Lotyši na úvod MS zaskočili Švédy. Zápas dovedli až do prodloužení

17:30aktualizováno  21:54
MOSKVA/PETROHRAD - Hokejisté Lotyšska se postarali o první překvapení na mistrovství světa. V moskevské skupině A získali se Švédskem bod za porážku 1:2 v prodloužení. Hokejisté Kanady rázně vykročili za obhajobou titulu mistrů světa. Ve skupině B porazili v Petrohradu v zámořském derby výběr USA jednoznačně 5:1 a protáhli svou vítěznou šňůru na světovém šampionátu na 11 utkání.

Lotyši na úvod šampionátu pořádně zkomplikovali Švédům úvod MS. foto: Reuters

Sobotní soupeř českého týmu z Lotyšska prohrával již od třetí minuty, kdy otevřel skóre Jimmie Ericsson. Ve třetí třetině však Kristaps Sotnieks v přesilové hře vyrovnal. Utkání rozhodla branka Gustava Nyquista v 65. minutě.

Hrdinou zápasu byl lotyšský brankář Elvis Merzlikins, který si připsal 42 úspěšných zákroků.

Favorizovaní Švédové začali velkým náporem a Merzlikins byl v permanenci od úvodního vhazování. Z řady šancí jej však překonal jen ve třetí minutě pohotově zakončující Ericsson.

Brad Marchand,se tlačí před Keitha Kinkaida
Jimmie Ericsson (uprostřed), Mikael Backlund (vlevo) a Linus Omark se radují z...

Lotyši postupně srovnali krok a svoji připravenost musel předvést i Markström ve švédské brance. Džerinš ani Cibulskis však vyrovnat nedokázali.

‚Jak vyzrát na Rusy? Přežít první třetinu a pak se uvidí,‘ říká Vůjtek

Oba týmy se mohly prosadit v přesilových hrách, Merzlikins i jeho zkušenější protějšek ale byli bezchybní. V polovině utkání nepřiblížil Seveřany zisku tří bodů ani Klasen.

Výrazná střelecká převaha nebyla Švédům nic platná a v 53. minutě o svůj náskok přišli. Lundbergovo vyloučení potrestal obránce Sotnieks, který dostal ideální přihrávku na střed hřiště a překonal Markströma.

MS v hokeji:

Skupina A (Moskva):

Švédsko - Lotyšsko 2:1 PP (1:0, 0:0, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 3. Ericsson (Backlund, Fransson), 65. Nyquist (Wennberg) - 53. Sotnieks (M. Redlihs, Džerinš). Rozhodčí: Fonselius (Fin.), Sidorenko (Běl.) - McIntyre (USA), Otmachov (Rus.). Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Diváci: 4420.

Skupina B (Petrohrad):

USA - Kanada 1:5 (1:2, 0:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 5. Maroon (Connor, Warsofsky) - 6. Hall (Brassard, Perry), 9. Gallagher (O'Reilly), 32. Duchene (Ceci, Murray), 46. Jenner (O'Reilly), 52. Marchand (Duchene). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Wiegand (Švýc.) - Lazarev (Rus.), Lhotský (ČR). Vyloučení: 5:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 5236.

Finsko - Bělorusko 6:2 (0:0, 4:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 22. Laine (Barkov), 33. M. Koivu (Mikael Granlund, Lindell), 39. Laine (M. Koivu, J. Jokinen), 40. Mikael Granlund (Laine, Barkov), 43. Pihlström, 48. Mikael Granlund (Salmela, Aho) - 38. Stas (Pavlovič), 52. Kaljužnyj (A. Kosticyn, S. Kosticyn). Rozhodčí: Fraňo (ČR), Gebei (Maď.) - Fluri (Švýc.), Malmqvist (Švéd.). Vyloučení: 4:4. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 4877.

Pro favorita mohlo být ještě hůře. V 55. minutě se při hře čtyři na čtyři dostal do samostatného nájezdu Meija, gólmana Vancouveru ale nepřekonal.

Hned úvodní duel šampionátu se tak musel prodlužovat. Druhý bod nakonec Švédům zajistil Nyquist, který se dostal s Wennbergem do nájezdu proti Merzlikinsovi a úspěšně akci zakončili.

Kanada snadno přehrála s USA

Obhájce titulu sice inkasoval jako první, ještě v úvodní třetině ale skóre otočil.

Oba celky si hned v úvodu zápasu zkusily hru v početní výhodě, ale zatímco Kanaďané tu svou nevyužili, Jennera poslal z trestné lavice zpět do hry po minutě a čtvrt Maroon.

Uběhlo však pouhých 31 vteřin a bylo vyrovnáno, když jedna z největších hvězd kanadského týmu Hall trefila skulinku pod Kinkaidovým betonem.

Následnou přesilovku Kanada nezužitkovala, ale v deváté minutě přidal její druhou trefu z kruhu pro vhazování Gallagher. Vyrovnat mohli Larkin a Vatrano, jenže Talbot byl připravený. Kinkaid na druhé straně vychytal Duchenea.

Ve 27. minutě dostala Kanada puk do branky potřetí, ale Hall byl v brankovišti podle sudích až příliš důrazný. Nedlouho poté, co se duel přehoupl do své druhé poloviny, si spravil chuť Duchene a zvýšil už na 3:1. Další góly do sítě Američanů mohli přidat Scheifele a Perry, který nevyužil toho, že před ním byla odkrytá branka.

Pojistka tříbodového zisku ale přišla i tak brzy. Ve 46. minutě překvapil Kinkaida střelou z úhlu na bližší tyč Jenner, výsledek pak ještě vyšperkoval Marchand, jenž se prosadil v oslabení.