Lafata může sesadit Čecha. Ovládl podzimní část Zlatého míče

Petr Čech

12:03
PRAHA - Nejlepším českým fotbalistou byl na podzim David Lafata. Sparťanský útočník vyhrál první polovinu ankety Zlatý míč, kterou vyhlašuje Klub sportovních novinářů ČR. Může přerušit pětiletou nadvládu brankáře Petra Čecha, jenž je zatím na devátém místě.

Lafata slaví gól do sítě Malty. foto: Reuters

Pět gólů v jednom zápase proti Levadii Tallinn v předkole Ligy mistrů, hattrick v následujícím kole proti Malmö, pět branek v základní skupině Evropské ligy, deset zásahů v lize, jedna trefa v kvalifikaci mistrovství Evropy...

Lafatova podzimní bilance je obdivuhodná a fotbaloví novináři ji v první části Zlatého míče ocenili. Třiatřicetiletý útočník má na prvním místě luxusní náskok 212 bodů.

Zpracování. David Lafata soustředěně hledí na balon.
David Lafata a sparťanský trenér Vítězslav Lavička.
Bořek Dočkal
Bořek Dočkal (vlevo) a Pavel Kadeřábek.

Také na dalších medailových pozicích jsou sparťané. Druhý skončil záložník Bořek Dočkal a třetí obránce Pavel Kadeřábek. Všichni tři zároveň patří do základní sestavy české reprezentace.

Až za nimi skončili krajánci - Vladimír Darida, Tomáš Rosický a Tomáš Sivok. V elitní jedenáctce je převaha fotbalistů z české ligy. Kromě tří zmíněných sparťanů ještě jejich spoluhráč Ladislav Krejčí a plzeňští zástupci David Limberský a Václav Pilař.

Propad zaznamenal brankář Čech, který anketu vyhrál devětkrát a bez přerušení kraloval v posledních pěti letech. Jenomže v Chelsea se stal náhradníkem, takže nyní je v polovině 19. ročníku novinářské ceny až na devátém místě.

Alespoň jeden bod dostalo čtyřicet fotbalistů. Nejvíc zástupců má v podzimním pořadí Sparta (8), Viktoria Plzeň a Jablonec (oba 4).

Přestože průběžný lídr pořadí Lafata je útočník, bodovali hlavně obránci a záložníci. Dalším útočníkem v půlročním žebříčku je až šestnáctý Libor Došek ze Slovácka.

Zajímavé je neoficiální pořadí za celý rok 2014 (součet hlasů za jaro a podzim). V něm by kraloval kapitán reprezentace Tomáš Rosický, následovaný Davidem Lafatou a Petrem Čechem.

Absolutní vítěz Zlatého míče bude znám až na přelomu května a června 2015, kdy se sečtou hlasy za podzim 2014 a jaro 2015.