18. prosince 2009 11:37 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kvůli aféře Tigera Woodse nejvíc tratí televize

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Tiger Woods s manželkou Elin a dcerou Sam na stadionu v kalifornském Stanfordu 21. října 2009.. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tiger Woods s manželkou Elin a dcerou Sam na stadionu v kalifornském Stanfordu 21. října 2009.. | foto: Ezra ShawAFP

PRAHA Koho bude odchod Tigera Woodse po aférách s jeho mimomanželskými vztahy mrzet nejvíc? Alespoň po finanční stránce televizní společnosti. Na zatím časově neomezenou pauzu nejlepšího golfisty světa, kterou Woods ohlásil v sobotu, doplatí totiž hned dvakrát.

Za prvé kvůli ztrátě diváků, kteří kvůli nejlépe placenému sportovci přestanou sledovat golfové turnaje. To se následně promítne do poklesu zájmu inzerentů, kteří už nebudou ochotní platit za reklamy tak vysoké částky jako dosud.

Pokles kvůli Woodsovi

Jaké ztráty přinese pauza golfové ikony?

20 % Na pětinový úbytek diváků se chystají pořadatelé turnajů, kde měl Tiger Woods v příštím roce startovat.

40 % Významně ochladnout by měl také zájem inzerentů, kteří si objednávají reklamu během televizních přenosů z golfových turnajů PGA Tour.

50 % Zhruba na polovinu poklesne podle odhadů sledovanost televizních přenosů z turnajů, kde měl Woods původně startovat.

"Zájem o golf bude stále existovat. Jen budou scházet příležitostní fanoušci, které ke golfu přitahoval právě pouze Woods," tvrdí Aaron Cohen z reklamní společnosti Horizon Media sídlící v New Yorku.

Necelý týden po Woodsově oznámení se už sečetly odhady předpokládaných škod. Podle agentury Bloomberg se vyšplhají k 220 milionům dolarů (zhruba 4 miliardy korun).

Televize si golfové přenosy bez Woodse už vyzkoušely loni, kdy fenomenální hráč chyběl na turnajích po operaci kolena. U obrazovek rázem sedělo o 47 procent diváků méně. Stejný úbytek se čeká i nyní.

To zřejmě vyvolá reakci firem, které s golfem spojily svoje marketingové aktivity. "Pokud Woods vynechá celý příští rok, dá se čekat pokles až do výše čtyřiceti procent," odhadl Cohen. To nemusí být všechno. "Pokud sledovanost klesne pod určitou stanovenou hranici, musí televize poskytnout inzerentům další reklamní čas zdarma," připomíná Cohen sankce.

Vydělá asi jedině manželka Je pravděpodobné, že se kolotoč ztrát bude šířit dál jako domino a jistě se projeví na příjmech PGA Tour. Kontrakt nejprestižnější série turnajů na vysílací práva se CBS a NBC sice vyprší až v roce 2012, ale první jednání o jejich prodloužení začnou už příští rok. "Pokud není jisté, kdy se Tiger vrátí, televize určitě nebudou chtít platit stejnou sumu jako dosud. Vzájemné licitování bude připomínat pokerovou partii," poznamenal bývalý producent CBS Rick Gentile.

Jediný, kdo bude na Woodsově úpadku profitovat, je jeho manželka Elin Nordegrenová. Zatímco média spekulují o tom, že jsi už najala rozvodového právníka, měla někdejší švédská au-pair údajně dostat nabídku od Pumy. Firma vyrábějící sportovní oblečení chce současně konkurovat společnosti Nike, která dosud těžila ze spolupráce s Woodsem.

  • 0Diskuse