15. listopadu 2009 13:01, aktualizováno  13:27 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Liberec bude hostit další lyžařské MS. Tentokrát pro juniory

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
MS v klasickém lyžování v Liberci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy MS v klasickém lyžování v Liberci. | foto: ČTK

LIBEREC Ještě nedozněly rozpaky po finančním propadáku únorového mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci, a už Mezinárodní lyžařská federace (FIS) přiklepla Česku další šampionát.

Opět v klasickém lyžování.

A znovu v Liberci.

Jediný rozdíl spočívá v tom, že jde o mistrovství světa juniorů, jedná se o rok 2013.

"Je to ale velký rozdíl," upozorňuje prezident Svazu lyžařů České republiky Lukáš Sobotka. "Týmy, které přijedou, si všechno platí, zatímco při stejné akci seniorů hradí část pobytových nákladů startovního pole pořadatelé. To odpadá, finanční ztráta nehrozí," přibližuje.

Na kolik pořádání juniorského šampionátu přijde, si netroufá odhadnout. "Něco nákladů ponese svaz, bude záležet, v jakém se to udělá rozsahu. Myslím ale, že pokud napadne sníh, nebude nás to stát nic. Samozřejmě je třeba zaplatit pořadatelům, rozhodčím, to jsou obvyklé peníze jako při každém významnějším závodě," přemítá.
Příspěvek státu Sobotka očekává, ale ve standardním režimu.
"Je to akce mezinárodního významu, takže to bude podobné jako třeba při Světovém poháru v Novém Městě na Moravě nebo ve Špindlerově Mlýně. O desítky milionů ale nejde," říká.
S kandidaturou uspěl svaz i proto, že v podstatě neměl konkurenci.
"Ve FIS nás přesvědčovali, že máme moderní areál a bylo by škoda ho nevyužít, s čímž lze souhlasit. Řešili jsme také rok 2012, o něj ale měli zájem Turci, nebylo proč jim neustoupit. Jde i o to, že tahle akce může napomoci popularizaci lyžařského sportu u nás, talenty hledáme pořád," přibližuje Sobotka.
I při další zmínce možné finanční ztráty zachová lyžařský šéf klid.
"Tohle není podnik takového významu, aby o něj byl zájem ze strany byznysmenů."
Lyžaři jsou nenahraditelní
Z týmu kolem bývalé lyžařky Kateřiny Neumannové, která stála včele únorového mistrovství světa, prý v organizačním výboru nebude nikdo.
"V širším pohledu ale lidi z letošního šampionátu potřebujeme, mám na mysli členy klubů, lyžaře. Ti jsou nenahraditelní. Nerad bych ale implantoval finančníky z toho týmu," pokyvuje hlavou.
Letošní MS včetně výstavby infrastruktury a sportovišť přišlo na více než dvě miliardy korun z větší části ze státního rozpočtu, hospodaření skončilo se ztrátou 81 milionů.

  • 7Diskuse