Lídr NHL poprvé v sezoně prohrál. V Columbusu musel skousnout debakl 0:10

12:00
COLUMBUS/PRAHA - Lídr tabulky hokejové NHL a do pátečních zápasů poslední neporažený celek v řádné hrací době úvodu sezony, slavný Montreal Canadiens, šokoval hokejovou veřejnost vysokou porážkou 0:10 z ledu Columbusu. Všech deset branek inkasoval náhradník Al Montoya.

Hokejisté Columbusu se radují z největší výhry v historii. foto: Reuters

Nedařilo se ani Petru Mrázkovi, jehož Detroit doma podlehl 3:5 Winnipegu. Naopak první bod kariéry v NHL si díky asistenci připsal Ondřej Kaše z Anaheimu.

Hokejisté Montrealu v pátek nastupovali na ledě Columbusu s bilancí osmi výher v řadě a celkově devíti úspěchů z úvodních deseti startů v nové sezoně. Jediný nezdar si připsali po prohře 3:4 po nájezdech v Ottawě.

Vysoký debakl 0:10 tedy nikdo nečekal. Canadiens si tím vyrovnali historicky nejhorší zápis, když rozdílem deseti branek padli už popáté ve své bohaté historii (poprvé od roku 1995 - prohra 1:11 s Detroitem).

„Na to jen tak nezapomeneme. Dostali jsme tvrdou lekci. Už předešlý zápas nám nevyšel, ale ještě jsme jej výsledkově zvládli. Dnes už tomu ale tak nebylo,“ komentoval výsledek útočník kanadského celku Brendan Gallagher.

Debaklu nedokázal zabránit ani český centr Tomáš Plekanec (17:21, -1, 3 střely), jenž před pár dny slavil své 34. narozeniny. Na bod čeká už dlouhých sedm zápasů.

Všech deset branek od Blue Jackets inkasoval náhradní brankář Montrealu Al Montoya. Domácí, kteří si vytvořili nový klubový rekord, měli ve svém kádru čtyři borce se dvěma góly na kontě: Cama Atkinsona, Scotta Hartnella, Joshe Andersona a Nicka Foligna.

Český útočník Lukáš Sedlák (11:21, +1) společně s obráncem Ryanem Murraym platili za jediné dva hráče domácích v poli, kteří se nezapsali do bodových statistik.

Detroit padá do výsledkové krize

Po nedávné sérii šesti výher se hokejisté Detroitu naopak propadli do výsledkové krize poté, co v pátek padli na domácím ledě 3:5 s Winnipegem a na dvoubodový zisk tak čekají už čtyři zápasy.

O všem podstatném se rozhodovalo až ve třetí třetině a hrdinou zápasu byl hostující útočník Brandon Tanev.

V 53. minutě vyrovnal na 3:3, když překonal Mrázka z bezprostřední blízkosti střelou pod horní tyč a v 59. minutě uspěl pro změnu ranou na lapačku ze samostatného úniku.

Pro 24letého Kanaďana to byly premiérové dva zásahy kariéry v NHL. Při závěrečné snaze Red Wings s šesti hráči v poli pak ještě pojistil triumf Jets Nikolaj Ehlers.

Po středeční domácí prohře 1:5 od Pittsburghu si hokejisté Anaheimu vylepšili bilanci pro změnu výhrou 5:1 nad v tabulce Západní konference poslední Arizonou.

Ducks nakročili za triumfem už v zahajovací dvacetiminutovce, kterou třemi góly ozdobili Kevin Bieksa, Rickard Rakell a Jakob Silfverberg.

V 34. minutě se navíc prosadil i Antoine Vermette, kterému asistoval Ondřej Kaše (16:11, +1, 2 střely, 0+1) a ve svém druhém startu v NHL si tak připsal premiérový bod.

Za Coyotes v 37. minutě alespoň korigoval stav Jamie McGinn za asistence Radima Vrbaty (15:57, -1, 1 střela), jenž při absenci zraněného centra Martina Hanzala platil za jediného Čecha v sestavě hostů.

Výsledky NHL

Columbus - Montreal 10:0 (3:0, 5:0, 2:0)
Branky: 11. a 25. Atkinson, 31. a 34. Foligno, 32. a 49. Hartnell, 39. a 51. Anderson, 12. Jones, 15. Savard.

Anaheim - Arizona 5:1 (3:0, 1:1, 1:0)
Branky: 13. a 35. Rakell, 10. Bieksa, 20. Silfverberg, 34. Vermette (O. Kaše)- 37. McGinn (Vrbata).

Detroit - Winnipeg 3:5 (1:1, 1:0, 1:4)
Branky: 4. Glendening, 30. Zetterberg, 51. Abdelkader - 53. a 59. Tanev, 16. Laine, 43. Scheifele, 60. Ehlers. Gólman Mrázek odchytal za Detroit 59 minut, z 30 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 86,7 procenta.