23. března 2010 2:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

'Létající orel' Antonín Hájek: Bude se létat 300 metrů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Antonín Hájek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Antonín Hájek. | foto: ČTK

PRAHA Osm vteřin se vznášel v uchvacujícím nekonečném letu nad slovinským údolím Planica. Antonín Hájek (23) necelé dva roky po těžké autohavárii doplachtil do vzdálenosti 236 metrů, čímž se protlačil na třetí místo v historických tabulkách, pouhé tři metry za světový rekord Nora Romörena.

Pro český rekord si Hájek doletěl o víkendu stejně jako Romören pro svěťák 20. března. Jen o pět let později. "Během rekordního letu jsem si hlavně hlídal lyže, abych je měl hezky na plochách, a snažil se udržet uvolněné tělo," hlásil včera nejlepší český skokan na lyžích současnosti už ze svého Harrachova.

Na rekordy je poledne
Ne náhodou se Hájek, přeměněn ve zlomku času na Ikara, dočkal svého úžasného výkonu krátce před polednem. Právě před dvanáctou hodinou se totiž za slunečního svitu odráží vítr od protějšího masivu Mojstrovka a duje skokanům pod lyže, čímž je nadzvedává.

Rekordy - jak daleko se létá

239 metrů - Taková je hodnota světového rekordu Nora Björn Einar Romörena. V roce 2005 využil ideálních podmínek na největším mamutím můstku světa v Planici a doletěl do vzdálenosti 239 metrů. Při zmíněném závodě skočil ještě o metr dál Fin Janne Ahonen, ale svůj veleskok neustál a upadl. "Ahonen tehdy letěl v ohromné výšce," vzpomíná Pavel Ploc, držitel někdejšího světového rekordu 181 metrů. "Vypadalo to, jako by spadl z paneláku."

236 metrů - Od soboty nová hodnota českého rekordu, o který se postaral třiadvacetiletý Antonín Hájek. Do Planice odjížděl s cílem vylepšit svůj dva roky starý český rekord 219 metrů. Svoje předsevzetí se mu podařilo splnit dokonale.

Při tréninku nejprve dolétl na metu 228,5 metru a při posledním soutěžním pokusu v závodě jednotlivců přidal ještě dalších 7,5 metru. "Celý víkend jsem si užíval a na každý let jsem se těšil," potvrdil Hájek svoji lásku k mamutům.

142 metrů - O první světový rekord českého skokana se postaral v roce 1964 v německém Oberstdorfu Dalibor Motejlek. Výkonem 142 metrů tehdy zlepšil český rekord o devět metrů. Radost mu ale vydržela jediný den.

O pět let později se do světových tabulek zapsal další Čech Jiří Raška. V Planici přistál na 164 metrech, ale ani on si rekordu dlouho neužil. Druhý den ho o metr přeskočil Wolf z tehdejšího NDR. Poslední světový rekord z českých skokanů zařídil Pavel Ploc v roce 1983.

"Povedlo se mi proletět rychle první metry za hranou a začal jsem nabírat slušnou výšku," vracel se k životnímu skoku. "Ve 150 metrech už jsem věděl, že poletím daleko, ale na co jsem v těch chvílích myslel, už nedokážu říct."

Jaroslav Sakala, mistr světa v letech z roku 1994, tvrdí, že Hájek má nejdokonalejší techniku ze všech českých skokanů. "Po vážném zranění Tondovi ještě trochu chybí na odraze výbušnost, ale možná i díky tomu dokáže skok provést technicky velmi dobře," soudí poslední český superletec.

"Hajčus má také ohromné cítění pro vzduch, nesnaží se to za hranou za každou cenu urvat. Právě proto, že se neodráží moc silově, mu to létá. I na mamutu dělá věci přesně tak jako na menším můstku, což je jen dobře." Pavel Ploc, světový rekordman z roku 1983, si spočítal, že Hájek jeho sedmnáct let starý výkon překonal o 55 metrů!

"To je strašný," uleví si Ploc. "Navíc z daleko nižší rychlosti. Skoky na lyžích prodělaly za tu dobu ohromnou revoluci. Začalo se skákat véčkem, jiné jsou i profily můstků, vše je mnohem bezpečnější. Tonda má pro létání obrovský cit, je navíc lehounkej, což mu pomáhá. Když si uvědomím, že po té autohavárii ještě loni nemohl pořádně chodit, tak to klobouk dolů."

Ploc také soudí, že po téhle krušné životní zkušenosti se Hájkovi v hlavě poněkud rozsvítilo, že vyzrál a nad mnohými věcmi už přemýšlí mnohem více než dříve.

Lety až do pivnice U krtka?
A kde se asi tak jednou vývoj letů na lyžích zastaví? "Za deset let se bude skákat 250 metrů," myslí si Sakala. "Některé mamutí můstky se totiž přestavují. Škoda jen, že to ale asi nepůjde i v Harrachově. Dole v oblouku prý je spodní pramen..."

Ploc vidí reálnou vizi u 280 metrů. "Do dvaceti let se tak daleké lety můžou stát realitou," tvrdí. "V Harrachově sice brání úpravě můstku skála, ale pakliže se budou ostatní můstky předělávat, nezbyde nám nic jiného než tu skálu odstřelit."

A Hájek? "Myslím si, že se ještě dočkám letů kolem tří stovek metrů," vypálí od boku.. A pak se rozesměje: "No a kdyby se harrachovský mamut prohloubil dolů do města až k pivnici U krtka, tak se bude létat 500 metrů!"