Dočkal natáhl mimořádnou sérii. Když dá gól, reprezentace vždy zvítězí

19:59
ASTANA (Od našeho zpravodaje) - Třetí zápas, třetí gól, třetí vítězství. Bořek Dočkal i v Kazachstánu skóroval a čeští fotbalisté v kvalifikaci o Euro 2016 zase vyhráli (4:2). A dál pokračuje ještě jiná série, jakmile blonďatý záložník skóruje za reprezentaci, tak ta bere tři body.

Český reprezentant Bořek Dočkal slaví gól proti Nizozemsku. foto: MAFRA - Michal Růžička

„Ale já to tak neberu. Když se vyhraje a já gól nedám, mám radost úplně stejnou,“ říká české číslo devět.

Devítku nosí ve Spartě i v národním mužstvu. Jenže zatímco v klubu góly připravuje, v minulé sezoně v tom byl nejlepší z celé ligy, v reprezentaci je střelcem.

Česká radost. Tomáš Sivok (vlevo) a Bořek Dočkal.
Jurij Logviněnko (na zemi) v krkolomné pozici. Vlevo na snímku je Vladimír...
Hlavička! Michal Kadlec odvrací vysoký centr.
Daniel Kolář se snaží obelstít Dmitrije Šomka.

Při svém třináctém startu za národní mužstvo dal v Kazachstánu pátý gól, což by byla skvělá bilance i na útočníka. V bojích o evropský šampionát ve Francii to byla jeho třetí branka v třetím českém utkání. Logicky je kanonýrem týmu.

Šestadvacetiletý fotbalista se trefil v září proti Nizozemsku (2:1), za vápnem napřáhl levačkou a míč se od tyče odrazil do brány. Češi vedli 1:0. V pátek v Turecku po hodině hry rozhodl o triumfu 2:1 a znovu levačkou, svou slabší nohou.

V pondělí večer v Astaně, v bouřícím kotli pod zataženou střechou, se předvedla také jeho pravačka. Ve 13. minutě převzal přihrávku od Koláře, napřáhl z víc než dvaceti metrů. Míč na tvrdé umělé trávě skočil a zapadl k tyči. Brankář Sidelnikov na něj nedosáhl.

„Každý gól vás motivuje do dalšího zápasu a víc si věříte, že ho dáte i příště. Když jsem ho dal Holanďanům, tak jsem věřil, že jsem schopný to zopakovat i v Turecku,“ líčil. Není třeba dodávat, že si věřil i v Kazachstánu.

Dočkal se za národní mužstvo trefil hned při svém debutu před dvěma lety v přípravě proti Slovensku (3:0). Pak sbíral starty pomalu. Až když se předchozí kvalifikace o mistrovství světa 2014 vyvíjela neúspěšně a jemu se dařilo ve Spartě, začal nastupovat.

Svůj výkon vyšperkoval i asistencí

Před rokem v říjnu byl jediným střelcem v kvalifikační derniéře v Bulharsku. Do míče se opřel ze střední vzdálenosti a gólman přízemní ránu vyrazil nedokázal.

Bylo to pravačkou a byl to podobný gól jako v Astaně. Zatímco tenkrát v Sofii tři body českému týmu nebyly k ničemu, protože kvalifikaci zpackal v předchozích duelech, ve velké zemi daleko na východě přispěly ke snovému startu.

Dočkal svůj výkon vylepšil i gólovou přihrávkou na třetí branku Krejčího v 56. minutě. Vzápětí se zasekávačkou zbavil obránce, ale povedenou ránu pod břevno domácí brankář vyrazil. Deset minut před koncem byl blízko dalšímu gólu, po parádním akci Daridy však z výhodné pozice vysoko bránu překopl.

Pak nešťastně při rohu soupeře nasměroval míč k Logviněnkovi, který zblízka snížil na 1:3. Pak zvýšil Necid, ale poslední slovo měli z další standardky domácí.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.