Liberec smrtícími brejky zničil Boleslav 4:0, Jablonec klopýtnul na Slovácku

18:04
PRAHA - Fotbalisté Slovanu Liberec v utkání 21. kola první ligy porazili doma Mladou Boleslav 4:0 a poprvé na jaře bodovali. Sérii 309 minut bez vstřeleného gólu utnul Dočkal, výhru potvrdil parádní ránou z úhlu Breznaník, který navíc nahrál i na gól Nezmarovi. Definitivní podobu výsledku dal v závěru Vácha.

Liberec - Ml. Boleslav (radost Váchy). foto: ČTK

Fotbalisté Slovácka vydřeli v závěru bod s Jabloncem

Slovácko vstoupilo do utkání bojovně, ale Jablonec už od úvodních minut přebíral iniciativu a dostával se i do zakončení. Jan Kovařík a dvakrát David Lafata ale domácího Miroslava Filipka nepřekonali.

V 21. minutě se domácí vehementně dožadovali penalty po zákroku jabloneckého brankáře Michala Špita na pronikajícího Lukáše Fujerika, rozhodčí Dagmar Damková ale jen odměnila domácího záložníka žlutou kartou.

Z pohledu domácích sporná situace Slovácko nabudila a od té chvíle dostali soupeře pod tlak. Jablonec přišel ve 34. minutě o brankáře Špita, který musel odstoupit kvůli problémům s třísly. Nahradil ho jednadvacetiletý Roman Valeš, který si tak připsal premiérový start v nejvyšší soutěži.

Druhý poločas zahájili hosté střelou Lafaty do Filipkovy náruče, pak ale následoval další tlak domácích, kteří mohli jít dvakrát do vedení po průnicích Fujerika. Ten však nejprve trefil Valeše a podruhé přestřelil vysoko nad.

V době, kdy tlak domácích vrcholil, se hosté dostali k šestnáctce Slovácka. I když se přes obranu kombinací neprobili, odražený míč se dostal k volnému Jarolímovi, který zamířil přesně.

Slovácko sice dokázalo v závěru po závaru před Valešem vyrovnat, ale gólové akci předcházel faul brankáře Filipka, který se vydal pomoci spoluhráčům v útoku. Domácí se ale nevzdali a ve druhé minutě se dočkali vyrovnání, když Valeš po střele Jiřího Valenty míč jen vyrazil a Švancara ho z úhlu dokázal dostat do branky.

Liberec všechna tři dosavadní jarní utkání prohrál a dokonce nedal gól. Možná i proto byl v úvodních minutách lehce nervózní a pouštěl hosty do nebezpečných brejků. Především po krátké malé domů v podání Dejmka měl brankář Bičík co dělat, aby byl u míče dříve než dotírající útočník Chramosta.

Pak však jakoby domácí přepnuli na jiný rychlostní stupeň a začali soupeře drtit sérií nebezpečných brejků. Po jednom z nich Nezmar prostrčil míč na Dočkala, ten se uvolnil a z úhlu mířil přesně na vzdálenější tyč.

Liberečtí neustále hrozili, ale často jim chyběla přesnější finální přihrávka jako v případech Štajnera a Breznaníka, kteří pokazili nadějné brejky tři na dva a dokonce čtyři na jednoho.

Breznaník si však tuto pokaženou přihrávku mohl dovolit, jelikož chvíli předtím předvedl fotbalovou parádu. Aktivní Štajner ho vyslal do úniku po levém křídle a slovenský záložník ač tísněn obránce napálil míč z úhlu přesně do bližší šibenice a překvapil tak brankáře, který čekal centr.

Rozhozená Boleslav, která mohla v první půli inkasovat klidně čtyři branky, se sice po změně stran snažila o rychlé zkorigování výsledku, ale Rolkovi po prodlouženém rohu chyběl krok, aby z metru doklepl míč do prázdné branky.

Naopak hned vzápětí předvedl Liberec další brejk, Breznaník přihrál přes celé vápno Nezmarovi a ten bez problémů zvýšil. Připsal si tak už pátý gól v posledních pěti zápasech proti Boleslavi.

Hostům ke zkorigování výsledku nepomohlo ani vyloučení libereckého záložníka Gecova, který v 72. minutě dostal druhou žlutou kartu.

Boleslav tak ve třetím venkovním utkání v řadě nedala gól a zatímco doma soupeře ničí, venku čeká na gól 304 minut. Naopak v závěru ji po dalším brejku dorazil Vácha a potvrdil, že ve vzájemných zápasech padají v průměru čtyři góly.

Fotbalová Gambrinus liga - 21. kolo

FC Slovan Liberec - FK Mladá Boleslav 4:0 (2:0)
Branky: 17. Dočkal, 29. Breznaník, 56. Nezmar, 88. Vácha. Rozhodčí: Mikel - Chytil, Gallo. ŽK: Gecov, Gebre Selassie - Procházka, Šírl, Řezníček. ČK: 72. Gecov. Diváci: 4250.

Liberec: Bičík - Gebre Selassie, Dejmek, Kelič, Fleišman - Dočkal (85. Holeňák), Gecov, Vácha, Breznaník (90. Sivrič) - Štajner, Nezmar (69. Hadaščok). Trenér: Rada.

Ml. Boleslav: Miller - Kalina (63. Kysela), Rolko, Johana, Šírl - Mendy, Procházka, Kúdela, Dimutsos (53. Táborský) - Kulič, Chramosta (53. Řezníček). Trenér: Stanner.

1. FC Slovácko - FK Baumit Jablonec 1:1 (0:0)
Branky: 90.+2 Švancara - 56. Jarolím. Rozhodčí: Damková - Jiřík, Peřina. ŽK: Fujerik, Filipko, V. Valenta - Kovařík, Piták. Diváci: 4556.

Slovácko: Filipko - Kubáň, Kordula, Mezlík, Kuncl - Urbánek (83. Nestorovski), V. Valenta, Perůtka (61. Ondřejka), Volešák, Fujerik (74. Hlúpik) - Švancara. Trenér: Soukup.

Jablonec: Špit (35. Valeš) - Jablonský, Beneš, Pavlík, Loučka - Piták, Kovařík, Jarolím, Eliáš, Vošahlík (80. Třešňák) - Lafata (90. Hejda). Trenér: Komňacký.