Lepší než Strachová. Zimní obojživelnice Ledecká vyhrála anketu Král bílé stopy

22:10
PRAHA - Králem bílé stopy za uplynulou zimu se stala poprvé lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká. V hlasování odborníků, trenérů a novinářů porazila loňskou královnu slalomářku Šárku Strachovou a běžkyni na lyžích Petru Novákovou. Trenérem roku se stal Klaus Mayrhofer, kouč Strachové.

Ester Ledecká vyhrála anketu Král bílé stopy foto: ČTK

Jednadvacetiletá Ledecká má za sebou sezonu snů. Ovládla celkové pořadí Světového poháru v alpském snowboardingu a získala i malý křišťálový glóbus za vítězství v paralelním obřím slalomu. Kromě toho vlétla mezi lyžařskou světovou elitu, neboť dokázala hned v prvním startu ve Světovém poháru bodovat.

Král bílé stopy 2016

Celkové pořadí: 1. Ester Ledecká (sjezdové lyžování a snowboarding) 25 b., 2. Šárka Strachová (sjezdové lyžování) 15, 3. Petra Nováková (běh na lyžích) 3, 4. Jan Němec (travní lyžování) 1.

Trenér roku: Klaus Mayrhofer (Strachová)

Junior roku: Tomáš Portyk (severská kombinace)

Akrobatické lyžování: Andrea Zemanová (skikros)

Síň slávy: Josef Lánský, Kurt Matz

„Je to skvělé. Před chvilkou jsem stála a teď tady sedím,“ řekla Ledecká s korunkou vítězky na hlavě. „Děkuji své rodině, týmu a fanouškům, protože bez nich bych nežila život, který žiju, který mě strašně baví,“ doplnila.

Ledecká se stala druhou snowboardistkou, která si nasadila korunu pro Krále bílé stopy. Tou první v historii ankety, jež je pořádána od roku 1973, byla v roce 2014 olympijská vítězka ze Soči Eva Samková. Ledecká na triumf v anketě útočila už loni jako mistryně světa, ale z koruny se potřetí v kariéře radovala Strachová.

Vedle absolutní vítězky byli během slavnostního večera na Žofíně vyhlášeni také nejúspěšnější zástupci jednotlivých disciplín. Ledecká ovládla i kategorii snowboardistů, mezi akrobaty vyhrála skikrosařka Andrea Zemanová. V alpských disciplínách triumfovala Strachová, běh na lyžích ovládla Nováková, nejlepším skokanem byl Roman Koudelka, travnímu lyžování dominoval Jan Němec a severské kombinaci Tomáš Portyk.

Juniorský mistr světa Portyk díky svému titulu ovládl také anketu o nejlepšího juniora roku. Do síně slávy byli uvedeni bývalý reprezentant, trenér a funkcionář severské kombinace Josef Lánský a bývalý generální sekretář Svazu lyžařů ČR Kurt Matz, jenž se podílel na organizaci řady vrcholných světových akcí na českém území.

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...