9. září 2007 17:43 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Legendární atletka: Mám mladé srdce

• 8Diskuse
Osminásobná olympijská medailistka a trojnásobná mistryně světa Merlene Otteyová nastoupila 8. září při finále extraligy družstev v Sušici jako posila týmu ACP Olymp Brno. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Osminásobná olympijská medailistka a trojnásobná mistryně světa Merlene Otteyová nastoupila 8. září při finále extraligy družstev v Sušici jako posila týmu ACP Olymp Brno. | foto: ČTK

SUŠICE  Stála za cílem stovky a třásla se zimou. Prohrála sice o 14 setin s devatenáctiletou bronzovou medailistkou z juniorského ME Kateřinou Čechovou, glanc ale Merlene Otteyová neztratila. „Vždyť je o 28 roků mladší!“ smála se legenda světového sprintu, která svou účastí ozdobila finále extraligy v Sušici. Času 11,98 dosáhla atletka ve 47 letech!

Už jste závodila na tak skromném stadionu?
Párkrát, ale v takové zimě jsem běžela poprvé. Je tu snad dvanáct stupňů! Aspoň že nepršelo...

Jak se vám vůbec závodí proti mladičkým soupeřkám?
Letos nejsem v nejlepší kondici, ale uvnitř jsem mladá, mám mladé srdce. Věk jsou čísla. Běhám kvůli srdci, ne pro peníze.

Šéfr brněnského Olympu Josef Sečkář vám prý koupil teplé boty...
Ano, kožešinové domácí papuče, abych prý v hotelu nezmrzla. Bohužel jsem v nich dneska nemohla běžet... (smích)

Startovala jste na sedmi olympiádách, první byla ta v Moskvě v roce 1980, kde jste získala bronz na dvoustovce. Jaké jste si uchovala vzpomínky?
Je to sice už dávno, ale na první velkou mezinárodní akci se nezapomíná. Na olympijský stadion, na úžasnou atmosféru... Bylo mi teprve dvacet, ale vracela jsem se s medailí! Bylo to fantastické.

Je pro vás atletika vášní?
To je to pravé slovo. Dělám to ráda. Až skončím, bude to jen proto, že už nebudu moci běhat. Ale po Ósace bych se ráda nominovala i na olympiádu v Pekingu.

S vámi je to podobné jako s Jarmilou Kratochvílovou...
Pořád běhá? To je prima. Musíte běhat, i když už nezávodíte. Běháte pro sebe, pro své mládí, pro pocit. Běhání je nejlepší cvičení. Dobré je, když vás k tomu nikdo nenutí.

Nikdy jste nezískala zlatou olympijskou medaili. Jste z toho smutná?
A co bych změnila? Bohužel mi zlato unikalo i o pár tisícin. Vlastně to není žádný rozdíl... (úsměv)

Takže si pamatujete, jak vás na mistrovství světa ve Stuttgartu v roce 1993 porazila Američanka Gail Deversová o tisícinu?
Jistě, natlačila tam hlavu, a mě učili, že musím trup. Ale na stupních nám pak tleskali dvě minuty a Gail říkala: To tleskají tobě. Bylo to velmi dojemné, že takový kravál byl kvůli mně. Stejně jsem si myslela, že jsem vyhrála. Jen jsem bohužel nedostala zlatou medaili.