Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Lafata hattrickem sestřelil Budějovice, Ústí blízko druhé lize

17:16
PRAHA - Nový král střelců české nejvyšší soutěže se jmenuje David Lafata. Kanonýr Jablonce stihl proti Českým Budějovicím již v prvním poločase hattrick a s patnácti góly o dvě branky přeskočil svého exparťáka a nyní útočníka Sparty Tomáše Pekharta. Jablonec nakonec rozstřílel Jihočechy v duelu 24. kola první fotbalové ligy 5:0. Ve druhém odpoledním zápase vyhrál Hradec Králové na hřišti Ústí nad Labem 1:0.

Jablonec - Hradec Králové (David Lafata vlevo a Marek Jarolím) foto: ČTK

JABLONEC SMETL ČESKÉ BUDĚJOVICE

Jablonečtí fotbalisté porazili ve 24. kole České Budějovice 5:0 a vrátili také svému soupeři podzimní prohru na jeho hřišti. Cestu Severočechů za jasnou výhrou režíroval jablonecký kanonýr David Lafata, který zaznamenal proti svému někdejšímu klubu už v prvním poločase třetí jarní hattrick a vykročil důrazně za korunou pro střeleckého šampiona.

Jihočeši přijeli s přáním uhrát remízu a svém přání podřídili úvod. Lépe kombinovali, jenže jejich snaha byla jalová a zlomovým okamžikem pro ně bylo zranění nejlepšího střelce Ondráška. Ten byl od 12. minuty ošetřován po faulu jabloneckého Beneše a během jeho absence na trávníku domácí vstřelili první gól, který zaznamenal po přihrávce Pitáka útočník Lafata a načal svůj dnešní střelecký galakoncert.

24. KOLO PRVNÍ FOTBALOVÉ LIGY

Baumit Jablonec - Dynamo České Budějovice 5:0 (3:0)
Branky: 13., 36. a 45. (pen.) Lafata, 77. Vaněk, 90. Kocourek. Rozhodčí: Franěk - Zlámal, Košec. ŽK: Hořejš, Čirkin (oba Budějovice). Diváci: 3860.

Jablonec: Valeš - Eliáš, Beneš, Pavlík, Jablonský - Vošahlík (66. Vaněk), Loučka, Jarolím, Piták, Kovařík (72. Kocourek) - Lafata (81. Třešňák). Trenér: Komňacký.

České Budějovice: Kučera - Laštovka, Horejš, Žižka, Vulin - Nitrianský (85. Hudson), Benát (73. Otepka), Černák, Čirkin, Mezlík - Ondrášek (16. Stráský). Trenér: Šilhavý.

FK Ústí nad Labem - FC Hradec Králové 0:2 (0:0)
Branky: 88. a 90.+1 Jandík. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Kocián. ŽK: Zachariáš, Lamešič, L. Dvořák, Volek (všichni Ústí). Diváci: 805.

Ústí nad Labem: Vorel - Hyčka, Dreksa (90. Holek), Valenta, L. Dvořák - Jindráček, Zachariáš (59. Veverka), Martykán, Lamešič (77. Doležal), Volek - Krbeček. Trenér: Habanec.

Hradec Králové: Lindr - Hochmeister, Wozniak, Kasálek - Fischer, Pávek, Karal (67. Mišinský), Poděbradský (84. Jandík) - Pilař (73. Štěpán), P. Dvořák, Klapka. Trenér: Kotal.

Od té chvíli na trávníku dominovali domácí, první vážnější možnost měl střídající Stráský, ale jeho koncovce chyběla razance a Severočeši definitivně zápas ovládli. Ve 36. minutě přidal Lafata po spolupráci s Jarolímem druhý gól a třetí jarní hattrick korunoval 15. brankou v sezoně stejný střelec těsně před poločasem po penaltě, kterou nařídil sudí po faulu Hořejše na Pitáka.

Dění na hřišti se nezměnilo ani po pauze, domácí byli stále jasně lepší a Lafata měl i další možnost rozšířit své střelecké statistiky. Ovšem čtvrtý gól zařídili střídající hráči: Kocourek našel Vaňka a jeho rána z dvaceti metrů skončila v šibenici. Hosté se nevzdali naděje na čestný zásah, ale nebylo jim přáno, zraněný Ondrášek jim v koncovce chyběl. V poslední minutě navíc inkasovali po zásahu Kocourka popáté.

ÚSTÍ NESTAČILO ANI NA HRADEC, PROHRÁLO 0:2

Fotbalistům Ústí nad Labem se vzdaluje záchrana v nejvyšší soutěži. Severočeši protáhli v dnešním souboji ligových nováčků s Hradcem Králové gólové čekání na 435 minut a po prohře 0:2 ztrácejí po 24. kole na posledním místě tabulky na první nesestupovou příčku sedm bodů.

"Votroci" bodovali ve čtvrtém zápase po sobě, o jejich výhře rozhodl v samém závěru svými prvními dvěma góly v nejvyšší soutěži střídající Jandík. Nejnižší návštěva sezony 805 diváků jako by předznamenala, jakou hru budou oba týmy hrstce nejvěrnějších servírovat. Pomalé tempo, nespočet nepřesností a minimum zajímavých situací v pokutovém území udělaly z první půle velmi podprůměrnou ligovou podívanou.

Brzy tak začalo být jasné, že divoká podzimní remíza 3:3 z Hradce se rozhodně opakovat nebude. Zajímavější věci se začaly dít až těsně před pauzou. Nejprve ve 42. minutě napřáhl z dálky domácí Hyčka a nenápadná střela doskákala jen kousek vedle pravé tyče. Vzápětí se ne druhé straně protlačil k zakončení Pávek a Ústí poprvé děkovalo Vorlovi, že neprohrávalo.

Ve druhém poločase vládli hosté, ale dlouho žehrali na koncovku. Když už se zdálo, že se Ústečtí z největšího náporu oklepali, naskočil si v 88. minutě na roh střídající Jandík a prvním ligovým gólem rozhodl. V nastavení pak stejný hráč přidal po brejku druhou trefu.