Liberec zdolal Baník na konci zápasu, Dukla padá do druhé ligy

19:29aktualizováno  21:48
Karviná/Praha - Fotbalisté Dukly po osmi letech opouštějí první ligu. Pražané v třetím kole nadstavby ve skupině o záchranu prohráli v Karviné 0:3 a dva zápasy před koncem sezony už nemají šanci opustit poslední místo v tabulce, které jako jediné znamená přímý sestup z nejvyšší soutěže. Příbram zvítězila na hřišti Bohemians 1905 4:1 a učinila důležitý krok k udržení mezi elitou. Liberec zvítězil na hřišti Ostravy brankou v 86. minutě

Karvinský David Guba se raduje ze vstřelené branky. Na trávníku leží Ivan Ostojič z Dukly. foto: ČTK

Důležitý zápas dvou hlavních aspirantů na páté místo se odehrál v sychravém a deštivém počasí v pětistupňovém chladu, který se podepsal i na kvalitě zápasu. Na promočeném trávníku byli domácí v první půli aktivnější, ale bez zraněných Baroše, Jánoše a čerstvě i Diopa byla ostravská ofenzíva bezzubá.

Zodpovědnost se na sebe snažil brát aktivně hrající Holzer, který se ve 36. minutě šikovně uvolnil ve středu hřiště a jeho prudká rána z 25 metrů byla prvním nebezpečným momentem zápasu, jenž musel vyřešit liberecký gólman Nguyen.

Jinak byl ale tlak Ostravy spíše platonický a chybělo mu zakončení. Až ve 45. minutě se znovu dostal k ráně Holzer, ale po ideálním Kuzmanovičově sklepnutí, z šestnácti metrů vysoko přestřelil.

Baník lépe vstoupil i do druhé půle a hned v úvodu měl možnost jít do vedení, jenže Mešaninov ani dorážející Holzer Nguyena nepřekonali.

Jalovou převahu Ostravy mohl utnout v 59. minutě Hybš. Liberecký bek si seběhl na levém křídle za záda domácí obrany a jeho vyloženou příležitost zmařil až Laštůvka.

Neustálý déšť utopil i náznaky kombinačního fotbalu, utkání oba týmy spíše jen dobojovaly. Jednu šanci Baník ještě měl: v 75. minutě přistál ideální centr na hlavě střídajícího Šašinky, který však hlavičkou z malého vápna minul.

V závěru se už rodily nebezpečné situace jen po standardních situacích a jedna z nich také rozhodla. Čtyři minuty před koncem se po rohovém kopu v závaru opřel do odraženého míče Mara a vstřelil jediný gól.

Ostrava takřka vzápětí po velké skrumáží v libereckém vápně mohla srovnat, ale Procházkova střela přes hlavu orazítkovala jen břevno. Ostrava v třetím vzájemném utkání na jaře s Libercem poprvé prohrála a přenechala Slovanu páté místo, které může v případě triumfu Slavie ve finále poháru znamenat účast v kvalifikačním utkání o Evropskou ligu s vítězem prostřední nadstavbové skupiny.

Dukla definitivně sestoupila

Dukla od začátku sezony figurovala na dně tabulky. V Karviné k udržení nadějí na záchranu potřebovala zvítězit. Pražané, kteří mezi elitou hráli nepřetržitě od ročníku 2011/12, ztrácejí z posledního místa na soupeře nedostižných 11 bodů.

MFK Karviná - Dukla Praha 3:0 (2:0)
Branky: 22. a 79. Wágner, 42. Guba. Rozhodčí: Houdek - Hrabovský, Z. Koval. ŽK: Ba Loua, Krivák - Ostojič, González, Douděra. Diváci: 1942.
Karviná: Pastornický - Krivák, Dreksa (89. Suchan), Rundič, Záhumenský - Smrž - Moravec, Lingr, Budínský (85. Bukata), Guba (58. Ba Loua) - Wágner.
Dukla: Hruška - Ostojič, Bezpalec, Souček - R. Koval (83. Douděra), Doumbia, Hanousek (66. González), Miloševič - Podaný (46. Djuranovič), Tetour - Hadaščok.

1. FC Slovácko - SFC Opava 4:1 (2:0)
Branky: 2. Janošek, 5. Daníček z pen., 71. Havlík, 85. Hološko - 84. Bernadina. Rozhodčí: Machálek - Kotík, Vodrážka. ŽK: Zajíc - Hrabina. Diváci: 3106.
Slovácko: Trmal - Juroška, Hofmann, Šimko, Reinberk - Daníček - Navrátil (88. Diviš), Havlík, Janošek (74. Sadílek), Kalabiška - Zajíc (78. Hološko).
Opava: Fendrich - Hrabina, Simerský (74. Helebrand), Svozil, Žídek - Jurečka, Schaffartzik, Jursa (57. Janetzký), Řezníček, Zapalač (46. Bernadina) - Smola.

Slezané naopak ještě mají šanci na to, aby se vyhnuli baráži, kterou si proti druhému a třetímu týmu druhé ligy zahrají 14. a 15. celek z nejvyšší soutěže. Předposlední Karviná ztrácí na třináctou Příbram pět bodů.

Dukla vstoupila do zápasu o naději aktivněji a brzy měla blízko k vedení. Po souboji Dreksy s Tetourem nařídil rozhodčí Houdek penaltu, ale Podaného střelu vyrazil domácí brankář Pastornický.

Ve 22. minutě Slezané soupeře za neproměněný pokutový kop potrestali. Na Budínského rohový kop si naskočil Wágner a hlavou překonal Hrušku. Na druhé straně si na Podaného centr naskočil Tetour, ale Pastornický zasáhl.

Domácím vedoucí trefa výrazně pomohla a ještě do přestávky skórovali podruhé. Tři střely zpoza vápna se ještě neujaly, ale ve 42. minutě už Slezané slavili. Po Budínského přihrávce se dostal až před gólmana Hrušku Guba a jemným obloučkem zvýšil.

Třetí gól mohl přidat v 53. minutě Wágner, který obešel Hrušku, ale na brankové čáře zasáhl Bezpalec. Domácí poměrně s přehledem drželi náskok a Dukla zahrozila až v 70. minutě, kdy Kovalovu střelu vyrazil Pastornický.

Pražané už neměli síly na zvrat a ještě jednou inkasovali. V 78. minutě ještě Lingrův gól neplatil kvůli ofsajdu, ale z následné akce už doklepl míč v souladu s pravidly do sítě Wágner. Na kontě má v této ligové sezoně už 13 branek.

Trenér Dukly Praha Roman Skuhravý (vpravo).
Trenér Karviné František Straka.

Hostům nebyl souzen ani jeden gól, střídající Djuranovič totiž trefil jen tyč. Karviná zdolala v lize Duklu poprvé po předešlých čtyřech porážkách.

Bohemians se propadli na barážovou pozici

Pražané vedli od druhé minuty po gólu Antonína Vaníčka, ale Středočeši v prvním poločase trefami Ruslana Mingazova a Oliviera Kingueho otočili skóre.

Ve druhé pětačtyřicetiminutovce se prosadili nejlepší střelec týmu Jan Matoušek a Matěj Polidar. Příbram k první ligové výhře v Ďolíčku potřebovala třináct utkání.

Bohemians bleskově udeřili. Bartek nahrál do vápna Vaníčkovi, který se otočil kolem Treglera a přízemní střelou k tyči otevřel skóre.

Ve čtvrté minutě dali o sobě vědět hosté. Fantiš, který nastoupil k 200. ligovému duelu, našel za obranou „Klokanů“ Mingazova.

Bohemians Praha 1905 - 1. FK Příbram 1:4 (1:2)
Branky: 2. Vaníček - 32. Mingazov, 44. Kingue, 50. Matoušek, 85. Polidar. Rozhodčí: Berka - Flimmel, Šimáček. ŽK: Krch, Hůlka - Polidar. Diváci: 3055.
Bohemians 1905: Fryšták - Hůlka (74. F. Hašek), Krch, Pokorný - Dostál, Vacek, Ljovin (46. Puškáč), Bartek - Reiter, Hilál (86. Záviška), Vaníček.
Příbram: Kočí - Nový, Tregler, Soldát, Antwi - Mingazov (88. Jablonský), Kingue, Polidar (86. Kodr), Rezek - Matoušek (90. Skácel) - Fantiš.

Turkmenský záložník prostřelil gólmana Fryštáka, ale jeho spoluhráč Pokorný odkopl míč do bezpečí. V 16. minutě střela hostujícího Matouškova z úhlu prosvištěla podél brankové čáry.

O čtyři minuty později vybojoval Matoušek penaltu poté, co ho ve vápně nedovoleně zastavil Pokorný. K pokutovému kopu se postavil kapitán Rezek, který však míč překopl.

Příbram hrozila i nadále. Ve 27. minutě trefil záložník Polidar z šestnáctky tyčku. Za pět minut se hosté dočkali.

Matotušek ve středu hřiště uspěl v souboji s Ljovinem, vystřelil z hranice vápna a Fryšták jeho pokus vyrazil na nikým nehlídaného Mingazova, jenž srovnal.

Ve 42. minutě přihrál Mingazov na Fantiše, který zamířil těsně vedle branky. O dvě minuty později dokonala Příbram obrat. Po Nového rohovém kopu se prosadil Kingue.

Pět minut po přestávce přidali Středočeši třetí branku. Z hlavičkového souboje s kapitánem „Klokanů“ Krchem vyšel vítězně Matoušek, který si navedl míč do vápna, pohrál si s obranou domácích a přesně zakončil.

Po hodině hry hlavičkoval Krch po rohovém kopu jen do náruče brankáře Kočího a 100. ligový start tak gólem neozdobil.

V 65. minutě se napřáhl z dálky Mingazov a Fryšták jeho prudkou střelu vyrazil na roh. Pět minut před koncem základní hrací doby stanovil konečný výsledek po Matouškově přihrávce Polidar.

Svěřenci trenéra Romana Nádvorníka porazili Bohemians ve třetím z posledních čtyř duelů v lize a venku triumfovali po sedmi utkáních.

Pražané nevyhráli počtvrté za sebou a po šesti zápasech nebodovali. Bohemians zvítězili v Ďolíčku v jediném z uplynulých 16 ligových soubojů a potvrdili pozici nejhoršího domácího celku.