Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto

Lotyši porazili hokejisty Francie 3:1 a zachránili se

17:55aktualizováno  14. května 0:18
HELSINKY - Hokejisté Lotyšska zdolali na mistrovství světa Francii 3:1 a po prohře Rakouska s Ruskem se udrželi v elitní kategorii. Třemi body za gól a dvě asistence k výhře přispěl Janis Sprukts.

Hokejista Francie Laurent Meunier (vlevo) a Martinš Cipulis z Lotyšska foto: Reuters

Lotyšsko - Francie 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 15. Cipulis (Sprukts, Freibergs), 26. Sprukts (Cipulis), 57. Darzinš (Sprukts) - 44. Desrosiers (Y. Treille, Hecquefeuille). Rozhodčí: Baluška (SR), Brüggenmann (Něm.) - Käck (Švéd.), Morrison (USA). Vyloučení: 5:3, navíc Sotnieks (Lot.) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 2204.
Lotyšsko: Gudlevskis - K. Redlihs, Sotnieks, Kulda, Freibergs, Andersons, Saviels, M. Jass - Darzinš, Sprukts, Cipulis - Keninš, Girgensons, Indrašis - Džerinš, Meija, Jekimovs - Pavlovs, Štals, Berzinš - Širokovs. Trenér: Ted Nolan.
Francie: Huet - Manavian, Auvitu, Bachet, Hecquefeuille, Janil, Besch, Moisand - Y. Treille, Meunier, Desrosiers - Fleury, Bellemare, S. Treille - B. Henderson, Roussel, Da Costa - Raux, Guttig, Bertrand - Ritz. Trenér: Dave Henderson.

Lotyši mají i teoretickou naději na postup do čtvrtfinále. Tu neposílila Francie, která má také šest bodů. Oba celky zaostávají o bod za čtvrtým Slovenskem a pátým Německem. Slováci hrají v úterý poslední duel ve skupině s USA, Francie s Německem a Lotyšsko s Finskem. V úvodu měli více šancí Francouzi, ale v polovině první třetiny mohli inkasovat při vlastní přesilovce. Sprukts gólmana Gudlevskise nepřekonal.

Další možnost měl Darzinš, který byl faulován Manavianem. V 15. minutě v přesilovce otevřel skóre Cipulis. Útočník, jenž dohrál sezonu v dresu Lva Praha, se prosadil z dorážky. Lotyši zvýšili ve 26. minutě, kdy se dostal do samostatného úniku znovu Sprukts a tentokrát už se prosadil. Pak uvolnil Darzinše, který ale vedení nepojistil a Lotyši se museli strachovat o důležitý výsledek.

Ve 44. minutě při Kuldově vyloučení snížil Desroisers, což sudí Baluška s Brüggemannem neviděli a šli si situaci ověřit u videa. Napoprvé gól nebyl uznán, ale po protestech Francouzů po opakovaném záběru na kostce branka nakonec po dalším prověření platila. Puk byl podle záznamu za brankovou čárou zcela evidentně. Při další přesilovce trefil Bellemare horní tyč. Lotyši se uklidnili v 57. minutě, kdy chyboval Auvitu a Darzinš upravil na 3:1.

Vše o hokejovém MS 2013

"Je to skvělé, potřebovali jsme nutně získat nějaké body," řekl oficiálním stránkám MS Sprukts, který měl na vítězství velký podíl. "Je příjemné, že jsme vyhráli a máme šanci se udržet v elitní kategorii. Kdybychom porazili Finsko, můžeme i do čtvrtfinále," pochvaloval si brankář Kristers Gudlevskis, který se na úspěchu podílel 28 zákroky.

Lotyši vylepšili svou bilanci s Francií na světových šampionátech na čtyři výhry ve čtyřech zápasech při skóre 24:9. "Měli jsme docela velkou šanci na tomto turnaji uspět, ale dneska jsme si to pokazili. Mohli jsme vyhrát, pokud bychom do zápasu dobře vstoupili. Kdybychom dali první gól, vypadalo by to jinak," prohlásil útočník Sacha Treille, který působil naposledy v pražské Spartě. "Ale postup rozhodne nevzdáváme," dodal.

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...