Kvalifikaci v Číně vyhrál Rosberg, Hamilton odstartuje poslední

12:00
ŠANGHAJ - Vedoucí závodník mistrovství světa formule 1 Nico Rosberg vyhrál kvalifikaci na nedělní Velkou cenu Číny a vybojoval 23. pole position v kariéře. Jeho stájový kolega z Mercedesu a úřadující šampion Lewis Hamilton kvůli potížím s motorem neodjel ani jedno měřené kolo a odstartuje naopak z posledního místa.

Nico Rosberg (vlevo) a Kimi Räikkönen po sobotní kvalifikaci v Číně. foto: ČTK/AP

„Nejsem samozřejmě zrovna v extázi, protože Lewis měl smůlu s autem a nezazávodili jsme si (spolu),“ řekl Rosberg. „Ale z prvního místa mám radost,“ dodal německý vítěz obou předchozích letošních závodů, jenž bude celkově v MS útočit na šestý triumf za sebou. V Číně už vyhrál v roce 2012.

V kvalifikaci Rosberga dlouho proháněl hlavně Kimi Räikkönen s ferrari, nakonec se ale vedle něj do první řady překvapivě postaví australský jezdec Red Bullu Daniel Ricciardo. Ten na Rosberga ztratil 515 tisícin sekundy a Räikkönena porazil o 55 tisícin. Čtvrtý skončil Sebastian Vettel v dalším ferrari.

Kvalifikace na Velkou cenu Číny, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Šanghaji

1. Rosberg (Něm./Mercedes) 1:35,492, 2. Ricciardo (Austr./Red Bull) -0,515, 3. Räikkönen (Fin./Ferrari) -0,570, 4. Vettel (Něm./Ferrari) -0,844, 5. Bottas (Fin./Williams) -0,894, 6. Kvjat (Rus./Red Bull) -0,997, 7. Pérez (Mex./Force India) -1,463, 8. Sainz (Šp./Toro Rosso) -1,479.

Hamilton zkusil vyjet na osychající trať dvakrát, ale kvůli stávkujícímu motoru si nepřipsal žádný kvalifikační čas. Už před závodem přitom vítěz obou předchozích kvalifikací dostal penalizaci pěti míst na startu za výměnu převodovky. Jeho třetí šanghajské vítězství za sebou tak vyhlíží jako zcela nesplnitelný úkol a ztráta 17 bodů na Rosberga v čele šampionátu se může značně prohloubit.

„Hned jak jsem vyjel na trať, věděl jsem, že je něco špatně. Musíme zjistit, co se stalo, a do závodu zajistit, aby se to neopakovalo,“ řekl Hamilton, který z posledního místa startoval i předloni v Maďarsku a dokázal dojet třetí. Rosberg nicméně stáji zabezpečil devátou pole position v řadě, naposledy oba mercedesy předčil v září v Singapuru Vettel.

Po nevydařeném experimentu s postupným vyřazováním nejpomalejších vozů se formule 1 vrátila ke staronovému formátu třídílné kvalifikace s desetičlenným finále. Fanoušci to uvítali, mezi diváky se objevil i velký transparent s nápisem „Konečně zase opravdová kvalifikace“.

Závod v Číně začne v neděli v 8:00 SELČ.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.