Liverpool má nakročeno do semifinále, Tottenham přežil penaltu a porazil Citizens

22:58
PRAHA - Fotbalisté Tottenhamu porazili v úvodním čtvrtfinále Ligy mistrů Manchester City 1:0 díky trefě Son Hung-mina ze 78. minuty. Šestadvacetiletý korejský hráč se stal prvním střelcem "Spurs" na novém stadionu nejen v Premier League, ale i v evropských pohárech. Ve druhém dnešním souboji Liverpool zvítězil 2:0 nad Portem. O výhře "Reds" rozhodli už v prvním poločase Naby Keita a Firmino. Odvety se hrají ve středu 17. dubna.

Son Heung-min z Tottenhamu slaví gól v Lize mistrů foto: ČTK

Čtvrtfinále fotbalové Ligy mistrů - úvodní zápasy:

Tottenham - Manchester City 1:0 (0:0)
Branka:
78. Son Hung-min. Rozhodčí: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra - Makkelie (video, všichni Niz.). ŽK: Rose - Laporte, Mahriz. Diváci: 60.044.

FC Liverpool - FC Porto 2:0 (2:0)
Branky:
5. Keita, 26. Firmino. Rozhodčí: Lahoz - Devís, Del Palomar - Manzano (video, všichni Šp.). ŽK: Soares, Felipe (oba Porto). Diváci: 52.465.

Tottenham pokřtil nový stadion minulou středu ligovou výhrou 2:0 nad Crystal Palace. Proti City zahrozil v osmé minutě jako první, záložník Alli však z těžké pozice vypálil z voleje nad. O dvě minuty později se útočník Sterling prodral od postranní čáry až do šestnáctky a jeho střelu zblokoval obránce Rose rukou. Rozhodčí Kuipers si prohlédl situaci na videu a nařídil penaltu. K pokutovému kopu se postavil útočník Agüero, jenže brankář Lloris jeho pokus vyrazil mimo tři tyče.

Ve 24. minutě si „Spurs“ vypracovali velkou šanci, kapitán Kane však ve vápně z otočky gólmana Edersona nepřekvapil.

Do druhého poločasu nastoupily oba týmy aktivně. Sterling po Agüerově přihrávce na Llorise nevyzrál, na druhé straně zkusil o chvíli později z dálky štěstí Son Hung-min, ale zamířil vedle.

V 55. minutě se v souboji s Delphem zranil Kane, který nedokázal do šatny odejít ani po svých. Tlak hostů začal sílit, ale v 78. minutě si Son Hung-min naběhl za obranu „Citizens“ na Eriksenův pas. Nejprve si ideálně nezpracoval míč a skončil za brankovou čarou málem i s ním, vrátil se však zpátky do vápna a prostřelil Edersona. Krátce před gólem přitom musel být Son Hung-min ošetřován.

Mužstvo trenéra Guardioly se v závěru ještě snažilo vyrovnat, ale Tottenham si vítězství pohlídal. Manchester City v evropských pohárech prohrál i pátý zápas proti anglickému soupeři.

Reds začali zostra

Liverpool šel do vedení už v páté minutě zásluhou Keity, jehož střelu z hranice pokutového území usměrnil záložník Torres do vlastní sítě za brankáře Casillase. Guinejský záložník se za „Reds“ trefil v Lize mistrů poprvé.

Ve 26. minutě minutě přidali domácí druhou branku. Kapitán Henderson přihrál do vápna na naběhnutého Alexandera-Arnolda, který vybídl útočníka Firmina ke skórování do prázdné branky.

Po půl hodině hry se fotbalisté Porta dožadovali penalty kvůli ruce Alexandera-Arnolda, dvacetiletý obránce se však podle videorozhodčího porušení pravidel nedopustil. Ve druhém poločase si Liverpool hlídal nadějný náskok do odvety a portugalský celek k vážnější akci nepustil.

Svěřenci trenéra Kloppa dobře vykročili k tomu, aby Porto vyřadili stejně jako v loňském osmifinále. Liverpool doma v pohárech neprohrál jednadvacáté utkání za sebou a ve všech soutěžích nenašel přemožitele už v patnácti duelech.

Ve středu odehrají první čtvrtfinálové zápasy Ajax Amsterodam s Juventusem a Manchester United s Barcelonou.