Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Lajdáctví. Plzeň, Boleslav a Kladno jsou na dně vlastními chybami

Sport

  9:00
PRAHA - Padl verdikt, na který extraliga čekala tři týdny. Hokejová kauza kolem špatných registrací hráčů jím však nemusí skončit. Plzeň, Mladá Boleslav a Kladno včera přišly o značnou část nasbíraných bodů, což je také odkázalo na chvost tabulky. První dva z potrestaných klubů se proti trestu pravděpodobně brzy odvolají.

Martin Straka. foto: ČTK

Tento ortel vynesl ředitel soutěže Stanislav Šulc – jediný, kdo má pravomoc rozhodnutí učinit. "Z tří řešení, které řády znají, jsme vybrali to nejméně špatné, jež postihuje viníky, ale zároveň co nejmíň zasahuje do soutěže," uvedl. Aby bylo jasno – všechny tři kluby sice přijdou o body, ale jejich zápasy nebudou kontumovány, což by znamenalo připočtení bodů soupeřům.

Právě tahle varianta se přitom podle Šulcových výroků dlouho zdála nejreálnější. Plzeň za chybnou registraci Petra Přikryla a Tomáše Frola utrpěla ztrátu 19 bodů. Mladá Boleslav, která se provinila Tomášem Divíškem a Jiřím Marušákem, má teď dokonce o 22 bodů méně. Nejmenší škoda – šest bodů – postihla za Jindřicha Kotrlu dosud poslední Kladno, jemuž celý skandál v postavení v tabulce paradoxně pomohl.

DÁLE ČTĚTE

Možná i proto po propuknutí aféry vydalo prohlášení, že je smířeno s jakýmkoliv trestem. Na rozdíl od Plzně a Boleslavi, kde se hodlají dál bránit. "Je to nepříjemná situace a musíme se s tím nějak poprat. K rozhodnutí se ale vyjádříme teprve tehdy, až budeme analyzovat jeho odůvodnění," sdělil České televizi Tomáš Tesař, právník plzeňského klubu.

Cyril Suk, generální manažer Boleslavi, s ostřejšími výroky nečekal. "Znehodnocení extraligy, výsměch hokeji. V minulosti, když chyběl inkriminovaný papír, se za toto nikdy nekontumovalo," pronesl, přestože se podobným případem vedení ligy veřejně zabývalo poprvé.

Případ může skončit u soudu
Celá aféra hýbe extraligou už od začátku listopadu a po celou dobu ji provázejí velké emoce. Šulc dokonce musel čelit výhrůžkám vůči své osobě i vlastní rodině. Při úterním mimořádném zasedání valné hromady Asociace profesionálních klubů (APK) mu ale byla vyslovena důvěra. To naopak v Plzni předevčírem rezignoval na svou funkci Jaromír Zavoral, dosavadní ředitel hokejového klubu.

Plzeň - Pardubice (Straka v akci).

Už minulý týden si svolané představenstvo APK nechalo zpracovat posudek od tří na sobě nezávislých právníků. "Tento postih je v souladu s pravidly, která si kluby samy přijaly," řekl včera Vladimír Balaš, právní zástupce APK. "Nyní je na klubech, aby se snažily, jak případně řády změnit." Kromě variant kontumace a odečtení bodů existovala také teoretická možnost, že by k žádnému trestu nedošlo a výsledky by zůstaly ponechány.

Šulc zvolil střední cestu, pro většinu klubů nejpřijatelnější. V Plzni i Boleslavi se tak momentálně radí, jak postupovat dál. Na odvolání mají patnáct dnů. Pokud neuspějí ani s ním, mohly by se obrátit až k civilnímu soudu. "Ta možnost tu je," přiznal i Tesař. Jestliže by případ opravdu skončil až u soudu, může na tom liga utrpět ještě víc než po vynesených trestech.

Právník Tomáš Tesař (vlevo) a generální manažer HC Plzeň 1929 Martin Straka.

Jak Legislativní rada vlády, tak i Ústav státu a práva Akademie věd prý sice dávají za pravdu APK, jenže celý proces se může protáhnout do doby, kdy už dávno skončí play off a má být rozhodnuto o titulu. "Spíš by to trvalo delší dobu než kratší, třeba i několik let," připustil Balaš. "Záleží na kompetenci a vytíženosti soudce."

Oba hříšníci ovšem doufají ještě v jinou možnost: že uspějí už před odvolací komisí APK, jejímiž členy jsou někdejší funkcionáři klubů Mojmír Šatava, Zdeněk Haber, Bohumil Kožela, bývalý mezinárodní arbitr Vladimír Šubrt a Martin Urban, generální sekretář svazu. Ti by případně mohli obnovit řízení a zrušit Šulcův ortel. Ortel, po němž padl nejtvrdší trest v historii českých hokejových soutěží.