Liberec načal Evropskou ligu výhrou, v Košicích rozhodl penaltou v závěru

18:49
KOŠICE - Fotbalisté Liberce zvítězili v úvodním duelu 2. předkola Evropské ligy v Košicích 1:0 a přiblížili se postupu. Slovan v prvním soutěžním zápase sezony dlouho spíš bránil, v 83. minutě ale skóroval z penalty Marek Jarolím.

Tomáš Ďubek z Liberce (vlevo) a Boris Sekulič z Košic. foto: ČTK

Odveta se hraje za týden na severu Čech. Český celek porazil slovenského soupeře poprvé po třinácti letech, Liberec venku v pohárech neprohrál už posedmé za sebou.

Na Košicích bylo v úvodu znát, že už za sebou mají na rozdíl od Liberce dva soutěžní zápasy nové sezony. Začali aktivněji, gólovou šanci ale jejich mírný nápor nepřinesl. Jen v desáté minutě pronikl do vápna Viazanko a Karišik si málem srazil jeho střílený centr do vlastní sítě.

Liberec potřeboval čtvrthodinu, aby se při soutěžní premiéře dostal do tempa a pak začal více kontrolovat hru. Ani košický gólman Tofiloski ale příliš práce neměl. Hadaščok, který překvapivě nastoupil v základní sestavě, mířil ve 22. minutě ve skluzu vedle, nová posila Ďubek, jeden z šesti Slováků v libereckém kádru, pak jen do brankářových rukavic.

Na hostech bylo vidět, že hrají v nově složené sestavě, z jedenáctky, která zahajovala úspěšné tažení Evropskou ligou loni v Rize, nastoupili dnes jen Pavelka a Fleišman. Liberečtí hlavně nechtěli udělat chybu a opatrná hra pokračovala až do pauzy. Přesto mohli jít domácí do kabin s náskokem. Viazanko těsně před přestávkou z 30 metrů z voleje napálil odražený míč a slovenský gólman Liberce Hroššo tvrdou střelu s obtížemi vyrazil před sebe.

Na startu druhé půle vyvinuly Košice velký tlak a v 50. minutě měly blízko k vedení. Po centru z pravé strany zůstal u zadní tyče volný Redžič, nedokázal však míč usměrnit na branku. V 58. minutě se Liberec na chvíli vymanil ze sevření, podnikl rychlý brejk, osamocený Šural ale po centru u zadní tyče vysoko překopl břevno.

Domácí svěřenci českého trenéra Radoslava Látala si chtěli vytvořit před odvetou náskok a pokračovali v tlaku. Po hodině hry upadl ve vápně Novák, penalty se ale dožadoval marně. Liberec, který v minulé sezoně došel v soutěži až do jarního úvodní kola vyřazovací fáze, se v druhé půli jen bránil, Košicím ale chyběla v ofenzivě kvalita.

Když už se zdálo, že zápas spěje k remíze, fauloval Viazanko ve vápně Ďubka a Jarolím z penalty s přehledem skóroval k opačné tyči, než kam skočil Tofiloski. Zajistil tak Severočechům velmi nadějnou pozici pro odvetu.

Úvodní zápas 2. předkola fotbalové Evropské ligy:

MFK Košice - Slovan Liberec 0:1 (0:0)

Branka: 83. Jarolím z pen. Rozhodčí: Manzano - Rodríguez, Moreno (všichni Šp.). ŽK: Kavka - Šural, Sackey, Obžera. Diváci: 7055.