27. prosince 2009 13:52 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Legendární skokan Jiří Raška před filmovými kamerami

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Jiří Raška opět na můstcích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Raška opět na můstcích. | foto: Herbert Ullrich.

PRAHA Byl to nádherný let v nekonečném tichu, který trval kratičký lidský věk. Malíř a redaktor Ota Mašek skoro omdlel, fotoreportér Jarda Skála přestal fotografovat. Trenér Remsa si omýval obličej sněhem a písklavý skokan Nor Wirkola přestal pískat. Těmito slovy popsal Ota Pavel v Pohádce o Raškovi nejzářivější okamžik kariéry skokana na lyžích z Frenštátu.

Jiří Raška se v Grenoblu v roce 1968 jako první Čech radoval ze zlaté medaile na Zimních olympijských hrách a vstoupil mezi sportovní legendy. Píle a pokora dovedly skromného muže z Valašska i k olympijskému stříbru, světovému rekordu a medaili na mistrovství světa. Ke skokům nasměrovala Rašku rodinná tradice. Jako novodobí Ikarové se prali s větrem a sněhem i Raškův strýc a bratranec. Se skoky na lyžích spojil celý svůj život.

Na začátku prosince poklidným krokem šplhá v milovaném Frenštátu na vrchol nájezdové věže. Lehce zavzpomíná, nazuje lyže a omládne. Mladý skokan v roli Jiřího Rašky se spustí z můstku, starou technikou s lyžemi vedle sebe předvede dlouhý skok a slyší hlas televizního komentátora z Grenoblu…

Na důvěrně známé místo se vydal spolu s filmovým štábem, který s ním dva dny točil reklamní spot pro Pilsner Urquell, partnera českého olympijského týmu. "Na můstku jsem jako závodník nebo trenér stál velice často. Teď jsem se na něj vrátil po pár letech, ale stále se kolem skoků pohybuji. Vítězství v Grenoblu beru jako historii. Je to už hodně let, ale člověk si rád zavzpomíná. Sport dal člověku hodně do života," ohlíží se zpět olympijský vítěz.

Při natáčení spolupracoval Jiří Raška s renomovaným režisérem Jakubem Kohákem. Olympijský vítěz si společně strávený čas pochvaloval: "Při natáčení jsem se cítil výborně. Bezvadní lidé, bezvadná práce a také velice zajímavá". Sportovní legendu doplnil i sám režisér: "Pan Raška je neskutečný herec. Krásná spolupráce. Doufám, že se mu to bude líbit a bude spokojený".

Jiří Raška se samozřejmě nejvíc těší na skoky na lyžích. "Já bych si přál, aby se klukům ve Vancouveru dařilo. Největší ambice má asi Koudelka. Doufejme, že prodá to, na co má." Výsledek dvoudenního natáčení a desítek hodin ve střižně mohou diváci vidět na televizních obrazovkách v průběhu ledna a února příštího roku.

Lidovky.cz
  • 0Diskuse