Znovu šampionem. Hamilton vyhrál v Austinu a obhájil titul mistra světa

21:56aktualizováno  22:31
AUSTIN/PRAHA - Brit Lewis Hamilton obhájil tři závody před koncem sezony titul mistra světa vozů formule 1. Pilot stáje Mercedes vyhrál Velkou cenu USA a ke třetímu titulu v kariéře mu pomohlo až třetí místo největšího soka Němce Sebastiana Vettela z Ferrari. Druhý dojel v Austinu Němec Nico Rosberg, jenž daroval svému týmovému kolegovi Hamiltonovi titul po chybě v závěru závodu a už také nemůže britského jezdce v celkovém hodnocení předstihnout.

Lewis Hamilton obhájil titul mistra světa. foto: Reuters

Třicetiletý Hamilton vyhrál tři ze čtyř závodů na texaském okruhu a připsal si třetí celkové vítězství po letech 2008 a 2014. Stal se prvním Britem, který titul obhájil.

Jediným krajanem, který před ním ovládl třikrát světový šampionát, byl Jackie Stewart v letech 1969, 1971 a 1973.

Hamilton se 43. vítězným závodem v kariéře odpoutal v historickém pořadí na třetím místě od Vettela.

Hamilton zářil štěstím, když ho na pódiu zpovídal do mikrofonu zpěvák Elton John. „Nemůžu věřit, že jsi tady,“ řekl mu.

„Doufám, že to pro fanoušky, ale i pro tebe, dnes byla pěkná podívaná. Jen těžko teď budu hledat nějaká slova, abych své úžasné pocity nějak popsal,“ uvedl Hamilton. „Nedokázal bych to bez skvělého auta, bez týmu, který byl bezchybný,“ prohlásil.

Rosberg ovládl kvalifikaci, která se kvůli nepřízni počasí jela až v neděli a jezdci ji ani nedokončili, ale start z prvního místa nezvládl.

Po souboji s Hamiltonem se dostal do únikové zóny a propadl se až na páté místo. Poprvé za víkend v Austinu nepršelo, ale mokrá trať osychala jen pomalu, což dělalo problémy mnoha jezdcům včetně pilotům Mercedesu.

Po několika kolizích se chvíli jelo za zpomalovacím vozem. Rosberg se po restartu protlačil zpět na druhé místo, ale vozy Red Bullu byly na mokru rychlejší.

Australan Daniel Riciardo se dokonce dostal v šestnáctém okruhu v přímém souboji na trati do čela před Hamiltona, jemuž auto na mokru nedrželo, a později ho předstihl i Rosberg.

Po přezutí na suché pneumatiky a po oschnutí trati začaly mercedesy opět získávat navrch, po 26 kolech vedl Rosberg před Hamiltonem.

Druhý muž průběžného pořadí seriálu Vettel startoval kvůli výměně motoru až ze 13. místa, ale dostával se postupně dopředu.

V polovině závodu už byl třetí, když využil toho, že jezdci Red Bullu byli na suchu pomalejší.

Osmnáct okruhů před cílem byl spuštěn virtuální bezpečnostní vůz kvůli poškozenému monopostu Force India Nicka Hülkenberga na trati. Rosberg se vydal pro nové pneumatiky a pomohl tak Vettelovi dostat se na druhé místo za Hamiltona.

Německý pilot Mercedesu však byl na nových pneumatikách rychlejší, dostal se před Vettela a začal stíhat Hamiltona.

Lewis Hamilton obhájil titul mistra světa.
Lewis Hamilton se raduje s členy svého týmu.

Do vedení mu pomohl další safety car kvůli nehodě Rusa Daniela Kvjata, při níž Hamilton a Vettel zajeli do boxů. Brit se vrátil na druhém místě.

Deset kol před koncem byl závod opět restartován a v tu chvíli se rozhořel souboj o titul mistra světa kolo na kolo.

Mercedesy hned poodjely a Vettel musel doufat, že Hamilton nevyhraje, aby si udržel teoretickou šanci na titul.

Jenomže Rosberg udělal sedm okruhů před koncem chybu a po smyku pustil Hamiltona před sebe. Britovi stačilo udržet vedení pár okruhů a mohl začít slavit.

Velká cena USA, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Austinu

1. Hamilton (Brit./Mercedes) 1:50:52,703 (prům. rychlost: 166,888 km/h), 2. Rosberg (Něm./Mercedes) -2,850, 3. Vettel (Něm./Ferrari) -3,381, 4. Verstappen (Niz./Toro Rosso) -22,359, 5. Pérez (Mex./Force India) -24,413, 6. Button (Brit./McLaren) -28,058, 7. Sainz (Šp./Toro Rosso) -30,619, 8. Maldonado (Ven./Lotus) -32,273, 9. Nasr (Braz./Sauber) -40,257, 10. Ricciardo (Austr./Red Bull) -53,371.

Průběžné pořadí MS (po 16 z 19 závodů): 1. Hamilton 327, 2. Vettel 251, 3. Rosberg 247, 4. Raikkönen (Fin./Ferrari) 123, 5. Bottas (Fin./Williams) 111, 6. Massa (Braz./Williams) 109, 7. Kvjat (Rus./Red Bull) 76, 8. Ricciardo 74, 9. Pérez 64, 10. Verstappen 45.

Pohár konstruktérů: 1. Mercedes 574, 2. Ferrari 374, 3. Williams 220, 4. Red Bull 150, 5. Force India 102, 6. Lotus 70, 7. Toro Rosso 65, 8. Sauber 36, 9. McLaren 25.