Liberec si zahraje skupinu Evropské ligy. Sýkora hattrickem sestřelil Larnaku

21:06
PRAHA - Fotbalisté Liberce si po roce opět zahrají skupinu Evropské ligy. Slovan zvítězil v domácí odvetě 4. předkola nad Larnakou 3:0 a stvrdil postup po venkovní výhře 1:0. O triumfu Severočechů rozhodl hattrickem mezi 8. a 41. minutou Jan Sýkora, který životním výkonem oslavil dnešní premiérovou nominaci do reprezentačního A-týmu. V 88. minutě neproměnil hostující Joan Tomás penaltu.

Jan Sýkora ze Slovan Liberec foto: ČTK

Liberec postoupil do skupiny evropského poháru počtvrté v historii a potřetí za poslední čtyři sezony. Za účast v základní části soutěže inkasuje v přepočtu 65 milionů korun, další peníze může vydělat, pokud bude bodovat. Soupeře ve skupině určí Slovanu páteční los.

Odvetné utkání 4. předkola fotbalové Evropské ligy:

Slovan Liberec - AEK Larnaka 3:0 (3:0)
Branky: 8., 15. a 41. Sýkora. Rozhodčí: Bebek - Petrovič, Grgič (všichni Chorv.). ŽK: Bartošák, Baroš, Pokorný - Tomás. ČK: 90. Murillo (Larnaka). Diváci: 7570. První zápas: 1:0, postoupil Liberec.

Liberec: Dúbravka - Coufal, Hovorka, Pokorný, Bartošák - Breite - Bartl (79. Navrátil), Folprecht, Sýkora, Vůch (89. Súkenník) - Baroš (82. Komličenko). Trenér: Köstl.
Larnaka: Miňo - Mintikkis (46. Charalambides), Mojsov, Murillo, Charalambus (46. Acorán) - Larena, Boljevič - Tričkovski, Tomás, Tete (59. Englezu) - Alves. Trenér: Idiakez.

Liberec se na lavičce musel obejít bez hlavního trenéra Jindřicha Trpišovského, který byl v závěru úvodního utkání vykázán na tribunu. Severočechům to ale vůbec nevadilo a prožili poločas snů.

V osmé minutě se Baroš odvážně prosmýkl do vápna, prostrčil balon na malé vápna a Sýkora jej dotlačil do sítě. Dvaadvacetiletý středopolař se netradičně často objevoval téměř až na hrotu útoku a po čtvrthodině přidal svůj druhý gól. Vůch poslal střílený centr na malé vápno a Sýkora na zadní tyči doklepl míč pod břevno.

Hosté mohli vzápětí snížit, jejich nejnebezpečnějšího hráče Tričkovského však vychytal Dúbravka. Slovan jinak hru kontroloval a v 41. minutě zvýšil na 3:0. Dlouhý nákop domácího brankáře prodloužil hlavou Vůch a Sýkora sám před Miňem zakončil chladnokrevně. Radoval se z prvního hattricku v libereckém dresu, když předtím dal v jednom duelu za Slovan maximálně jeden gól.

Po změně stran domácí trochu zvolnili, ale Larnaka, která vyhrála předchozí tři venkovní zápasy této sezony Evropské ligy, se do velkých šancí příliš nedostávala. Až v závěru nejprve Coufal zblokoval střelu na roh a po něm sudí Bebek odpískal proti Liberci penaltu. Gólman Dúbravka však v 88. minutě Tomásovu střelu k tyči vyrazil.

Liberec vyhrál v předkolech Evropské ligy po příchodu trenéra Trpišovského v součtu s minulým ročníkem všech osm utkání.