Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Lafata zase střílel. Dva góly nadělil Olomouci

22:14
JABLONEC - Jablonce po dvou zápasech bez vstřelené branky zabral a porazil Olomouc 2:0. Domácím fotbalistům zajistil tři body dvěma góly po pauze David Lafata. Nejlepší kanonýr soutěže má na kontě šestnáct tref a už jen jeden zásah mu chybí do Klubu ligových kanonýrů se stovkou branek. Baumit se posunul na třetí místo, Sigma pošesté za sebou nevyhrála a zůstává poslední.

Jablonec - Olomouc, autor prvního gólu David Lafata (uprostřed) a Vít Beneš (vpravo) a Petr Pavlík z Jablonce. foto: ČTK

Oba týmy v minulých kolech ztratily formu a nepohoda se na nich podepsala i po reprezentační pauze. Jablonec dlouho potvrzoval, že ho opustilo střelecké štěstí, a Olomouc se k útočení nedostala téměř vůbec. Vinou zranění i karetních trestů přišla o některé opory, a tak se soustředila na to, aby zahustila svoji polovinu a nepustila Severočechy ke Zlámalovi.

Nadstavbu přidal v 18. minutě Petr, který si zaběhl za obranu, přehodil Špita a až vracející se Beneš odkopl míč na roh. "Olomouc má řadu rychlonohých hráčů, kteří naší pomalejší obraně dělali problémy. Několikrát nás podržel gólman Michal Špit," uznal jablonecký kouč František Komňacký.

Od té doby už jednoznačně dominovali domácí, kteří zpřesnili přihrávky a hrozili svými tradičními křídelními akcemi. V 25. minutě se zjevil za olomouckými zadáky Piták, ale svůj 200. ligový zápas neoslavil gólem z první střely, ani z následné dorážky.

Jablonec - Sigma Olomouc 2:0 (0:0)

Branky: 54. a 69. z pen. Lafata. Rozhodčí: Příhoda - Košec, Jiřík. ŽK: Kopic, Kovařík - Navrátil, Janotka. Diváci: 1950.

Severočeši zvyšovali svůj tlak a Sigmu držel nad vodou pouze skvělý gólman Zlámal. V 37. minutě si na něm po Novákově centru vylámal zuby hlavičkující Lafata a za tři minuty strážce olomoucké branky výborným vyběhnutím zmařil další Pitákovu šanci. "Věděli jsme, že je Jablonec silný, že dává mnoho branek, i proto jsme hráli s níže postavenou obranou. Dařilo se nám, prvních třicet minut jsme Jablonec do vážnějších šancí nepouštěli. Bohužel jsme naše útoky nedohrávali," pravil trenér hostů Zdeněk Psotka.

Obraz hry se nezměnil ani po přestávce, kdy se Zlámal záhy opět zaskvěl proti povedenému voleji od Pitáka. V 54. minutě však už nejproduktivnější tým ligy kouzlo hostujícího gólmana odčaroval: Eliáš zacentroval z pravé strany a nabíhající Lafata hlavičkou bez problémů otevřel skóre.

Hanáci mohli záhy odpovědět, jenže Klesnilovi pokazil radost z premiérové ligové trefy brankář Špit. Olomoucký útočník prožil nešťastný večer. V 69. minutě zahrál ve vlastním vápně rukou a Lafata se z nařízené penalty přiblížil členství v Klubu ligových kanonýrů. "V poločase jsme si museli leccos říci, že k solidnímu projevu musíme přidat větší snahu, důraz, přesnost a větší snahu dát gól. Rozhodlo se během pár minut druhé půle, do které jsme vstoupili aktivně," řekl Komňacký.

Sté branky v nejvyšších soutěžích se ale Lafata zatím nedočkal, neboť ho trenér František Komňacký, kterému bylo v úterý 60 let, deset minut před koncem vystřídal. Jeho protějšek na hostující lavičce Zdeněk Psotka prožil nepovedenou oslavu dnešních 38. narozenin.