihrávce se trefil před brankou nekrytý Praplan. Za 146 vteřin opět Praplan zakončil kombinaci Haase a Hollensteina a otočil stav.

„Je hezké dát dva góly, ale když jsem prohráli, nemá to moc velký význam. Udělali jsme chyby, které nás stály vítězství,“ řekl švýcarský útočník Vincent Praplan deníku Blick.

Nešťastný zápas hrál ve švýcarském dresu Loeffel, při jehož vyloučení se Francie dočkala ve 44. minutě vyrovnání. Přes stínícího Roussela prostřelil Genoniho Stéphane Da Costa, který duel s Finskem vynechal kvůli nachlazení.

Následnou švýcarskou převahu zužitkoval v 54. minutě Ambühl, který se dostal za obranu a překonal Hueta.

„Nehráli jsme dobře. První třetinu jsme prospali. Byla to hořká prohra, ale nesmíme se vzdávat a ve středu vyhrát,“ řekl Andreas Ambühl a vyhlížel duel s Běloruskem.

Za 147 vteřin ale smazal ztrátu přesnou střelou k levé tyči Rech. Na přelomu třetí třetiny a prodloužení Švýcaři odolali při Praplanově trestu a ubránili se i 33 vteřin před koncem nastavení po Diazově faulu.

V rozstřelu uspěl jako jediný Stéphane Da Costa, který ve druhé sérii překonal Genoniho blafákem do bekhendu.

Lotyši rozhodli gólem v 59. minutě

Vše podstatné před rozhodujícím okamžikem duelu Lotyšsko - Itálie se vešlo do úvodních 12 minut a devíti vteřin.

Ve čtvrté minutě získal ve středním pásmu kotouč Insam, následně na sebe vzal koncovku přečíslení dvou na jednoho a parádní ranou pod horní tyč překonal Merzlikinse.

Na konci 12. minuty fauloval Morini a Lotyšům stačilo k využití jediné početní výhody, kterou v utkání měli, pouze 21 vteřin.

MS v hokeji - Jakub Voráček.

Galvinšovu střelu bez přípravy od modré čáry stihl těsně před brankovištěm sklepnout clonící Džerinš a usměrnil puk mezi betony Andrease Bernarda.

Když už zápas spěl k prodloužení, nabil Roberts Bukarts na kruh pro vhazování Džerinšovi a ten procedil kotouč za záda Andrease Bernarda. Italové okamžitě sáhli k power play, ale bez úspěchu.

„Jsou to pořád jen tři zápasy. Utkání, která nás více prověří, teprve přijdou. Dalším naším soupeřem bude Švédsko. A je jasné, že náš kouč znovu vymyslí další dobrý plán. Pak už bude na nás, abychom na ně byli správně nachystaní,“ nepřeceňoval hrdina zápasu Džerinš dosavadní výsledky Lotyšů.

I proto museli po utkání vstřebávat zklamání. „Celou dobu jsme hráli vyrovnaný zápas. Hráli jsme dobře. Ale musíme udržet maximální koncentraci celých 60 minut. Ne 58, nebo 59, ale 60. Uvidíme, co se nám podaří v dalších utkáních,“ řekl italský útočník Luca Frigo.

Na Nory se Slovinci přišlo jen 2696 diváků

Svěřenci trenéra Pettera Thoresena z Norska rozhodli před nejnižší návštěvou turnaje 2696 diváků už v úvodním dějství, které vyhráli 3:0. Nováček elitní kategorie Slovinsko zůstává s jedním bodem předposlední.

Do první formace Norů se k Patricku Thoresenovi a Kenu Andrému Olimbovi zařadil jeho brat Mathis Olimb, který s nimi v minulých duelech nastupoval jen v přesilovkách, a tah se Petteru Thoresenovi vyplatil.

Holka z nároďáku Kateřina Bogliová.

Hned v šesté minutě kombinaci celého tria zakončil Mathis Olimb přesnou střelou mezi Pintaričovy betony.

V 15. minutě se znovu radovali Norové. Patrick Thoresen uvolnil Kena Andrého Olimba, který sám před brankou nedal Pintaričovi šanci. Tříbrankový náskok zařídil Seveřanům přesnou střelou z mezikruží Forsberg.

„Byl to třetí zápas za sebou, v kterém jsme měli špatný začátek. Nehráli jsme jako tým. Nebruslili jsme a nebyli jsme připravení, jak jsme měli. Musíme bojovat o každý puk a pak můžeme uspět. Takový zápas jsme ještě neodehráli,“ řekl kapitán Jan Muršak oficiálnímu webu MS.

Při Tičarově vyloučení se ve 39. minutě po rychlém přechodu do útoku prosadil individuálně Reichenberg, nová posila pražské Sparty. Za 47 vteřin Sabolič sebral střelou z pravého kruhu Haugenovi čisté konto.

Dánská radost.
Morten Green překonává Hudáčka.

Norové si výhru bez potíží pohlídali a výsledek ještě dovršil 43 sekund před koncem Patrick Thoresen, který si stejně jako přihrávající Ken André Olimb připsal v utkání tři body za gól a dvě přihrávky.

„Myslím, že před tímto zápasem nás byla většina nervózní, co přijde. Byl to jediný náš zápas na turnaji, v kterém se od nás očekávalo vítězství. Bylo důležité, že jsme ho zvládli a může se nám dýchat o trošku líp,“ řekl norský útočník Andreas Martinsen, jehož tým setřásl starosti s bojem o záchranu.