8. června 2010 9:59 Lidovky.cz > Sport > MS ve fotbale

Lístky zdarma vyvolaly paniku. Účet? 15 zraněných fanoušků

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Tragédie při přípravném zápase v Johannesburgu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tragédie při přípravném zápase v Johannesburgu. | foto: Reuters

JOHANNESBURG Už je jasné, jak by vypadalo mistrovství světa ve fotbale, kdyby probíhalo v Jihoafrické republice podle tamějších zvyklostí. Fanoušci by se v takovém případě museli připravit na nejhorší.

"Myslela jsem, že umírám. Byla jsem úplně dole, když po nás ostatní lidé šlapali," citovala agentura AP jednu z fanynek, která prožila okamžiky hrůzy při nedělním utkání mezi Nigérií a Severní Koreou. Na přeplněných tribunách vznikla po prolomení vstupních bran v davu tlačenice a 15 lidí včetně jednoho policisty opouštělo stadion se zraněním.

HOROR V JOHANNESBURGU: Přípravné utkání skončilo zraněním 15 lidí - VÍCE ČTĚTE ZDE!

V pátek propukne všechno naostro – už nezbude prostor na přehmaty. Poslední události mezi mnohými fanoušky posílily obavy, jestli se hrůzné scenerie nemohou opakovat i během mistrovství. Ve skutečnosti není důvod bít na poplach, ubezpečují jihoafričtí organizátoři.

TIME OUT LN: Hlavně si nezlomte nohu

Ta zpráva nemohla mít horší načasování. Jen pár dní před startem fotbalového mistrovství světa se v dějišti turnaje zranili fanoušci v děsivé tlačenici během přípravného zápasu.

Organizátoři slibují bezpečný šampionát s úsměvem na rtech. Dlouhé měsíce se svět snaží přesvědčit, že to dokážou, jenže panika na stadionu na předměstí Johannesburgu znovu vyvolala pochyby.

Tlak na Jihoafričany se teď nepochybně ještě vystupňuje.
Jistě, k incidentu nedošlo na žádném z deseti hlavních stadionů. A pravda je i to, že světová média po podobné senzaci lační.

Vzpomeňte na olympijský Vancouver. Po tragické smrti sáňkaře Kumaratišviliho se mohl snažit sebevíc, ale pošramocenou pověst už stejně nevylepšil.

Jihoafrická republika by se od svých kanadských kolegů měla poučit. A modlit se, aby si v pátek na zahajovacím utkání žádný z fanoušků cestou ke stánku s občerstvením třeba nezlomil nohu.

Nikdo by jí totiž neuvěřil, že šlo o pouhou nešťastnou náhodu.

(PAVEL KALOUŠ  - LN)

Na zastaralém stadionu Makhulong na kraji Johannesburgu se během šampionátu nebude hrát ani jeden zápas. Navíc vstupenky na přípravný zápas dostali fanoušci úplně zdarma, což chaos v hledišti jen podnítilo.

Na africké půdě nebyla v nedávné minulosti nouze o mnohem větší tragédie, při nichž kvůli fotbalu umírali lidé. Loni při kvalifikačním zápasu mezi Pobřežím slonoviny a Malawi zemřelo 19 fanoušků, dalších 132 bylo zraněno poté, co se zřítila zeď jedné z tribun.

Přípravné zápasy zůstaly před šampionátem pro řadu příznivců jedinou možností, jak vidět svůj tým na vlastní oči. I když se pořadatelé snažili část lístků na šampionát distribuovat za nižší ceny mezi nejchudší fanoušky afrických týmů, zdaleka ne na všechny se dostalo.

A řada z nich se snažila dostat do hlediště alespoň při přípravných zápasech, na něž je vstupné zdarma. "Pro mě to byla jediná šance, jak vidět nigerijskou reprezentaci. Nemůžu si dovolit platit stovky dolarů za vstupenky na mistrovství," citovala agentura Reuters jednoho z nigerijských příznivců.

Podle zpravodaje agentury Reuters poslední incident ukázal, jak velká propast zůstává mezi zvýšenými bezpečnostními opatřeními používanými během mistrovství podle evropského vzoru a běžnou africkou realitou.

Na deseti stadionech pro MS by se nic podobného jako v neděli stát nemělo, na to si dávají organizátoři velký pozor. Také proto nasadili do akce téměř 200 tisíc policistů, kteří budou následující měsíc v pohotovosti. Několikanásobné kontroly v okolí, důkladné prohlídky.

Tragédie při přípravném zápase v Johannesburgu.

Problémy mohou přijít už dřív. První zatěžkávací zkoušku poskytne už tento víkend. Na cestu do Rustenburgu se z Johannesburgu vydá většina z 20 tisíc příznivců Anglie kvůli utkání s USA. Dálnice je přitom zúžená v některých místech pouze na jeden pruh kvůli stavbě mostu.

Až ale šampionát v půlce července skončí, vrátí se pravděpodobně všechno zpátky do vyjetých kolejí a zvýšený důraz na bezpečnost půjde na afrických stadionech opět stranou. "Deset stadionů tady má špičkové zázemí, všude jinde se ale nic nezměnilo a ani nezmění," prohlásil Peter Alegi, autor knihy Africká hra, popisující místní fotbalové prostředí.

Najdete na Lidovky.cz