LG Hockey Games: Čeští hokejisté si poradili s Ruskem a skončí druzí

14:13aktualizováno  17:57
STOCKHOLM - Hokejová reprezentace v závěrečném utkání Švédských hokejových her porazila favorizované Rusko 4:2 a obsadila celkové druhé místo. V posledním zápase pak přehráli Švédové poměrem 3:2 Finy. Seriál Euro Hockey Tour vyhrálo Finsko před reprezentací sborné, Češi skončili třetí.

Jakub Klepiš foto: Reuters

V brance českého týmu dostal podruhé na turnaji místo jedničky Vokouna příležitost Pavelec. V obraně vypadl zraněný Nakládal a do sestavy se vrátil v sobotu odpočívající Čáslava. V ofenzivě se zapojil po problémech s nastřeleným kolenem Kvapil místo Kováře a trenér Růžička zamíchal složením útoku tak, že nechal pohromadě jen Vampolovu formaci.

4. Švédsko 12 2 2 2 6 30:49 12

Hned po 22 vteřinách se po Fjodorovově faulu naskytla českému týmu přesilová hra, ale Rusové se ubránili a čtyřicetiletý centr Magnitogorsku hned deset sekund po návratu z trestné lavice otevřel skóre. Dostal se po přihrávce Rjasenského za obranu, Gřegořek se mu marně snažil vypíchnout kotouč a Fjodorov poslal puk bekhendovou střelou k levé tyči.

Vzápětí se dostal po Kvapilově asistenci do šance Martin Růžička, ale Chudobin byl na místě, stejně jako při následné Rolinkově střele. Český tým se tlačil za vyrovnáním, ale Rusové pozorně bránili. Po vyloučeních Vampoly a Marka hráli Češi od poloviny úvodního dějství čtyři minuty v oslabení, ale odolali. Unikajícímu Kuljominovi vypíchl puk rybičkou Barinka a Fjodorovovu střelu si pohlídal Pavelec. Těsně před přestávkou mohl vyrovnat Voráček, ale nadvakrát Chudobina nepřekonal.

Hned v úvodu druhého dějství se Češi už dočkali. Po rychlém protiútoku uvolnil Kašpar Novotného, jehož první pokus Chudobinovi vypadl a napodruhé už Novotný doklepl kotouč do prázdné branky. Následně hrál tým Vladimíra Růžičky po trestech pro Bělova, Rjasenského a Kalinina třikrát za sebou v přesilovce, ale nebezpečná byla jen Markova teč Rachůnkovy střely. Mezitím při plném počtu hráčů na ledě vystřelil bekhendem Klepiš a v další nadějné pozici se ocitl Marek.

Rusové zahrozili po dlouhé době průnikem Afinogenova, naopak český tým byl nadále nebezpečnější. Po kombinaci s Klepišem ale neprolomil svůj bodový půst na turnaji Červenka, neuspěl ani Vampola. V 38. minutě se nejdříve řítili Rusové tři na jednoho, ale Arťuchin akci pokazil a Češi na druhé straně už zlomili nerozhodný stav. Po Kvapilově přihrávce si zpracoval puk před brankou Koukal a bekhendem skóroval.

Sborná vstoupila do závěrečného dějství aktivněji, ale při Klepišově trestu nic nevymyslela a pojistit náskok mohli Češi. Kvapilovu střelu z mezikruží však Chudobin efektně ukryl v lapačce a beton ležícího gólmana nepřehodil ani v 48. minutě bekhendem osamocený Rolinek.

Iniciativu opět převzali Češi, Voráčkův pokus s úhlu ale mířil nad a Hubáčkova teč Blaťákovy střely se při vyloučení Sušinského také mezi tyče nevešla. V 57. minutě už to bylo 3:1, když po Mojžíšově střele tečoval puk Růžička a gól byl připsán Vampolovi. Hned za 44 vteřin dal Rusku naději Kuljaš, čeští hokejisté si ale už výhru vzít nenechali. Patnáct vteřin před koncem ještě v power play pojistil výsledek do prázdné branky Červenka.

V odpoledním zápase si pak hokejisté Švédska nadomácím turnaji LG Hockey Games ve Stockholmu spravili chuť po nevydařeném startu i celém vystoupení v Euro Hockey Tour alespoň výhrou nad severským sokem Finskem 3:2. Tým Suomi porazili v této sezoně EHT poprvé, když v listopadu v Helsinkách utrpěli dokonce debakl 0:7 a vysoko prohráli 3:8 i v září v Karlových Varech.

Euro Hockey Tour ve Stockholmu

Česká republika - Rusko 4:2 (0:1, 2:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 22. Novotný (Kašpar), 38. Koukal (Kvapil, Mojžíš), 57. Vampola (M. Růžička, Mojžíš), 60. Červenka (Rolinek) - 3. S. Fjodorov (Rjasenskij), 58. Kuljaš (Bělov, Gorovikov).

Rozhodčí: Sjöberg, Lärking - Käck, Winge (všichni Švéd.). Vyloučení: 5:6, navíc Afinogenov (Rus.) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 4000.

Česká republika: Pavelec - K. Rachůnek, Gřegořek, Němec, Blaťák, Gřegořek, Barinka, Krstev, Mojžíš - Klepiš, Červenka, Rolinek - Voráček, Marek, Hubáček - Kašpar, Vampola, Novotný - Kvapil, Koukal, M. Růžička.

Rusko: Chudobin - Rjasenskij, Bělov, Aťjušov, Kulikov, Kuljaš, Kornějev, Kalinin, Denisov - Kozlov, Fjodorov, Kuljomin - Sušinskij, Gorovikov, Mozjakin - Afinogenov, Svitov, Arťjuchin - Tarasenko, Anisimov, Lisin.

Švédsko - Finsko 3:2 (2:1, 1:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 7. Fransson, 7. Nilson (Martensson, Pääjärvi-Svensson), 29. Persson (Harju) - 11. Nummelin (Lehterä, Miettinen), 27. Aaltonen.

Rozhodčí: Olenin, Ravodin (oba Rus.) - Dahmén, Sabelström (oba Švéd.). Vyloučení: 7:4. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 10.035.