Loeb tři dny čistil soupeřům trať, přesto ve Finsku vyhrál

19:35
JYVÄSKYLÄ - Mistr světa Sébastien Loeb v citroënu vyhrál Finskou rallye o osm sekund před domácím obhájcem prvenství Jarim-Mattim Latvalou s fordem. Francouzský lídr šampionátu vstupoval do každého soutěžního dne v pozici lídra, "čistil" proto soupeřům trať. Zvítězil i s desetisekundovou penalizací, kterou inkasoval v pátek za pozdní start do zkoušky při taktických manévrech s týmovým kolegou a krajanem Sébastienem Ogierem.

Sebastian Loeb v akci. foto: ČTK

Martin Prokop s Janem Tománkem ve fordu obsadili dvanácté místo a skončili druzí v kategorii SWRC. Jejich jediným přemožitelem byl tovární pilot Škody Juho Hänninen z Finska ve fabii. Stejné je i celkové pořadí této třídy. "Dá se říci, že vše šlo podle plánu. Podařilo se nám dodržet původní taktiku nepouštět se do Seveřanů, a přestože jsme měli několik krizových momentů, zvládli jsme to," uvedl Prokop na sociální síti Facebook.

Finská rallye, osmý závod MS v automobilových soutěžích

1. Loeb, Elena (Fr., Mon./Citroën DS3) 2:39,27,0, 2. Latvala, Anttila (Fin./Ford Fiesta RS) -8,1, 3. Ogier, Ingrassia (Fr./Citroën DS3) -12,8, 4. Hirvonen, Lehtinen (Fin./Ford Fiesta RS) -1:09,1, 5. P. Solberg, Patterson (Nor., Sev. Ir./Citroën DS3) -1:16,2, 6. Östberg, Andersson (Nor., Švéd./Ford Fiesta RS) -1:27,8, ...12. Prokop, Tománek (ČR/Ford Fiesta S2000) -7:50,7; Semerád, Ernst (ČR/Mitsubishi Lancer Evo IX) nedokončili.

Průběžné pořadí MS (po 8 z 13 závodů): 1. Loeb 171 b., 2. Hirvonen 144, 3. Ogier 140, 4. Latvala 96, 5. P. Solberg 83, 6. Östberg 56, ...14. Prokop 6.

Pořadí týmů: 1. Citroën Total 290, 2. Ford Abu Dhabi 225, 3. Stobart-Ford 101.

Pořadí SWRC: 1. Hänninen (Fin./Škoda Fabia S2000) 86, 2. Prokop 68, 3. Tänak (Est./Ford Fiesta) 55.

Pořadí PWRC: 1. Paddon (N. Zél./Subaru Impreza) 75, 2. Semerád 50, 3. Flodin (Švéd./Subaru Impreza) 33.

WRC akademie: 1. Kaur (Est./Ford Fiesta) 88, ...5. Černý (ČR/Ford Fiesta) 22.

Loeb vyhrál už 66. rallye v kariéře, na severu Evropy se mu to podařilo ale teprve podruhé. Předtím přerušil nadvládu finských jezdců trvající od roku 2004 v sezoně 2008. Ogier skončil třetí a za Latvalou zaostal o téměř pět sekund. Příliš se mu nevyplatilo zpomalení v posledním pátečním testu kvůli tomu, aby nešel do závěrečného dne do čela a nemusel čistit trať. Tato role zůstala i přes zmíněnou penalizaci sedminásobnému mistrovi světa Loebovi, který přesto vedení uhájil.

"Byla to velmi těžká rallye, protože jsme čistili trať celé tři dny. Byl jsem pod velkým tlakem, možná to je moje největší vítězství v kariéře," uvedl Loeb po čtvrtém vítězství v sezoně. V severské rallye startovali i další dva čeští jezdci Martin Semerád a Jan Černý. Semerád po páteční havárii závod nedokončil, ale přesto se udržel na druhém místě průběžného pořadí kategorie produkčních vozů.

Černý startuje v takzvané WRC akademii a absolvuje pouze určitý počet rychlostních zkoušek, ve Finsku osmnáct. V redukovaném pořadí této kategorie skončil na severu Evropy pátý a získal deset bodů. Průběžně je také pátý. "Věděl jsem, že ve Finsku budeme za učedníky, a to se i potvrdilo. Pro nás ale bylo nejpodstatnější, že se nám podařilo tuto soutěž dokončit a najet kompletní porci kilometrů, kterou jsme měli předepsanou," řekl spokojený Černý v cíli, kde ale jeho jméno ve výsledkové listině oficiálně chybí.

"Začátek soutěže jsme skutečně neměli dobrý. Dařilo se nám ale zrychlovat, najeli jsme kilometry a nasbírali hodně zkušeností, které nám stále ještě chybí. Až pojedeme ve Finsku příště, tak už to bude lepší," dodal Černý.