Loprais zahájil Dakar třetím místem, hned za sebou nechal Kolomého

Rallye Dakar

20:36aktualizováno  22:45
VILLA CARLOS PAZ - Aleš Loprais vstoupil do 37. ročníku Rallye Dakar třetím místem v úvodní etapě. Čtyřiatřicetiletý pilot kamionu, jedoucí letos netypicky se značkou Man, porazil po 175 soutěžních kilometrech z Buenos Aires do Villa Carlos Paz těsně krajana Martina Kolomého na tatře.

Aleš Loprais před startem Dakar Rallye 2015. foto: ČTK

Loprais s Kolomým ztratili shodně 47 sekund na nejrychlejšího Nizozemce Hanse Staceyho na voze Iveco. Druhý skončil s odstupem 35 sekund vítězův krajan Marcel van Vliet s manem.

Stephane Peterhansel na symbolickém startu Rallye Dakar.

„Začal jsem našemu kamionu říkat ‚Super Man‘. Etapy jako je tahle, které připomínají WRC, jsou pro náš vůz skvělé, protože je velmi stabilní. Dá se říct, že jsme odstartovali podle očekávání,“ uvedl Loprais, jenž letos jede s manem kvůli tomu, že jeho speciál Tatra nepustili pořadatelé na trať.

Úvodní etapa se nevydařila tradičně silným ruským kamazům. Jejich nejlepší posádka pilotovaná Ajratem Mardějevem dojela šestá 1:43 minuty za Staceym, obhájce loňského vítězství Andrej Karginov byl až jedenáctý s odstupem 3:16.

ČTĚTE VÍCE

Patnáctou pozici obsadil dakarský debutant Martin Macík mladší s liazem, jednadvacátý skončil Tomáš Vrátný na tatře.

Pabiška v motocyklech dojel třicátý

Třicátým místem zahájil rallye nejzkušenější z českých motocyklistů David Pabiška. Rychlostní zkoušku zvládl o sedm minut a 39 sekund pomaleji než premiérový vítěz Sam Sunderland z Británie. Do cíle úvodní etapy, která i se spojovacími úseky měří celkem 838 km, dorazili i ostatní čeští motocyklisté Ondřej Klymčiw (39.), Jan Veselý (72.), Zdeněk Gottvald (82.) a Milan Engel (88.).

Závodníci míjejí Obelisk v centru Buenos Aires.

Prvním lídrem mezi automobilovými jezdci je Katařan Násir Attíja v mini, vítěz závodu z roku 2011. Obrovské problémy naproti tomu postihly hned po několika kilometrech obhájce prvenství Naniho Romu. Španělský pilot musel záhy zastavit kvůli mechanickému problému a do cíle se dostal pouze s pomocí asistenčního kamionu s obrovskou ztrátou šesti a půl hodiny.

Rallye Dakar - 1. etapa: Buenos Aires - Villa Carlos Paz (Arg.):

Motocykly (838 km celkem/175 km rychlostní zkouška):

1. Sunderland (Brit./KTM) 1:18:57, 2. Goncalves (Portug./Honda) -5, 3. Coma (Šp./KTM) -1:12, ...30. Pabiška -7:39, 39. Klymčiw -9:52, 72. Veselý (všichni KTM) -20:22, 82. Gottvald (Husqvarna) -21:31, 88. Engel (KTM) -22:47.

Automobily (833/170): 1. Attíja, Baumel (Kat., Fr./Mini) 1:12:50, 2. Terranova, Graue (Arg./Mini) -22, 3. Gordon, Campbell (USA/Hummer) -1:04.

Kamiony (838/175): 1. Stacey (Niz./Iveco) 1:30:43, 2. Van Vliet (Niz./Man) -35, 3. Loprais (Man), 4. Kolomý (Tatra) oba -47, ...15. Macík (Liaz) -5:40, 21. Vrátný (Tatra) -9:21.

Trasa slavné rallye zavede posádky během dvou týdnů z Argentiny do Chile a Bolívie, cíl je naplánován na 17. ledna znovu do argentinské metropole.