Liga mistrů: Monako šokovalo Arsenal, Leverkusen zdolal Atlético

22:41aktualizováno  23:15
PRAHA - Že mají fotbalisté Arsenalu tentokrát lehkého soupeře a na pátý pokus v řadě už do čtvrtfinále Ligy mistrů postoupí? Ale kdeže, Monako je zásadně proti. Francouzský tým úvodní osmifinále ovládl a z Londýna si veze nesmírně cennou výhru 3:1. To Leverkusen domácí zápas zvládl a porazil Atlético Madrid 1:0.

Dimitar Berbatov (vpravo) oslavuje vstřelenou branku do sítě Arsenalu. foto: Reuters

Aby se Arsenal v prestižní soutěži konečně probojoval mezi nejlepších osm, bude muset dát v odvetě v Monaku tři góly. Přesně tolik branek přitom dostalo Monako dohromady v uplynulých třinácti utkáních. Ano, tušíte správně, Arsenal je znovu na pokraji vyřazení.

Dlouho za to mohla štěstěna, která evidentně fandila hostům z knížectví.

Zatímco hráči Arsenalu si drbali hlavy po zahození velkých šancí a dokonce si sami nechtěně srazili gólovou střelu, Monako se ujalo vedení díky šťastné teči - záložník Geoffrey Kondogbia ve 38. minutě vypálil z 25 metrů pravděpodobně mimo bránu, jenže obránce Mertesacker srazil míč do vlastní brány. Gólman Ospina zůstal jen zkoprněle stát.

Danny Welbeck (vlevo) vs. Almamy Touré.
Alex Oxlade-Chamberlain z Arsenalu v souboji s Anthonym Martialem.
Zklamaný Alex Oxlade-Chamberlain z Arsenalu.
Momentka z utkání Leverkusen - Atlético. Domácí Kyriakos Papadopoulos (vlevo)...

A po nepříliš záživné první půli Monako zaskočilo svěřence kouče Wengera znovu díky rychlému protiútoku, který zakončil pomalu, zato s přehledem zkušený útočník Dimitar Berbatov.

U dalších dvou gólů už byl kapitán české reprezentace Tomáš Rosický, jenž vběhl na hřiště v 82. minutě. Nejprve se radoval, když v první minutě nastavení prolomil smůlu Arsenalu povedenou střelou zpoza šestnáctky Alex Oxlade Chamberlain, ale chvíli nato zase smutnil - domácí obraně uprchl Yannick Ferreira Carrasco a s pomocí tyče vrátil Monaku dvoubrankový náskok. 1:3!

Na základě historických výsledků je šance Arsenalu na postup 1,5%.

Pod dozorem Královce rozhodl Calhanoglu

Duel v Leverkusenu řídil český rozhodčí Pavel Královec a společně s česko-slovenskými asistenty si před zraky šéfa sudích UEFA Pierluigiho Colliny vedl velmi dobře. Hře nechával spád a zvládal i sporné situace ve vápnech.

Především první půle vyšla brankáři Leverkusenu Lenovi, který nejprve sebral gól z hlavy Griezmannovi, když se stihl po závaru rychle přesunout, a v nastavení pak skvělým reflexivním zákrokem vyrazil střelu Tiaga, přestože měl zakrytý výhled.

Blízko ke gólu měl i Leverkusen, ale Spahičova střela z dálky skončila jen na spojnici. Ve druhé půli se však domácí v útoku zlepšili a odměnou jim byl gól.

Zakončovat mohl po brejku už Bellarabi, ale ještě patičkou našel Calhanoglua a turecký reprezentant tvrdou střelou pod břevno rozhodl o těsné výhře. Španělský celek tak v Lize mistrů inkasoval po dlouhých 524 minutách.

Atlético se sice dočkalo gólu v podání Torrese po rohovém kopu, ale předtím míč při centru těsně opustil hřiště, a tak Královec branku neuznal. Vzápětí navíc po tvrdém zákroku udělil Tiagovi druhou žlutou kartu a Atlético dohrávalo poslední čtvrthodinu v oslabení. Madridský celek dostal červenou kartu poprvé z dosavadních 42 duelů v Lize mistrů.

Osmifinále fotbalové Ligy mistrů - první zápasy

Bayer Leverkusen - Atlético Madrid 1:0 (0:0)

Branka: 57. Calhanoglu. Rozhodčí: Královec (ČR) - Slyško (SR), Wilczek - Příhoda, M. Paták (všichni ČR). ŽK: Papadopoulos, Wendel, L. Bender, Castro, Kiessling - Tiago, Godín, Gámez, Torres. ČK: 76. Tiago. Diváci: 29.079.

Arsenal - AS Monako 1:3 (0:1)

Branky: 90.+1 Oxlade-Chamberlain - 38. Kondogbia, 53. Berbatov, 90.+4 Carrasco. Rozhodčí: Aytekin - Kleve, Häcker (všichni Něm.). ŽK: Coquelin, Bellerin, Özil - Echiejile, Moutinho. Diváci: 59.868.