4. prosince 2009 19:26 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Los fotbalového MS: Slováci vyzvou obhájce trofeje

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Prezident FIFA Baltter s míčem určeným pro finálový turnaj.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident FIFA Baltter s míčem určeným pro finálový turnaj. | foto: ČTK

KAPSKÉ MĚSTO Fotbalové mistrovství světa v Jihoafrické republice otevře 11. června příštího roku zápas hostitelské země s Mexikem v Johannesburgu. Slovenští fotbalisté, kteří v kvalifikaci vyřadili český tým, při své premiéře na šampionátu narazí ve skupině F na obhájce titulu z Itálie, Nový Zéland a Paraguay. Rozhodlo o tom páteční losování v Kapském Městě.

Francouzi, kteří se na šampionát dostali až díky neregulérnímu gólu v baráži s Irskem, budou ve skupině A stejně jako domácí a šampionát zahájí s Uruguayí. Finalista minulého MS se tedy vyhnul nejsilnějším soupeřům, přestože nebyl nasazen.

Přívlastek "skupiny smrti" si hned po losu vysloužila skupina G, v níž se utkají Brazílie, s pěti tituly nejúspěšnější účastník historie MS, Pobřeží Slonoviny, Portugalsko a KLDR. Portugalci s hvězdným Cristianem Ronaldem si tak zopakují památnou bitvu s KLDR z mistrovství světa v roce 1966 v Anglii, kde Korejci senzačně vedli už 3:0, aby vzápětí Portugalci utkání otočili na 5:3. Nevídaný obrat řídil legendární autor čtyř branek Eusébio, který dnes nechyběl v sále, stejně jako další slavné postavy historie - Franz Beckenbauer či předseda UEFA Michel Platini.

Ve skupině C může být velmi pikantní zápas mezi Anglií a výběrem Spojených států amerických, protože v tamní Major Soccer League nastupuje za Los Angeles Galaxy anglický záložník David Beckham, jedna z ústředních postav dnešního losovacího aktu.

Skupiny

Skupina A: JAR, Mexiko, Urugay, Francie

Skupina B: Argentina, Jižní Korea, Nigérie, Řecko

Skupina C: Anglie, USA, Alžírsko, Slovinsko

Skupina D: Německo, Austrálie, Ghana, Srbsko

Skupina E: Nizozemí, Japonsko, Kamerun, Dánsko

Skupina F: Itálie, Nový Zéland, Paraguay, Slovensko

Skupina G: Brazílie, Severní Korea, Pobřeží Slonoviny, Portugalsko

Skupina H: Španělsko, Honduras, Chile, Švýcarsko


Beckhamovi na pódiu dělali společnost například dvojnásobný olympijský vítěz v běhu na 10 kilometrů Haile Gebrselassie, jihoafrický fotbalista Matthew Booth a jeho neméně slavní krajané - kapitán ragbyových mistrů světa John Smit a první jihoafrický reprezentant tmavé pleti v kriketu Makhaya Ntini. Anglii a USA doplní Alžírsko a Slovinsko, které také v kvalifikaci předčilo český tým.

Úřadující mistři Evropy Španělé za poslední tři kalendářní roky prohráli jediné utkání v semifinále červnového Konfederačního poháru s USA a v Jihoafrické republice v úvodní fázi narazí na Honduras, který na MS naposledy startoval v roce 1982, dále na Chile a Švýcarsko. Argentinu, tradičního spolufavorita v čele s novým držitelem Zlatého míče Lionelem Messim, čekají Jižní Korea, Nigérie a Řecko.

Nizozemci se utkají s Japonskem, Kamerunem a Dánskem a Německo si už v předstihu pochvaluje přijatelnou skupinu a společnost Austrálie, Ghany a Srbska. Z každé skupiny postoupí dva nejlepší týmy do osmifinále. Vítěz bude korunován 11. července v Johannesburgu.

V Africe poprvé v historii
Dvaatřicítka týmů svede boj o trofej, kterou dnes v Kapském Městě
symbolicky odevzdal předseda italské federace Giancarlo Abete.
V Jihoafrické republice, která hostí mistrovství jako první země černého kontinentu v historii, sice šampionát vypukne až více než za půl roku, ale už dnešní okázalý losovací akt předznamenal, že se chystá velkolepá událost. Bývalý prezident JAR a držitel Nobelovy ceny za mír Nelson Mandela prostřednictvím videozáznamu znovu zopakoval, co pro Afriku pořádání fotbalového svátku znamená.

"Přijímáme tuto akci s velkou ctí a pokorou. Lidé v Africe museli prokázat velkou trpělivost a výdrž, než se dočkali svobody. A tím, že sem míří mistrovství, si mohou říci, že to všechno stálo za to," prohlásil Mandela, velký zastánce konání mistrovství na africkém kontinentu.

Sklidil potlesk sálu, v němž byli všichni trenéři zúčastněných zemí kromě argentinského rebela Diega Maradony. Ten má od FIFA zastavenou činnost za své vulgární výroky po nedávném kvalifikačním utkání s Uruguayí a do 15. ledna se nesmí účastnit oficiálních akcí.

Přímý přenos losování v Kapském Městě sledovalo na místním vyhlášeném bulváru Long Street 15 tisícovek diváků, televizní signál šel do 200 zemí světa a podle odhadů si jej nenechalo ujít 250 milionů diváků.

Lidovky.cz
  • 7Diskuse