Lafata dal 14. gól. Bohemians již nejsou druzí

17:28aktualizováno  19:23
JABLONEC NAD NISOU / PRAHA - Jablonec znovu dokázal, že je nejlépe střílejícím týmem v první fotbalové lize. V desátém kole dnes deklasoval Příbram 5:1 a postoupil na druhé místo. Na Spartu, která v sobotu prohrála doma s Libercem 0:3, však ztrácí ještě osm bodů.

Jablonecký kanonýr David Lafata foto: ČTK

Jabloneckou kanonádu zahájil svým už čtrnáctým gólem v sezoně Lafata, pak ho napodobili čtyři různí střelci - Kovařík, Piták, Kopic a Jarolím. Za hosty jen zmírnil hořkost porážky Litevec Papšys. Jablonečtí tak po porážce se Slováckem znovu střelecky zabrali a už potřetí letos dali v jednom zápase pět gólů, přesto trenér Komňacký viděl v jejich hře ještě hodně nedostatků.

10. kolo

FK Baumit Jablonec - 1. FK Příbram 5:1 (3:0)
Branky: 13. Lafata, 20. Kovařík, 24. Piták, 49. Kopic, 67. Jarolím - 62. Papšys. Rozhodčí: Adam - Gallo, Handlíř. Bez ŽK: Diváci: 3150.

Jablonec: Špit - Eliáš, Beneš (46. Zábojník), Pavlík, Jablonský - Kopic (79. Vošahlík), Loučka, Piták (68. Vaněk), Kovařík, Jarolím - Lafata. Trenér: Komňacký.

Příbram: Hruška - M. Štochl, Hejda, Krejčí, Divíšek (35. Šlapák) - Pleško, Tarczal, T. Pilík (53. Valenta), Papšys (80. Mareš) - Koukal, Wágner. Trenér: Vavruška.

Liberečtí fotbalisté v sobotu rázně přetrhli vítěznou šňůru pražské Sparty, a to dokonce na jejím hřišti. Po třinácti výhrách za sebou a rekordním startu do nové sezony utrpěla Sparta, hrající bez střelce Kweukeho, který se zranil při zápase Kamerunu, porážku 0:3. Už v první desetiminutovce k ní položili základ Breznaník se Šuralem a autor první branky pak přidal po změně stran pojistku. Doma Sparta prohrála o tři góly naposledy před třemi lety se Slavií.

Plzni se vydařila páteční generálka na Ligu mistrů v Barceloně, po dvou remízách vyhrála na hřišti Slovácka 3:1. Do vedení ji poslal už ve čtvrté minutě Bakoš, pak sice Ondřejka vyrovnal, ale Petržela s Kolářem zařídili hostům vítězství. Trenér Vrba šetřil záložníka Pilaře, který si z Litvy přivezl zranění na hlavě, ale pro Barcelonu by měl být fit.

Fotbalisté Českých Budějovic dnes remizovali s Teplicemi 1:1 a zůstávají posledním týmem, který ještě v nejvyšší soutěži nezvítězil. Alespoň bod jim zachránil pět minut před koncem Ondrášek, který odpověděl na Rosův gól z 11. minuty. Ještě předtím domácí Otepka neproměnil penaltu za Vachouškovu ruku. Jihočeši si pod taktovkou nového trenéra Cipra připsali už třetí remízu za sebou, přesto zůstávají u dna tabulky.

Poprvé totiž vyhrál Baník Ostrava, když v sobotu doma zdolal Hradec Králové 1:0. Vomáčkova přesná hlavička dvacet minut před koncem přinesla divákům na Bazalech první radost z vítězství po třinácti zápasech. Vzápětí jim ji ale zkalilo zranění Jankulovského. Bývalý reprezentant se na ostravský trávník vrátil po jedenácti letech, ale vydržel na něm jen osm minut. Skončil na nosítkách a zřejmě má opět přetržený vaz v koleni, kvůli němuž na jaře ukončil angažmá v AC Milán.

Hráči Bohemians 1905 doma už potřetí za sebou jen remizovali, tentokrát v derby s Duklou 0:0 a ve vyrovnaném šiku největších pronásledovatelů Sparty klesli ze druhého místa na páté. Nováček z Julisky popáté za sebou nenašel přemožitele a navázal na minulou výhru v Liberci. Oba celky nastoupily bez svých elitních útočníků, domácím chyběl kvůli žlutým kartám Škoda, hostům onemocněl Lietava.

Fotbalisté Olomouce nezužitkovali v utkání s Mladou Boleslaví herní převahu a museli se spokojit s remízou 1:1. Na vedoucí branku domácího Petra odpověděl svým prvním ligovým gólem Bosňan Ščuk. Středočeši se Sigmou neprohráli už osmé utkání za sebou. Olomoucký kouč Psotka nenechal v sestavě kámen na kameni, mezi náhradníky usadil i nejlepšího střelce Heinze, kterého poslal až do druhého poločasu, ale bez efektu.

Kolo zakončí pondělní derby na Žižkově, kam přijede Slavia s novým trenérem Františkem Strakou. Dva týdny po svém jmenování bude poprvé na lavičce a od fanoušků červenobílých, kteří mu vyčítají sparťanskou minulost, ho čeká hodně nepřátelské přijetí. Už v noci na pátek mu za přestup k odvěkému rivalovi někdo počmáral dům urážlivými nápisy.

Nedělní zápasy 10. kola první fotbalové ligy

SK Dynamo České Budějovice - FK Teplice 1:1 (0:1)
Branky: 86. Ondrášek - 11. Rosa. Rozhodčí: Hrubeš - Hájek, Marek. ŽK: Hudson, Klesa - Mahmutovič, Rosa. Diváci: 2371.

Č. Budějovice: Křížek - Novák (46. Sandro), Lengyel, Brezinský, Machovec - Klesa, Otepka (72. Petráň), Čirkin (37. Stráský), Javorek, Hudson - Ondrášek. Trenér: Cipro.

Teplice: Grigar - Ježdík, Lukáš, Matula, Rosa - Kerič (90. Zoubele), Siva, Ljevakovič, Vachoušek (72. Čajič), Stožický (82. Vondrášek)- Mahmutovič. Trenér: Rada.

Bohemians 1905 - Dukla Praha 0:0
Rozhodčí: Matějek - Ubias, Lakomý. ŽK: Bartek, Jindřišek - Vorel, Gedeon. Diváci: 3101.

Bohemians 1905: Sňozík - Jindřišek, Cseh, Lukáš, Žižka (67. Bálek) - Michálek (80. Šumský), Budinský, Borek, Bartek - Nešpor, Kraják. Trenér: Medynský.

Dukla: Rada - Pospíšil, Vorel, Švejdík, Vrzal - Malý (83. Podrazký), Gedeon, Hanousek - Berger (90. Mikula), Markovič, Pázler (65. Svatonský). Trenér: Kozel.

SK Sigma Olomouc - FK Mladá Boleslav 1:1 (1:1)
      Branky: 22. Petr - 31. Ščuk. Rozhodčí: Adámek - Večeřa, Kocián. ŽK: Hořava, Škerle - Štohanzl, Kulič, Johana, Ščuk, Miller. Diváci: 4727.

Olomouc: Zlámal - Janotka, Kučera, Škerle, Vepřek - Bajer, Rossi, Hořava - Přikryl (58. Heinz), Schulmeister (76. Varadi), Petr 86. Jerome). Trenér: Psotka.

Mladá Boleslav: Miller - Kysela, Johana, Rolko, Šírl - Ščuk, Procházka - Bulut (88. Řezníček), Kulič, Štohanzl - Chramosta. Trenér: Koubek.