Letos už pátý hattrick. Lafata řádil i v Budějovicích

19:26
PRAHA - Pátý třígólový večer v kalendářním roce 2011 má za sebou jablonecký ostrostřelec David Lafata z Jabloncem. Druhým hattrickem v řadě pomohl nejlepší střelec loňské sezony svému týmu k vítězství 5:1 na půdě rodných Českých Budějovic. Jeho bilance v letošním ročníku je úchvatná - 5 zápasů/8 branek a jasné vedení v tabulce střelců. Ve zbývajících nedělních zápasech 5. kola nejvyšší domácí fotbalové soutěže remizoval Žižkov s Olomoucí 2:2 a Hradec prohrál s Příbramí 1:2.

České Budějovice - Jablonec (David Lafata střílí branku). foto: ČTK

ČESKÉ BUDĚJOVICE 1:5 JABLONEC

Majitel Českých Budějovic Karel Poborský ve čtvrtek vydal prohlášení, v němž stálo, že pokud tým nezačne bodovat, pravděpodobně dojde k výměně hlavního trenéra, kterým je sportovní ředitel klubu Jiří Kotrba. Jihočeši však po celý duel s Jabloncem nepůsobili dojmem, že se po čtyřech úvodních porážkách něco změní.

HRADEC KRÁLOVÉ 1:2 PŘÍBRAM

Zahozená penalta kapitána Fischera a nádherný gól hostujícího Tarczala přispěly ke třetí prohře fotbalistů Hradce Králové v řadě. V 5. kole první ligy Východočeši podlehli doma 0:1 Příbrami, která si připsala třetí venkovní výhru z posledních čtyř utkání.

Domácí kouč Kotal udělal oproti prohranému utkání na Spartě dvě zásadní změny v sestavě. Do branky se vrátila stabilní jednička Lindr a ze základní jedenáctky vypadl také bývalý reprezentant Fukal. Na lavičce zůstala i nová posila obránce Marek Plašil, někdejší hráč Příbrami a bratr českého reprezentanta a záložníka francouzského Bordeaux Jaroslava Plašila. Zadák se na hřiště dostal až v průběhu druhé části.

Oba celky předváděly fotbal, kterému chyběla kvalita, a tak fanoušci po většinu první půle čekali na šance marně. Až dvě minuty před půlí se do jasné šance dostal domácí záložník Zelený. Jenže místo střely se pokusil o kličku a reprezentační gólman Hruška jej vytlačil z výhodné pozice.

Následující Fischerovu hlavičku hostující brankář perfektně chytil. Druhý poločas začal fotbalovou nádherou v podobě gólu hostujícího středopolaře Tarczala. Hradecký brankář Lindr vyrazil prudkou Koukalovou střelu za šestnáctku a Tarczal z voleje poslal míč o břevno do sítě.

Příbramský záložník má na krásné góly patent, podobně se trefil i ve druhém kole doma proti Žižkovu. Proti Viktorii to byl jeho první gól v lize, radoval se až ve svém osmdesátém osmém duelu v nejvyšší soutěži. Na druhý zásah si pak počkal pouze další tři kola.

Po krátkém šoku z inkasované branky se domácí probrali a snažili se o vyrovnání. Chyběl jim ale důraz a přesnost. To se projevilo při šanci Zeleného, jenž nečekal, že by k němu propadl centr z pravé strany.

Především však v 65. minutě, kdy po faulu na Dvořáka kopal Fischer pokutový kop, míč však poslal nad břevno. Navíc se zaskvěl brankář Hruška, který lapil hlavičku Plašila, tvrdý Janouškův pokus z dálky a nebezpečnou střelu střídajícího Malinského.

Jablonec byl aktivnější a ve 12. minutě se dostal do vedení. Jarolím střelou z pětadvaceti metrů trefil spojnici tyče a břevna, od níž se míč odrazil k volnému Kopicovi. Ten bez problémů skóroval. České Budějovice ale dokázaly odpovědět. Uspěly hned z první nebezpečné ofenzivní akce. Ve 20. minutě přesně odcentroval z pravé strany obránce Bakala, míč se snesl na hlavu Ondráška, jenž vstřelil svůj čtvrtý gól v sezoně.

Jihočeši po vyrovnání na moment ožili a osmělili se k několika výpadům. Do slušné příležitosti se dostal Klesa. Utekl po pravé straně, ovšem dostal se z ideálního úhlu a jeho pokus Špit zlikvidoval. Ve 27. minutě domácí poprvé varoval nejlepší ligový střelec Lafata. V tísni se dokázal dostat k míči, ale hlavičkoval těsně vedle.

Svou druhou šanci už však Lafata proměnil v gól. Kopic odcentroval z pravé strany, brankář Kučera míč podběhl a jablonecký útočník snadno poslal hlavou balon do branky. Jihočeši mohli hned v prvních sekundách druhé půle vyrovnat, jenže to by nesměl Čirkin z pěti metrů přestřelit branku. České Budějovice to muselo o pár minut později mrzet dvojnásob. Po chybě v defenzivě se dostal k míči Lafata a chytrou střelou k tyči zaznamenal svůj sedmý gól v sezoně.

V 63. minutě mohli hosté dvakrát definitivně rozhodnout, ale nejprve těsně minul branku Kopic a o pár desítek vteřin později přestřelil z podobného místa Vaněk. Co se nepovedlo jim, zvládl Kovařík. V 74. minutě pohodlně přehodil Kučeru a vstřelil čtvrtý gól Jablonce. Závěr patřil opět kanonýrovi Lafatovi, jenž v posledních vteřinách protlačil míč do sítě popáté.

ŽIŽKOV 2:2 OLOMOUC

Fotbalisté Olomouce už nejsou v první lize poslední. Po dnešní remíze 2:2 v 5. kole na Žižkove již smazali devítibodový odečet za údajnou korupci, dostali se na nulu a díky lepšímu skóre se posunuli před České Budějovice s Ostravou. Hanáci v Praze brzy vedli, ale Viktoria po gólech obou stoperů Procházky a Lafrance ještě do poločasu skóre otočila. Remízu zařídil v 57. minutě Navrátil.

Žižkovský nováček vyrukoval na favorita, který ještě neprohrál, ale vinou odečtu za údajnou korupci spadl na nejnižší příčky v tabulce, s chytrou hrou. Dobře bránil a rychlými přímočarými akcemi dokázal hrozit i v ofenzivě. Po jednom z bleskových přechodů se tlačil v páté minutě do zakončení Nestorovski, ale střílel na dlouhou nohu a Šustrovu branku minul.

V 19. minutě udeřili Hanáci. Domácí nechali ve středu hřiště hodně prostoru Schulmeisterovi, ten napřáhl a skákající přízemní střela zapadla s pomocí Lafrancovy teče k tyči. S Viktorií ovšem inkasovaný gól vůbec nezatřásl a už za devět minut bylo srovnáno. Nestorovski načechral míč z přímého kopu na malé vápno a nabíhající Procházka hlavou překonal Šustra.

Sigmě mohl náskok vrátit v 36. minutě Koutný, ale z malého vápna domácí obranu nepropálil. Místo toho se ještě do poločasu znovu radovali bojovní Pražané: Lafrance špičkou kopačky zužitkoval Kalivodovu kolmici a oslavil první gól v české lize. Žižkov tak poprvé v sezoně vstřelil více než jednu branku.

Žižkov - Olomouc.

Z vedení se ale těšil jen chvilku. Hostující kouč Psotka poslal po přestávce na trávník čerstvého Heinze, Sigma si vytvořila silný tlak a brzy ho přetavila ve vyrovnání. Po centru z levé strany přestřelil obloučkem Vaclíka z pokutového území Navrátil.

Olomouc zamkla soupeře před jeho vápnem, ale další vyloženou možnost už si vytvořit nedovedla. Nakonec mohl z minima vytěžit maximum Žižkov, kdyby Súkenník v 85. minutě ve stoprocentní šance trestuhodně nepřestřelil břevno. Kouč Viktorie Pulpit se tak ze tří bodů proti svému bývalému klubu radovat nemohl.

5.KOLO PRVNÍ FOTBALOVÉ LIGY

SK Dynamo České Budějovice - FK Baumit Jablonec 1:5 (1:2)
Branky: 19. Ondrášek - 42., 53. a 90. Lafata, 12. Kopic, 74. Kovařík. Rozhodčí: Hrubeš - Chytil, Nádvorník. ŽK: Lengyel, Čirkin, Novák. Diváci: 2678.

Č. Budějovice: Kučera - Bakala (78. Sandro), Novák, Lengyel, Vulin (46. Horejš) - Hudson, Otepka, Čirkin, Jasanský (52. Stráský) - Ondrášek, Klesa. Trenér: Kotrba.

Jablonec: Špit - Zábojník (82. Štochl), Beneš, Pavlík, Jablonský - Kopic (79. Třešňák), Jarolím (76. Eliáš), Loučka, Vaněk, Kovařík - Lafata. Trenér: Komňacký.

Viktoria Žižkov - Sigma Olomouc 2:2 (2:1)
Branky: 28. Procházka, 42. Lafrance - 19. vlastní Lafrance, 57. Navrátil. Rozhodčí: Bílek - Peřina, Kocián. ŽK: Lafrance, Nestorovski, Bořil, Šťastný - Varadi. Diváci: 2460.

Žižkov: Vaclík - Šťastný, Procházka, Lafrance, Čermák - Bořil, Schut, Súkenník, Nestorovski (90. Bodeček) - Kalivoda (66. Folprecht) - Kalod (74. Mach). Trenér: Pulpit.

Olomouc: Šustr - Koutný (77. Janotka), Kučera, Škerle, Vepřek - Petr, Bajer, Rossi, Navrátil (70. Hořava) - Schulmeister, Varadi (46. Heinz). Trenér: Psotka.

FC Hradec Králové - 1. FK Příbram 0:1 (0:0)
Branka: 48. Tarczal. Rozhodčí: Mikel - Mencl, Pospíšil. ŽK: Malinský, Černý - Hejda, Ricka, Wágner, Tarczal. Diváci: 5036.

Hradec: Lindr - Hochmeister (51. Plašil), Chleboun, Pávek - Poděbradský (55. Malinský), Fischer, Janoušek, Zelený - Rezek, Dvořák, Štěpán (75. Černý). Trenér: Kotal.

Příbram: Hruška - Ricka, Hejda, Krejčí, Štochl - Valenta (72. Papšys), Tarczal, Koukal (90. Videgla), T. Pilík - Wágner, Šlapák (86. Mareš). Trenér: Vavruška.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...