Liberec dlouho trápil Sevillu. Favorit vyrovnal až těsně před koncem

18:45aktualizováno  21:52
LIBEREC - Fotbalisté Liberce přišli dvě minuty před koncem v oslabení po vyloučení brankáře Přemysla Kováře o skalp Sevilly a se španělským týmem ve 3. kole Evropské ligy remizovali 1:1. Severočeši dlouho vedli díky Michaelu Rabušicovi, v závěru ale srovnal Machín a udržel tak favorita v čele skupiny o dva body před Slovanem.

Fotbalista Sevilly Rabella (vlevo) a Josef Šural z Liberce foto: Mafra - Bořivoj Černý

Hlasy trenérů po utkání

Jaroslav Šilhavý (Liberec)
"Máme trochu smíšené pocity. Před zápasem bychom remízu 1:1 brali všema deseti a když jsme byli tak blízko vítězství, tak mrzí, že jsme o něj přišli. Ale i tak si výsledku vážíme, remíza s týmem kalibru Sevilly je pořád hodně cenná. Podařila se nám taktika chodit do rychlých brejků ze zajištěné obrany, kromě gólu jsme další dobré šance nedotáhli. Druhý gól by možná definitivně rozhodl. Náš brankář při vyloučení zatáhl za záchrannou brzdu, byť za ceny červené karty. I tak hráčům patří dík, vydali se ze všech sil. Do konce skupiny je ještě daleko, byl bych rád, kdybychom v pohárech dál vystupovali jako dnes, kdy jsme to zvládli se ctí. Remíza Freiburgu s Estorilem nám také celkem nahrává, pořád držíme tříbodový náskok na druhém místě. Máme to rozehrané dobře."

Emeri Unai (Sevilla)
"Je to dobrý bod a cítíme určitou satisfakci za to, co jsme tady předvedli. Vedoucí gól Liberce nás zaskočil, nebyli jsme při něm dost pozorní. I když jsme dnes neukázali to nejlepší, za vyrovnáním jsme šli, byť jsme měli být produktivnější. Remíza je nakonec asi spravedlivý výsledek. Remíza je celkem dobrá pro další vývoj ve skupině. Stejně ale budou klíčové až naše domácí zápasy s Estorilem a Libercem."

Liberec i tak získal povzbudivou remízu, která mu může pomoci k vysněnému postupu. Na třetí Freiburg má náskok tří bodů. Sevillu obral o body podobně jako před sedmi lety, kdy proti ní uhrál remízu 0:0. Také protáhl svou neporazitelnost v pohárech na osm utkání a bilanci proti španělským soupeřům vylepšil na pět výher, dvě remízy a porážku. Za čtrnáct dní 7. listopadu je na programu odveta v Andalusii.

"Máme trochu smíšené pocity. Před zápasem bychom remízu 1:1 brali všema deseti a když jsme byli tak blízko vítězství, tak mrzí, že jsme o něj přišli. Ale i tak si výsledku vážíme, remíza s týmem kalibru Sevilly je pořád hodně cenná," uvedl kouč Slovanu Jaroslav Šilhavý. Liberec proti vítězi soutěže z let 2006 a 2007, který ale v posledních letech prožívá ústup ze slávy, podle očekávání vycházel z pozorné obrany. Favorizovaní hosté tak od začátku drželi balon, kombinovali na polovině, ale jejich převaha byla neplodná.

Slovan dobře vykrýval prostory v defenzivě a nepouštěl Sevillu, která vyhrála oba předešlé duely ve skupině, k výraznějším šancím. Sám se snažil hrozit z rychlých brejků a hned po prvním se ujal vedení. Pavelka ve dvacáté minutě pěkně vysunul Rabušice a ten s chladnou hlavou zamířil přesně k tyči. Reprezentační útočník se radoval z gólu po více než měsíci, naposledy skóroval v 1. kole základní skupiny při remíze 2:2 ve Freiburgu. Zároveň brankou oslavil dnešní prodloužení smlouvy.

Sevilla po inkasované brance zvýšila tlak, ale Liberec do přestávky všechny ataky s vypětím sil ustál. Nejvíc práce měli domácí při úniku Gameira, jehož v poslední chvíli odzbrojil Kelič. Na opačné straně vzápětí protáhl Varase ostrou střelou Rybalka. Po přestávce pokračovala Sevilla v náporu, po deseti minutách ho ale domácí utnuli a rozehráli svou nejlepší pasáž v zápase. Odstartoval ji střelou nad Rabušic, vzápětí se po chybě hostující obrany řítil v přečíslení dva na jednoho na Varase ze strany Šural, gólman Sevilly ale jeho střelu vytáhl na roh.

Na hře Sevilly bylo patrné, že nezažívá nejlepší období, přesto nakonec jedenáctý tým La Ligy odjížděl s bodem. V 78. minutě domácí propadli po standardní situaci a hosté šli do protiútoku dva na jednoho, který za cenu červené karty zastavil brankář Kovář. "Náš brankář při vyloučení zatáhl za záchrannou brzdu, byť za ceny červené karty, aby zabránil gólu," nevyčítal Šilhavý faul Kovářovi, který ale přijde o odvetu. Slovenský náhradní gólman Hroššo si ještě s následným přímým kopem z nebezpečné pozice poradil, ale dvě minuty před koncem už nestačil na Machínovu střelu z úhlu.

ON-LINE REPORTÁŽ ZDE

"Chybělo málo, abychom dosáhli velmi cenného vítězství. I tak hráčům patří dík, vydali se ze všech sil," uvedl Šilhavý, který věří, že Liberec ve zbývajících třech zápasech uhájí postupové místo. Liberci totiž nahrála i dnešní remíza Freiburgu s Estorilem 1:1. Kouč Sevilly Emery Unai nerozhodným výsledkem z pod Ještědu také nepohrdl. "Je to dobrý bod a cítíme určitou satisfakci za to, co jsme tady předvedli. Neukázali jsme to nejlepší, za vyrovnáním jsme ale šli, byť jsme měli být ještě produktivnější. Remíza je nakonec asi spravedlivý výsledek," řekl Unai.

3. kolo základní skupiny H Evropské ligy

FC Slovan Liberec - FC Sevilla 1:1 (1:0)
Branky: 20. Rabušic - 88. Machín. Rozhodčí: Dean - Collin, Long (všichni Angl.). ŽK: Pavelka, Kušnír - Coke, Moreno. ČK: 78. Kovář (Liberec). Diváci: 7700.
Liberec: Kovář - Kušnír, Kováč, Kelič, Fleišman - Hušek (64. Kalitvincev, 90. Kollár) - Šural, Rybalka, Pavelka, Delarge (79. Hroššo) - Rabušic. Trenér: Šilhavý.
Sevilla: Varas - Coke, Cala, Pareja, Navarro (74. Moreno) - Iborra, Cristóforo - Reyes (57. Bacca), Rabello (57. Machín), Perotti - Gameiro. Trenér: Emery.

Freiburg - Estoril 1:1 (1:0)
Branky: 11. Darida - 53. Sebá. Rozhodčí: Todorov (Bul.).