Lev Praha konečně slaví plný bodový zisk, Nižněkamsk porazil 2:0

21:32
PRAHA - Hokejisté Lva Praha porazili v Kontinentální lize Nižněkamsk 2:0 a ukončili čtyřzápasové čekání na plný bodový zisk. Branky vítězů vstřelili Jakub Klepiš a Michal Řepík, gólman Petri Vehanen udržel poprvé v sezoně čisté konto. Lev díky výhře zůstal v Západní konferenci na pozicích pro play off.

Lev Praha - Nižněkamsk. Zprava Michal Birner z HC Lev Praha a Bogdan Jakimov z Nižněkamsku foto: ČTK

Hlasy trenérů po utkání

Václav Sýkora (Lev Praha)
"Na začátku zápasu na nás ještě seděl stín závěru s Magnitogorskem, kdy jsme ztratili výhru. Už během druhé třetiny a pak ve třetí se mužstvo hodně zvedlo. Hráli jsme dobře do útoku i do obrany, bohužel jsme to tolik nevyjádřili brankově. Velkou zásluhu na tom měl i brankář Nižněkamsku, který chytal výborně. Stejně výborně chytal i Petri Vehanen a jsem rád, že dneska na své narozeniny vychytal nulu. Chci týmu za výkon poděkovat, nejsou v lehké situaci, ještě to po tom těžkém tripu doznívá, ale odvedli výbornou práci."

Vladimir Krikunov (Nižněkamsk)
"U nás byl vidět jen jeden hráč, brankář Sudnicyn. Naši útočníci nic neukázali, nedali jsme dva zápasy gól. Pak těžko můžeme vyhrát."

"Chci týmu za výkon poděkovat. Hráči nejsou v lehké situaci, ještě to po tom těžkém tripu doznívá, ale odvedli výbornou práci," řekl trenér Lva Václav Sýkora. Po sérii zápasů v Novokuzněcku, Novosibirsku a na Dálném východě s Vladivostokem a Chabarovskem, odkud Lev přivezl pět bodů, se tým tento týden opět představil v Praze. V pondělí Lev ztratil doma výhru s Magnitogorskem a podlehl 3:4 v prodloužení. "Na začátku zápasu na nás ještě seděl stín závěru s Magnitogorskem, kdy jsme ztratili výhru. Už během druhé třetiny a pak ve třetí se mužstvo hodně zvedlo. Hráli jsme dobře do útoku i do obrany, bohužel jsme to tolik nevyjádřili brankově," doplnil Sýkora.

Pražané už bez odvolaného asistenta trenéra Jana Votruby, který skončil po nevydařených výsledcích, se mohli dostat v úvodu do vedení po šanci Řepíka. Práci měl i na druhé straně Vehanen, ale velké příležitosti v utkání dlouho chyběly. V osmé minutě po zákroku na Christensena oživila dění bitka O´Byrneho s Osalou, oba za ni dostali trest na pět minut. Lev přečkal v úvodní části 40 sekund ve třech proti pěti a v závěru třetiny nevyužili možnosti Řepík a Novotný.

Pražané se dostali do tlaku od 25. minuty, od které hráli třikrát za sebou v přesilové hře, ale gólman Sudnicyn pokusy domácích kryl, ten Oystrickův i se štěstím. Největší šanci měl Lev ve hře pěti proti třem v 31. minutě, kdy po kombinaci s Řepíkem nasměroval Vrána puk do pravé tyče. Následně netrefil odkrytou branku obránce Oystrick. Lev se pak také ubránil v oslabení a v 39. minutě se dočkal vedení. Obránce Němec nejdříve vyrazil do ofenzivy, gólmana Nižněkamsku sice nepřekonal, ale připsal si následně asistenci na trefu Klepiše. Ten se z pozice na modré čáře uvolnil kličkou a trefil přesně pravý horní roh Sudnicynovy branky.

Na začátku třetí třetiny se vrhl Neftěchimik i s českým útočníkem Koukalem do ofenzivy, Vehanen ale držel čistý štít. Na druhé straně po střele Novotného zblokovala defenziva hostů Klepišovu dorážku do odkryté branky. Pojistky se Lev dočkal v 49. minutě, kdy dostal prostor na pravé straně Řepík a přesnou ránou k pravé tyči nedal Sudnicynovi šanci. Stav už se nezměnil, přestože další možnosti měli Christensen či dvakrát Vrána. Vehanen při závěrečném tlaků hostů odolal.

Finský gólman tak oslavil dnešní 36. narozeniny. "Petri Vehanen chytal výborně a jsem rád, že dneska na své narozeniny vychytal nulu," uvedl Sýkora. "Jsem rád, že jsme to dneska zvládli. Makali jsme jako tým a pomohli jsme Petrimu k nule, to mu určitě pomůže," doplnil autor druhé branky Řepík. Nižněkamsk, sedmý tým Východní konference, prohrál v pondělí v Záhřebu 0:6 a ani dnes se neprosadil. "U nás byl vidět jen jeden hráč, brankář Sudnicyn. Naši útočníci nic neukázali, nedali jsme dva zápasy gól. Pak těžko můžeme vyhrát," uvedl trenér Nižněkamsku Vladimir Krikunov.

Kontinentální hokejová liga

Lev Praha - Neftěchimik Nižněkamsk 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 39. Klepiš (Němec), 49 Řepík (Birner, Vrána). Rozhodčí: Zacharov, Dejev - Michel, Šichanov. Vyloučení: 5:6, navíc O´Byrne - Osala oba 5 min. Bez využití. Diváci: 5054.
Lev Praha: Vehanen - Němec, Oystrick, Mikuš, Gragnani, O'Byrne, Jaakola, Humphries - Klepiš, Christensen, Novotný - Danielsson, Azevedo, Ridderwall - Thörnberg, Zackrisson, Sekáč - Řepík, Vrána, Birner. Trenér: Václav Sýkora.
Nižněkamsk: Sudnicyn - Kosmačov, Berezin, Šulakov, Bělov, Romanov, Ščitov, Beljakov - Milovzorov, Cibák, Osala - Tolpeko, Koukal, Radivojevič - Jakimov, Polygalov, Demagin - S. Alševskij, Chochrjakov, J. Alševskij - od 41. navíc Kulikov. Trenér: Vladimir Krikunov.

CSKA Moskva - Čeljabinsk 1:3
Čerepovec - Chabarovsk 3:2 (za hosty Petružálek 0+1)
Jaroslavl - Vladivostok 4:0
Atlant Mytišči - Novokuzněck 2:1
Petrohrad - Novosibirsk 1:2 po sam. nájezdech (za hosty Červenka 0+1)
Dinamo Minsk - Záhřeb 2:3 v prodl. (za domácí Irgl 0+1)
Dinamo Riga - Ufa 2:5,
Slovan Bratislava - Magnitogorsk 4:3 v prodl. (Vondrka 2+0, Netík 0+1 - Kovář 0+3)