Litvínov po 15 letech zažil semifinále, Kometu srazil vlastní gól

20:56aktualizováno  21:34
LITVÍNOV - Boj o hokejový titul se zúžil na čtyři týmy a Litvínov vykročil k vysněnému triumfu. V úvodním semifinále litvínovští hokejisté porazili na zaplněném Hlinkově stadionu Kometu 3:2. Domácím pomohl skvělý úvod a nešťastný vlastní gól obránce Jana Hanzlíka ve třetí třetině.

Litvínovský kapitán Michal Trávníček (vpravo) bojuje o prostor před brankou Marka Čiliaka. foto: Ondřej BičištěMAFRA

Tradiční hokejové město se ve čtvrtek dočkalo po 15 letech semifinálového duelu. Fanoušci černožlutých obsadili 5 811 míst na stadionu a hnali svůj tým za prvním úspěchem. Série pokračuje v pátek, úvodní buly je v Litvínově na programu v 17.20.

Druhé semifinále mezi Třincem a Spartou se rozjede na východní hranici republiky o víkendu.

Hokejisté Litvínova slaví druhý gól Robina Hanzla proti Kometě Brno.

Na litvínovské střídačce chyběl nemocný Miloslav Hořava, kterého zastoupil olympijský šampion Jiří Šlégr. Po kouči převzal veterán agendu obránců a možná se i Šlégrovy rady skrývají za povedeným vstupem domácích do utkání.

Ohlasy trenérů

Radim Rulík (Litvínov): „Vstup do zápasu i první třetina se nám povedly. Takhle jsme chtěli začít. Od druhé poloviny druhé třetiny ale Kometa ukázala svoji sílu a byl to pro nás velice těžký a nepříjemný soupeř. Jsme rádi, že jsme to zvládli.“
Vladimír Kýhos (Kometa Brno): „Do zápasu jsme špatně vstoupili. Za dvě minuty jsme měli dva vyloučené a dostali jsme gól. Jinak jsme neodehráli špatný zápas, i celkem dobře jsme hráli přesilovky, ve kterých jsme bohužel nedokázali vyrovnat. Škoda smolného třetího gólu, kdy byl puk dvakrát tečovaný. Jinak si myslím, že bychom byli schopni v závěru vyrovnat a dotáhnout to do remízy.“

Litvínov dostal už v první minutě přesilovku a po 62 sekundách se radoval z první branky. Právě obránce Pavlík nekomplikoval situaci, nahodil puk před branku, kde šikovně pod horní tyčku tečoval kapitán Michal Trávníček.

Je zajímavé, že 35letý litvínovský matador zaznamenal vůbec první trefu ve vyřazovacích bojích v kariéře.

Náročný začátek pro Brňany, kteří teprve v pondělí přemohli loňské mistry ze Zlína v sedmém zápase, umocnilo Tonovo vyloučení. Brankář Čiliak měl několikrát velké štěstí, Piroš například trefil tyčku.

Kometa až po pěti minutách vlastně poprvé přešla do útočného pásma a pak díky sérii rychle po sobě jdoucích trestů pro litvínovské hráče hrála šest minut téměř v kuse přesilovku. A to ještě rozhodčí viděli teč u Skleničkova vyhození. Jinak domácí mohli hrát ve třech.

Jenže největší brněnskou šanci, kdy Koreis posouval puk k tyčce, zastavil skvělým zákrokem gólman Francouz.

Litvínovský Martin Ručinský v šanci před brněnským brankářem Markem Čiliakem.
Fanoušci Litvínova.

A když Litvínovští konečně hráli v pěti, přidali druhý gól. Petružálek prudce vystřelil přes obránce, Čiliak ramenem puk jen vyrazil před sebe, kde se prosadil Robin Hanzl.

Domácí nadále připomínali vosy, které dezorientovaní hosté jen těžko odháněli pryč - Jánský uháněl sám na branku po chybné rozehrávce, Hanzl přestřelil.

Až ve druhé třetině se Kometa vzpamatovala. Ve 26. minutě se po návratu z trestné lavice zapojil Hanzlík do útočné akce, kterou zakončil povedenou střelou na Francouzovu lapačku útočník Jan Káňa. Brňané často soupeře tlačili, ale vyložené šance si nevypracovali.

MAZÁCI. Po puku se natahují litvínovský Martin Ručinský (vpravo) a Petr Ton z Brna.

A tak v čase 43:01 přišel rozhodující moment semifinálového duelu. Rostislav Martynek se rozjel podél pravého mantinelu, bekhendem puk nahodil na brankoviště a zkušený bek Hanzlík si dal vlastní gól! Chtěl kotouč srazit hokejkou před sebe a odehrát pryč, jenže puk se nešťastně odrazil za Čiliaka.

Brno se dočkalo ještě jednoho snížení v 57. minutě, kdy napřáhl na modré Jozef Kováčik a poslal puk do Francouzovy branky.

Při závěrečném tlaku byl brněnský kapitán Čermák počtvrté vyloučen a naděje Komety zhasly. A závěr neproběhl v klidu. Hráči na sebe pokřikovali a dá se předpokládat, že tahle série bude ještě dost emotivní.

Semifinále play off hokejové extraligy - 1. zápas:

HC Verva Litvínov - HC Kometa Brno 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 2. Trávníček (F. Pavlík, T. Pavelka), 15. R. Hanzl (Petružálek, Ručinský), 44. Martynek - 26. J. Káňa II (L. Čermák), 57. Kováčik (Ptáček, H. Zohorna). Rozhodčí: Hribik, Úlehla - Lederer, Tošenovjan. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:0. Diváci: 5811. Stav série: 1:0.

Litvínov: Francouz - Chaloupka, Kubát, Gula, T. Pavelka, F. Pavlík, Z. Sklenička - Jánský, Hübl, Lukeš - Petružálek, R. Hanzl, Ručinský - Martynek, Gerhát, Trávníček - Majdan, Piroš, Jurčík. Trenér: Rulík.
Brno: Čiliak - Ptáček, Kováčik, Hájek, Hanzlík, Kuboš, Malec - Vondráček, L. Čermák, J. Káňa II - Ton, Ostřížek, J. Hruška - Mrázek, Koreis, Burian - Honejsek, H. Zohorna, Dočekal. Trenéři: Kýhos, Pešout a Beran.

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...