Liberec slaví nejrychlejší postup, semifinále má na dosah i Sparta

20:26
CHOMUTOV/ZLÍN - Hokejisté Liberce jsou prvními semifinalisty play off extraligy. Ve čtvrtém čtvrtfinále zdolali vítězové základní části Chomutov na jeho ledě 7:2 a celou sérii opanovali jasně 4:0 na zápasy. Dvě rychle využité přesilovky pomohly ke třetí výhře Spartě, která zvítězila ve Zlíně 4:1 a postup může zpečetit ve středu na domácím ledě.

Liberec potvrzuje svou nadvládu v této sezoně foto: ČTK

Větší aktivitou v Chomutově hýřili zpočátku Piráti a měli i první větší šanci, Květoně však vychytal Lašák. Na konci páté minuty šli do vedení hosté, když vyrazili prakticky na první vážnější zteč Kristanovy branky a úspěšně dorážející Stránský otevřel skóre. Valský pak spálil další příležitost, na začátku deváté minuty měl ideálně nabito mezi kruhy Výtisk, ale Kristan si dokázal poradit.

Sparta vyloupila díky Přibylovi Zlín, Liberec má po dalším obratu mečbol

Ve 12. minutě se proti Ruttovi vyznamenal výtečným zákrokem Lašák. Jenže pak se znovu gólově prosadili hosté zásluhou Bakoše, a když pak na Lašáka nenašli recept ani Červenka s Tomicou, bylo s domácími zle. Sice ještě přečkali bez úhony kombinaci dvou beků Šimka se Ševcem v okolí Kristanova brankoviště a také sólo Bulíře, jenže ten si spravil chuť v polovině 19. minuty a vyhnal Kristana na střídačku, odkud naskočil do hry Strmeň.

Po dvou minutách z druhé části hry svitla Pirátům malá naděje, že by s nepříznivým vývojem mohli ještě něco udělat, když se tvrdým atakem na Ruttu u hrazení provinil Jelínek a putoval do kabin s trestem na pět minut a do konce zápasu. Střely Ölveckého, Skinnera a Račuka však byly na tak dlouhou početní výhodu málo. A to ještě musel být ve střehu Strmeň, na něhož se v sólovém úniku řítil Vampola.

Ve 32. minutě ukázali svou sílu znovu Bílí Tygři, když provinivšího se útočníka Růžičku poslali z trestné lavice zpět do hry po pouhých pěti vteřinách. Podruhé v utkání se prosadil Bulíř. Na konci 35. minuty se gólové radosti dočkali i domácí, když se zblízka prosadil Rutta, jenže o 126 vteřin později se mezi střelce zapsal dnes podruhé také Stránský a Liberec vedl znovu výrazným čtyřbrankovým rozdílem.

Snížení Chomutova 80 sekund po nástupu do třetí části, kdy se trefil Jánošík, sice rozjásalo tribuny, konec sezony byl přesto neodvratný. Liberec si svou pozici velmi pečlivě pohlídal, v samém závěru navíc ještě přikrášlili vysokou výhru Lakatoš s Ordošem.

Sparta měla od počátku převahu

V sestavě Zlína kromě zraněného kapitána Ondřeje Veselého, který dnes podstoupil operaci ramena, chyběli ještě obránce Matějíček a útočník Fořt. Místo nich dostali příležitost Urbanec a ve čtvrtém útoku se v premiéře v nejvyšší soutěži objevil Goiš z prvoligového Přerova. Naopak trenér Sparty Jandač vsadil na vítězné složení z posledního zápasu.

Sparta si od úvodních minut větší agresivitou udržovala převahu. Její tlak jen na chvíli zastavilo vyloučení Dragouna, Zlín ale na rozdíl od předcházejícího zápasu první přesilovku nevyužil. Úspěšnější byli v početní výhodě Pražané, kteří nechali sedět obránce Žižku na trestné lavici pouhých sedm vteřin. Vedoucí gól vstřelil v 10. minutě Hlinka, jenž našel skulinku mezi nohama obránce Horáka a brankář Kašík už nestačil zareagovat.

Berani měli největší problém s přechodem do protiútoku a takřka se nedostávali k zakončení. Za první třetinu vyslali na brankáře Pöpperleho pouhé tři střely. Naopak Sparta spoléhala na jednoduché protiútoky s častou střelbou, nedokázala si však poradit s hlavním pilířem zlínského týmu brankářem Kašíkem.

Ke druhé brance pomohla Spartě hrubá chyba Čachotského, který špatně zpracoval kotouč. Ten získal Pech a přesnou střelou trefil horní růžek. Zlín se z herního útlumu dostal až po polovině zápasu. Přidal na důrazu a dostal protivníka pod tlak, který ale ke kontaktní brance nevedl. Naopak Sparta využila při dalším Žižkově vyloučení přesilovku za deset sekund, třetí branku přidal opět Hlinka.

Sparta ve třetí třetině už tolik do útoku nepospíchala. Zlín si dlouho nedokázal poradit s pozorným brankářem Pöpperlem, kterého překonal až Okál, jehož střela se odrazila od obránce hostů Čajkovského do sítě.

Gól nabudil Berany ke zvýšení aktivity, zvrátit výsledek jim už ale nepomohla ani power play téměř čtyři minuty před koncem. Vítězství Sparty naopak zpečetil střelou do opuštěné branky Kumstát.