Kvitová triumfovala na Turnaji mistryň a je druhá na světě

B. J. King Cup

16:00aktualizováno  19:53
ISTANBUL/PRAHA - Tenistka Petra Kvitová vyhrála finále Turnaje mistryň nad Viktorií Azarenkovou po setech 7:5, 4:6 a 6:3. Triumf v tureckém Istanbulu ji také posunul na druhé místo světového žebříčku WTA za Caroline Wozniackou.

Petra Kvitová vyhrála Turnaj mistryň. foto: Reuters

Istanbulské finále bylo také přímým soubojem o druhou příčku ženského světového tenistu, kam se po výhře posunula česká tenistka. "Těžko hledám slova. Když jsem začínala sezonu, tak jsem si neuměla představit, že tady budu stát jako vítězka a budu mít i grandslamový titul. Je to jako sen," řekla bezprostředně po utkání Kvitová.

Gratulace prezidenta

Václav Klaus

Milá Petro,
s velkým napětím jsem sledoval Vaše dnešní dramatické a hlavně vítězné finále Turnaje mistryň. Dovolte mi, abych Vám pogratuloval k dalšímu velkému sportovnímu úspěchu. Vyhrát Turnaj mistryň, a to způsobem, který jste v Istanbulu předvedla nejenom ve finále, je opravdu úctyhodné.

Přeji Vám hodně zdaru. Udělala jste nám všem velkou radost.
S pozdravem

Z českých tenistek dokázaly Turnaj mistryň vyhrát pouze Martina Navrátilová a Jana Novotná.

"Je těžké prohrát, ale prohrála jsem s šampionkou. Hrála úžasně a odvedla skvělou práci," hlesla Azarenková.

Kvitová vstoupila do finále sebevědomě a až podezřele lehce se dostala do slibného vedení 5:0. Už se zdálo, že první set získá, ale Azarenková se vrátila do hry. Za stavu 5:2 česká tenistka navíc nevyužila dva setboly a Běloruska dalšími třemi vyhranými gamy v řadě úvodní sadu vyrovnala. Pak se ale Kvitová zvedla a první set získala poměrem 7:5.

V nervózním druhém setu se ukázal být rozhodující pátý game, v němž Azarenková sebrala Kvitové podání a brejk posléze potvrdila. Ve zbývající části sady si už hráčky držely své servisy, tudíž Běloruska zvítězila 6:4 a finále tak musela rozhodnout třetí sada.

Ta začala v režii Kvitové, která získala první tři hry a dostala do rozhodujícího trháku. Vedení soupeřky už Azarenková nedokázala zvrátit a pouze držela krok. Ta dovedla set do konce v devátém gamu.

OHLASY PO ÚSPĚCHU KVITOVÉ:

Poté mohly odstartovat oslavy vítězství na turnaji mistryň i posun ve světovém žebříčku na druhé místo. Kvitová bude za Dánkou Caroline Wozniackou, jelikož si jako neporažená vítězka Turnaje mistryň připsala do žebříčku 1500 bodů. Své finanční konto v Istanbulu rozšířila o 1,75 milionu dolarů, v přepočtu více než 30 milionů korun.

Kvitová letos získala již šestý turnajový triumf, což v sezoně dokázala pouze Wozniacká. Kvitová se po Sereně Williamsové z USA a Rusce Marii Šarapovové stala třetí debutantkou v historii Turnaje mistryň, která Masters vyhrála.

České nejlepší tenistce ale úspěchem v Istanbulu sezona nekončí. O víkendu ji spolu s národním týmem čeká finále Fed Cupu.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...