Gól v prodloužení a pak exploze. Litvínov je po 19 letech ve finále

21:17aktualizováno  22:29
LITVÍNOV - Předlouhé čekání je u konce. Hokejisté Litvínova porazili v pátém utkání semifinálové série Kometu Brno 3:2 v prodloužení a po 19 letech postoupili do finále extraligy. V boji o zlato se Verva utká s vítězem souboje mezi Třincem a Spartou, který je zatím nerozhodný 2:2 na utkání.

Hokejisté Litvínova se radují z postupu do finále extraligy. foto: ČTK

Martin Ručinský zaklekl do brankoviště, kde už chyběl vyšachovaný gólman Pavel Francouz, a dvěma senzačními zákroky vychytal obrovské šance Petra Tona. Kanonýr brněnské Komety potvrdil své střelecké trápení v play off i chvíli poté, když neuspěl v krátkém úniku tváří v tvář domácímu gólmanovi.

A tak mohl ani ne minutu poté na druhé straně rozhodnou Peter Jánský, který přesnou střelou k tyči poslal Litvínov do finále extraligy.

Favorit vyhrál napínavý pátý zápas 3:2, celou sérii 4:1 a je prvním finalistou extraligy. Slavný veterán Ručinský, jehož centr Robin Hanzl dal v zápase dva góly, se tak ve 44 letech může dočkat splnění snu celých generací vyslanců litvínovské hokejové školy o československém a později českém titulu.

„Euforie,“ shrnul jedním slovem atmosféru v litvínovské kabině Hanzl, který dvakrát vyrovnal náskok Komety.

Rozzářený Martin Ručinský po postupu do finále.
Robin Hanzl (vlevo) a Jakub petružálek slaví gól.

Kometa začala aktivně, domácí zaskočila dobrým pohybem i vysunutým napadáním. Gólmana Francouze prověřil hned v úvodu Čermák, po něm Ton a ve čtvrté minutě už se hosté radovali z vedení. Hruška zpoza branky zadovkou uvolnil Honejska, který z levého kruhu snadno zakončil do odkryté branky.

Litvínov měl po vyloučeních Malce a Kováčika dlouhou přesilovku včetně 21 vteřin pěti proti třem, ale Čiliak vyrazil Pavlíkovu bombu a Petružálek přestřelil.

Hanzl smazal i druhou ztrátu

Ve 12. minutě nastřelil puk z levé strany Němec a nadělal Francouzovi problémy. V závěru úvodního dějství si vytvořili Severočeši velký tlak, ale skóre se nezměnilo. Dvě šance měl především Ručinský, který nejdříve z dorážky minul a pak nepřekonal Čiliaka bekhendem.

Po 46 vteřinách druhého dějství už domácí vyrovnali po kombinaci druhého útoku. Petružálek dojel vlastní nahození, přihrál do rohu Ručinskému, který našel před brankou Hanzla a Čiliak poprvé kapituloval.

Pak šel pykat na dvě plus dvě minuty Sklenička a hosté opět udeřili. Litvínov sice odolal 29 vteřin ve třech proti pěti, ale v 28. minutě propálil v pokračující klasické přesilovce Francouze mezi betony Kempný. Domácí za 23 vteřin opět smazali ztrátu, když se z levého kruhu trefil k levé tyči opět Hanzl, který se proměnil z nahrávače ve střelce.

Po polovině utkání zahrozil tečí hostující Mrázek a Zohorna o chvíli později v dobré pozici minul. Litvínov mohl poprvé v utkání získat vedení v přesilovkách. Čiliak při Čermákově kryl dvě Pavelkovy rány, potom po vyloučeních Hanzlíka a Ptáčka odolala Kometa i 61 sekund ve třech proti pěti. Při Skleničkově trestu mohli udeřit hosté, ale Tonova dorážka zblízka skončila na horní tyči.

Nespoutaná radost v kotli Litvínova.

Ve třetí třetine vyrovnaná bitva dlouho nenabízela vyložené šance. V její polovině Litvínov vystupňoval tlak, ale Čiliak pokryl střelecké pokusy Hübla, Lukeše i Hanzla. V 52. minutě byl opět blízko hattricku po průniku Hanzl, brněnský gólman však vyrazil jeho pokus i Kubátovu ránu.

Kometa pak také začala hrozit a v 59. minutě měl šanci rozhodnout Zohorna, který si vytvořil ideální pozici, ale z mezikruží minul. Po vyloučení Hanzlíka 51 vteřin před třetí pauzou hráli domácí ve čtyřech proti třem, ale prodloužení už ani přes šance neodvrátili.

Kometa přečkala oslabení a pak už přišly rozhodující okmažiky - dvě zmiňované obrovské šance nevyužil Ton a v 68. minutě zápas ukončil střelou z levého kruhu Jánský a Litvínov začal bouřlivě slavit postup.

HC Verva Litvínov - HC Kometa Brno 3:2 p

(0:1, 2:1, 0:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 21. R. Hanzl (Ručinský, Petružálek), 28. R. Hanzl (Ručinský), 68. Jánský (Lukeš) - 4. Honejsek (J. Hruška), 28. Kempný (J. Hruška, H. Zohorna). Rozhodčí: Fraňo, Homola - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:7. Využití: 0:1. Diváci: 5811 (vyprodáno). Konečný stav série: 4:1.

Ohlasy trenérů

Radim Rulík (Litvínov): "Bylo to infarktové utkání a hlavně pro nás. Chtěli jsme do zápasu vstoupit lépe, ale Brno bylo nachystané. Není jednoduché udělat poslední krok, nemáme mužstvo celkově až tak zkušené. Máme samozřejmě zkušené hráče, ale i ty, kteří to zažívají poprvé v životě. Pro nikoho to nebylo jednoduché a ze začátku mi připadalo, že nás to svazovalo. Posledních pět minut první třetiny jsme se zvedli a začali jsme mít lepší pohyb. Bylo to vyrovnané utkání, mohly rozhodnout přesilovky, ale nerozhodly. Přežili jsme dvakrát klinickou smrt. Jednou v základní hrací době Petr Ton dal v přesilovce břevno a pak v prodloužení, kdy to tam Martin Ručinský dvakrát chytil. Bylo neuvěřitelné, co jsme přestáli. Říká se nedáš - dostaneš a my jsme byli šťastnější."

Vladimír Kýhos (Kometa Brno): "Dnešní zápas byl takovým vyvrcholením série. Měl všechno, co byl měl zápas play off mít. Pro nás bohužel s hořkým koncem. Do utkání jsme dobře vstoupili, ale zase nám nevyšel vstup do druhé třetiny, kdy jsme zbytečně inkasovali a pustili jsme soupeře do tlaku. Když jsme přečkali přesilovku Litvínova čtyři na tři, tak jsem si myslel, že to nějak utáhneme. Myslím si, že Péťu Tona někdo zaklel, protože to, co dneska nedal... Bude to mít před očima asi hodně dlouho. Chyběly centimetry a hrál se v neděli další zápas. Nezbývá než pogratulovat Litvínovu a popřát mu ve finále hodně zdaru, ať to pro fanoušky tady a pro Litvínov udělají."