Lev poprvé zdolal Slovan a přiblížil se play off

20:31
BRATISLAVA - Hokejisté pražského Lva se v Kontinentální lize na čtvrtý pokus dočkali a ve vzájemných zápasech této sezony poprvé zdolali Slovan Bratislava. Derby na soupeřově ledě vyhráli po dramatickém průběhu 5:4 a potřetí za sebou naplno bodovali. Rozhodl o tom útočník Martinš Cipulis v polovině 58. minuty.

Slovan Bratislava - Lev Praha foto: ČTK

Další duel čeká svěřence kouče Václava Sýkory po reprezentační pauze, vyhrazené Švédským hrám, ve středu 13. února na ledě Dinama Riga.

První třetina zápasu připomínala tak trochu exhibici hranou ve strhujícím tempu. Hosté měli fantastický nástup, když je po 65 vteřinách poslal do vedení Surový a již o 16 sekund později přidal jejich druhou trefu Karamnov. Slovan sice následně nevyužil přesilovku při vyloučení Nakládala, ale kontaktní branky se dočkal brzy poté, když gólmana Pöpperleho prostřelil bekhendem Lipianský.

Slovan - Lev 4:5

Branky a nahrávky: 7. Lipianský (Kukumberg), 11. Ölvecký, 13. T. Mikúš, 38. Hudáček (Lipianský) - 2. Surový (Hossa), 2. Karamnov (Sekáč, T. Rachůnek), 7. Oystrick (Novotný), 15. Němec (Novotný, Lepistö), 58. Cipulis (Hossa). Rozhodčí: Bulanov, Olenin - Birin, Medvěděv (všichni Rus.). Vyloučení: 2:6. Bez využití. Diváci: 10.055.

Sestavy: Slovan: Janus - Sersen, Sigalet, Tabaček, Mojžíš, Ďatelinka, Švarný - Miklík, Bližňák, Vondrka - Bartovič, Kytnár, Svatoš - Kukumberg, Lipiansky, Hudáček - Daňo, Ölvecký, T. Mikúš. Trenér: Rostislav Čada.

Lev: Pöpperle - Oystrick, Nakládal, Němec, Lepistö, Mikuš, Mäenpää, Krejčík - Gynge, Novotný, Danielsson - Řepík, Vrána, Birner - Hossa, Surový, Cipulis - Sekáč, Karamnov, T. Rachůnek - Cingel. Trenér: Václav Sýkora.

Už za dalších 23 vteřin však měli Pražané svůj dvoubrankový náskok zpět po ráně beka Oystricka od modré čáry. Snížit mohl vzápětí Bartovič, na druhé straně neuspěl ve velké šanci Sekáč, mezi střelce se tak zapsal až v 11. minutě domácí Ölvecký, jenž si vybruslil do palebné pozice a zacílil přesně.

Ve 13. minutě už bylo ve frenetické atmosféře před více než deseti tisíci diváků vyrovnáno zásluhou Tomáše Mikúše. Úvodní třetina ale nakonec přece jen patřila Lvům, kterým vrátil vedení po parádní individuální akci zadák Němec. Miklík měl na holi ještě před přestávkou vyrovnání, ale stav 3:4 se nezměnil.

Od druhé části gólové dostihy ustaly. Další branky Lva mohli přidat Novotný s Vránou, oba ale vychytal domácí brankář Janus. V 32. minutě ujel v oslabení Kukumberg, při zakončení však těsně minul. Pöpperle poté odolal proti Tabačkovi, jenže v 38. minutě na něho našel recept Hudáček a v honbě za cennými body se tak začínalo opět znovu.

Třetí dějství načal slibnou příležitostí Hossa, na druhé straně neuspěl Svatoš. V 47. minutě se Pražané museli bránit krátce ve třech proti pěti, nepříjemné chvilky ale přežili bez úhony, stejně jako situaci v 53. minutě, kdy uháněli domácí do přečíslení dvou na jednoho. Finský bek Lepistö ale situaci zkušeně zvládl.

Ještě předtím měl dvě velké šance hostů Gynge, ale hrdinou strhujícího souboje se nakonec stal lotyšský reprezentační forvard Cipulis, který využil Hossovy přihrávky a popáté propálil Januse. Bratislavané ještě sáhli k oddechovému času a hře bez brankáře, těsnou porážku však tentokrát museli nakonec vstřebávat oni.

Trenéra Lva Václava Sýkoru potěšila první výhra nad Slovanem, ale především zisk tří bodů, který Pražany ve finiši základní části vynesl na postupové sedmé místo v Západní konferenci. "Bylo to derby. Pro nás jsou důležité tři body, které potřebujeme pro play off," řekl novinářům Sýkora.

K vítězství podle něj pomohla hra v oslabení, v němž hráči Lva zvládli i úsek ve třech proti pěti. Sýkora dodal, že počtem vstřelených branek byl zápas pro fanoušky atraktivní. "Z našeho pohledu to byl až moc otevřený hokej," podotkl.

Český trenér na lavičce Slovanu Rostislav Čada si posteskl, že jeho svěřenci nezachytili úvod utkání. "Stálo nás hodně úsilí, abychom pak vyrovnali hru. Nevyužili jsme nabídnuté příležitosti v podobě přesilových her," konstatoval Čada.

K porážce podle něho přispěla i chybující obrana. "Velmi tvrdě jsme zaplatili za prakticky jedinou chybu ve třetí třetině těsně před koncem utkání. Tím jsme se zbavili možnosti zisku minimálně jednoho bodu a tím i vytvoření velkého předpokladu na postup do play off," dodal Čada.

14. Dinamo Riga 49 12 3 4 30 102:145 46

Poznámka: Týmy označené "x" mají jistý postup do play off. Na prvních dvou místech jsou vedoucí týmy divizí.

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...