Liga mistrů: Citizens zničili Basilej čtyřmi góly, Tottenham vybojoval nadějný výsledek

22:39
Basilej/Turín - Fotbalisté Manchesteru City mají nakročeno do čtvrtfinále Ligy mistrů, poté co v úvodním osmifinále zvítězili 4:0 na hřišti Basileje.V druhém úterním zápase Juventus Turín doma neudržel dvoubrankový náskok po trefách Gonzala Higuaína a jen remizoval s Tottenhamem 2:2. Nejprve snížil Harry Kane a o vyrovnaní se postaral Christian Eriksen.

Christian Eriksen se spoluhráči oslavuje druhou branku Tottenhamu foto: ČTK

Výsledky:

Juventus Turín Tottenham 2:2 (2:1)

Branky: 2. a 9. z pen. Higuaín - 35. Kane, 72. Eriksen. Rozhodčí: Brych - Borsch, Lupp (všichni Něm.). ŽK: Benatia, Bentancur, Higuaín - Davies, Aurier. Diváci: 41.232.

Basilej Manchester City 0:4 (0:3)

Branky: 14. a 53. Gündogan, 18. Bernardo Silva, 23. Agüero. Rozhodčí: Eriksson - Klasenius, Wärnmark (všichni Švéd.). ŽK: Xhaka, Dié - Fernandinho, Gündogan. Diváci: 36.000.

Vaclík se Suchým drtivou porážku neodvrátili

Vaclík očekával, že duel bude pro Basilej náročný. Vždyť se potkaly týmy s nejnižším a naopak nejvyšším držením míče ve skupině ze všech osmifinalistů. Manchester také od začátku diktoval tempo a Vaclík už v úvodu musel vyrazit hlavičku Fernandinha. Pak se Basilej pokoušela o penaltu, ale sudí pád Obertina ve vápně neodpískal.

Ve 14. minutě už Manchester svůj tlak zužitkoval, když De Bruyne našel z rohového kopu hlavu Gündogana, který na přední tyči předskočil obránce a nedal Vaclíkovi sebemenší šanci. Za čtyři minuty prošel centr až k Bernardovi Silvovi, který si zpracoval míč na prsa a následně vypálil tak šikovně, že i když si Vaclík na míč sáhl, mimo branku ho nevytlačil.

Hrozivou devítiminutovku pro Basilej završil Agüero. Střelu schoval za Suchého, přes kterého Vaclík neviděl a na ránu Argentince přesně k tyči ani nereagoval. Pro Agüera to byl už 14. gól v 11 zápasech v roce 2018.

Český reprezentační gólman pak vychytal Sterlinga, ale v 53. minutě mu Gündogan opět nedal šanci, když střelou z vápna trefil přesně šibenici. V 74. minutě naopak Vaclík skvělým zákrokem sebral Gündoganovi hattrick. Manchester už si pak hlídal náskok a velmi dobrou pozici do odvety.

Tottenham se oklepal z prvotního šoku

Ideální start do zápasu měl Juventus, který se proti Tottenhamu prosadil už ve druhé minutě. Pjanič z přímého kopu vymyslel signál, po kterém se do míče z otočky opřel Higuaín a pokořil brankáře Llorise. V osmé minutě Davies fauloval ve vápně Bernardeschiho a sudí odpískal pokutový kop. K němu si stoupl opět Higuaín, a i když míč dobře neumístil, Llorise propálil.

Jenže Tottenham se oklepal a snažil se vrátit do zápasu. Ve 26. minutě ještě Kanea ve velké šanci vychytal Buffon, ale ve 35. minutě už anglický kanonýr snížil. Utekl obraně, obešel i pozdě vybíhajícího Buffona a trefil prázdnou branku. Pro Kanea to byl už sedmý zásah v sezoně Ligy mistrů, přičemž víc má jen Cristiano Ronaldo s devíti góly. Buffon inkasoval poprvé po 694 soutěžních minutách.

Juventusu mohl těsně před poločasem vrátit dvougólový náskok Higuaín, jenže z další penalty po faulu na Douglase Costu napálil jen břevno. V 72. minutě toho litoval o to víc, že Tottenham srovnal, když Eriksen z přímého kopu zamířil přesně k tyči a nachytal zkušeného Buffona.

Do odvety tak půjde v lepším rozpoložení Tottenham, kterému doma bude k postupu stačit i remíza 0:0 nebo 1:1.