Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Play off ve fotbale? V Česku zatím chybí vůle

Sport

  7:00
PRAHA - Grandiózní finále. Velká sobota. Nebo prostě nejlepší zápas sezony. Superlativů spojených s vyvrcholením fotbalové ligy se dalo vymyslet mnohem víc.

Zleva Milan Petržela z Plzně a Lukáš Vácha z Liberce foto: ČTK

Ještě nikdy v historii české nejvyšší soutěže se nestalo, aby se o držiteli titulu rozhodlo až v posledním kole v přímém zápase mezi prvním a druhým týmem. Tak výjimečný byl až letošní souboj mezi Libercem a Plzní, v němž nakonec stačila k zisku titulu domácímu Slovanu bezbranková remíza.

Anketa

Mělo by se v české fotbalové lize zavést play off podobně jako v hokeji?

Ano 84
Ne 59
Nevím 6

Trenér Plzně Pavel Vrba po mistrovském duelu prozradil, že by proti změně systému nebyl. "Možná by se dalo uvažovat o nějaké play off skupině. Fotbal se přece hraje pro lidi," přemýšlel. 

V Evropě se však čím dál častěji prosazuje trend, který chce podobné zážitky zajistit fanouškům pravidelně každý rok. Několik zemí už změnilo pravidla domácích soutěží a zavedlo do nich prvky play off známé mnohem víc z hokeje či basketbalu. Nejlepší týmy se utkávají mezi sebou v nadstavbové části, další se v baráži ucházejí o udržení či postup z druhé ligy.

Kde sáhnul fotbal po play off

  • Belgie: Nejlepších šest týmů bojuje ve skupině o titul, poslední dva zase o udržení.
  • Nizozemsko: Týmy z šestého až devátého místa bojují o místo v Evropské lize. Poslední sestupuje automaticky, další dva nejhorší ale hrají baráž s týmy z druhé ligy.
  • Turecko: Nejlepší čtyři týmy soupeří ve finálové skupině, kde se utkají dvakrát vzájemně. Do ní si přináší polovinu bodů ze základní části.
  • Anglie: Třetí postupující tým z druhé ligy vzejde z play off, kam vstupují čtyři týmy ze třetího až šestého místa.
  • USA: MLS používá podobný model play off jako v hokeji. O titulu rozhoduje jediný zápas. Ten hostí tým, který nasbíral víc bodů v základní části.

V českém fotbale ale zatím neexistuje k podobným změnám vůle. Také v následujících letech odehraje s velkou pravděpodobností nejspíš každý z šestnácti účastníků dvoukolově třicet zápasů za sezonu. „Docela velká diskuse o tom proběhla před zahájením tohoto ročníku, nicméně to potom usnulo. Spíš vítězí konzervatismus,“ řekl LN ředitel svazového oddělení profesionálního fotbalu Ivo Lubas.

Přitom existuje spousta míst, kde se dá inspirovat při vymýšlení vhodného modelu.

V Nizozemsku pořád o něco jde

Zvýšit motivaci týmů ze středu tabulky, které mají daleko k příčkám zajišťujícím postup do evropských pohárů, ale nejsou ani ohrožené sestupem, se pokusili v Nizozemsku. Letos se tak o místo v Evropské lize uchází v play off až devátý Waalwijk se šestým Twente. O titul se ale bojuje standardním způsobem.

„Je to hodně motivující odměna. Ve středu tabulky zmizely zápasy, ve kterých o nic nešlo,“ pochvaluje si obránce Tomáš Kalas, který se sedmým Arnhemem má za sebou první zápas ve vyřazovací části. Už v minulé sezoně měla inovace pozitivní vliv především na návštěvnosti, která v Nizozemsku vzrostla o 20 procent, navíc se i zvýšil příjem z televizních práv.

Ne všude se přitom změny ujaly. Na Slovensku oddělili osm nejlepších týmů od zbylých čtyř po základní části jen na jednu sezonu. Od roku 2007 platí tradiční systém, ve kterém všichni hrají se všemi od začátku do konce.

Autor:

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Administrativní pracovník

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha