Kucka spasil Spartu gólem v závěru souboje mistra s vicemistrem

17:20aktualizováno  20:56
PRAHA - Fotbalisté Sparty porazili v rámci 8. kola 1:0 Jablonec gólem Juraje Kucky z 87. minuty. V duelu mistra s vicemistrem měli domácí optickou převahu, více vyložených gólových šancí si však vytvořili hosté ze severu Čech. Sparta se díky výhře dotáhla minimálně do neděle bodově na druhou Olomouc.

Sparta - Jablonec (zleva: Pamič, Kucka a Kladrubský). foto: ČTK

Oba celky, které se v loňské sezoně přetahovaly do posledního kola o titul, šly do zápasu motivovány povedenými posledními duelu. Sparta vyhrála v 7. kole na hřišti Brna 5:0, Jablonec doma přehrál 3:0 Slovácko.

7. kolo Gambrinus ligy

Sparta Praha - Baumit Jablonec 1:0 (0:0)
Branka: 87. Kucka. Rozhodčí: Matějek - Wilczek, Santarius. ŽK: Wilfried - Drsek. Diváci: 6304.

Sparta: Blažek - Kladrubský, Řepka, Brabec, Pamič - Vacek - Sionko (70. Žofčák), Kucka, Matějovský (70. Kweuke), Kadlec (90.+3 Krejčí) - Wilfried. Trenér: Chovanec.

Jablonec: Špit - Krajčík, Zábojník, Drsek, Jablonský - Pavlík (80. Eliáš), Loučka - Vošahlík, Jarolím (87. Piták), Kovařík - Lafata (73. Pekhart). Trenér: Komňacký.

Aktivitou ale v úvodním poločase hýřili na Letné především domácí. Osvědčená sestava z posledního duelu (s trojlístkem záložníků Kucka-Vacek-Matějovský) Sparty tlačila také Jablonecké. Paradoxně si však tutovou gólovou příležitost vypracovali jako první hosté. Z ojedinělého brejku vytěžili roh, po kterém navrátilec do sestavy Drsek trefil břevno Blažkovy branky.

Spartu zvuk brankové konstrukce k odpovědi neprobudil, spíše naopak. Šest tisíc fanoušků na Letné donutila k emocím až situace ze 24. minuty, kdy Wilfried po rohu trknul hlavou do míče, který mířil na zadní tyč. Z branky jej ale na poslední chvíli vyhlavičkoval Lafata. Svižný fotbal se hrál i nadále, ale když ve 42. minutě vytáhl proti parádní bombě Kucky ještě parádnější zákrok hostující gólman Špit, skončila první půle bez branek.

Sparta - Jablonec.

Do druhého poločasu vstoupili lépe hosté, když v rozmezí pěti minut musel předvést dvakrát svůj postřeh gólman Blažek. Nevyzrál na něj ani vlastní spoluhráč, ani vzápětí hostující Pavlík. Domácím chyběla ve druhé půli šťáva, energii jim dodala až povedená střídání v 70. minutě. Kweuke i Žofčák hru výrazně oživili a i díky nim začali mačkat sparťané soupeře před vlastní brankou.

Hosté nakonec sílícímu tlaku neodolali. Po rohovém kopu z levé strany vyskočil nejvýše slovenský šutér Kucka a neomylně zavěsil - 1:0. Jablonečtí se již na odpověď nezmohli a i přes sympatický výkon odjeli z Prahy bez bodového zisku. Spartu výhra posunula bodově na úroveň druhé Olomouce (má k dobru pondělní dohrávku s Boleslaví) a povzbudila před čtvrteční premiérou v Evropské lize proti silnému Palermu.

České Budějovice poprvé venku prohrály, nestačily na Slovácko

Fotbalisté Slovácka porazili v osmém kole první ligy České Budějovice 2:0. Po brankách Ilji Nestorovského a Ladislava Volešáka se v tabulce posunuli na osmé místo. Jihočeši poprvé v sezoně prohráli na soupeřově hřišti.

Úvod zápasu nepřinesl příliš atraktivní podívanou. Do první šance se dostal hostující Otepka, který ale před Filipkem míč do branky usměrnit nedokázal. Domácí nepřesnosti a úporná defenziva hostů pokračovaly i v dalších minutách a na bezbrankovém stavu nic nezměnil ani Fujerikův pokus z dálky.

1. FC Slovácko - Dynamo České Budějovice 2:0 (1:0)
Branky: 41. Nestorovski, 90. Volešák. Rozhodčí: Kocourek - Košec, Slavík. ŽK: Volešák, Švancara, Nestorovski, V. Valenta - Laštovka, Hudson. Diváci: 5324.

Slovácko: Filipko - Kubáň, Mezlík, Košút, Kuncl - Fujerik, Kordula, Volešák, Urbánek (20. V. Valenta, 86. Reinberk) - Švancara (81. Ondřejka), Nestorovski. Trenér: Soukup.

České Budějovice: Kučera - Laštovka, Horejš, Lencevič, Žižka - Otepka, Černák (71. Stráský), Lengyel, Hudson (86. Šíma) - Ondrášek, Mezlík (62. Pecka). Trenér: Šilhavý.

Pět minut před koncem poločasu se ale Slovácko dočkalo. Švancara obral u brankové čáry o míč Laštovku a poslal ho na hlavu Nestorovskému, který usměrnil míč do protipohybu gólmana Kučery. I v druhém poločase diktovalo Slovácko tempo hry, neškodní hosté se dopředu dostávali jen sporadicky.

Do tlaku se dostávali hráči Budějovic až v poslední desetiminutovce, ale obrana domácích byla na místě. Budějovická hra vabank se nevyplatila a brejk dva na jednoho po Nestorovského přihrávce přetavil Volešák v druhou branku. Slovácko tak znovu doma získalo tři body a drží na svém hřišti neporazitelnost. Budějovice naopak poprvé na soupeřově stadionu prohrály.