15. ledna 2014 12:42 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Kučera o nominaci: Trenér by se měl oprostit od osobních sporů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Bývalý český hokejista František Kučera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý český hokejista František Kučera | foto: Mafra

PRAHA Má zlato z Nagana, v národním týmu odehrál spoustu zápasů a za svou kariéru si vybudoval všeobecný respekt. Proto mají jeho slova váhu. Bývalý výborný obránce František Kučera hodnotí olympijskou nominaci trenéra Aloise Hadamczika.

Jak se vám jako bývalému zadákovi líbí složení obrany?
Asi jako celý hokejový národ jsem byl překvapený, že se v nominaci objevil Michal Barinka. Trenér Hadamczik argumentoval jeho výkonem na posledním turnaji a zároveň zdůrazňoval, že ten se tolik nepovedl Čáslavovi, kterého nevybral.

A vy s tím nesouhlasíte?
Podle mého mu Čáslava vždycky všechno oddřel, jezdil na všechny akce a nikdy nezklamal. Myslím si, že měl dostat přednost. Zasloužil si to.

Dost se mluví také o nominaci Tomáše Kaberleho. Má pořád na to hrát proti nejlepším?
Je to zkušený hokejista, který toho má hodně odehráno, ale ta pohyblivost a rychlost bruslení už není taková, co bývala. V Soči budou hrát nejlépe se pohybující hráči z celého světa, bude to jiný hokej s jinou rychlostí než v extralize nebo na Euro Hockey Tour.

Poměrně překvapivě se v týmu objevil i Lukáš Krajíček.
Ten je na tom bruslařsky i pohybově dobře a jako jeden z evropských obránců v nominaci může být. Sice se o něm před nominací tolik nemluvilo, ale ten kluk má něco odehráno v NHL, hraje nejlepší evropskou soutěž a je v ideálním věku. Takže mezi osmi beky za mě ano. Co tam ale odehraje, to už záleží na trenérovi.

František Kučera: Přednost měl dostat Čáslava, nominaci si zaslouží

Co tím chcete říct?
Jde o to, koho se kouč odváží postavit a koho ne. Další věcí totiž je, že trenér vzal Krajíčka s Barinkou jako dvojici. Člověk si pomalu nedovede ani představit, že proti nejlepším týmům by spolu měli hrát tihle dva.

Takže myslíte, že si ani nezahrajou?
To se může stát. I proto nechápu, proč nedostal přednost Čáslava, který by v sestavě možná také nezačal, ale v nároďáku toho odehrál strašně moc. Kdyby bylo potřeba, zvládal by to dobře. O tom jsem přesvědčený.

Ještě k Barinkovi - myslíte, že jsou u něj oprávněné spekulace ohledně protekce, jelikož je Hadamczikův zeť?
Tohle téma se doteď nemuselo řešit, protože Barinka v reprezentaci odehrál také dobré zápasy. Jenže tady to bohužel přišlo při nominaci na ten největší turnaj a celý národ to sleduje. Nominace by měla být dělaná podle momentální formy, a tu má třeba Honza Hejda. Dalo by se u něj polemizovat, že už také není rychlý jako dřív, ale tomu klukovi se teď daří a k tomu by se mělo přihlížet.

Jak se ukázalo, tihle dva se moc nemusí. Mohlo to při nominaci také sehrát roli?
Trenér by se měl oprostit od toho, jestli má s někým osobní spory. Ano, měl by vycházet z toho, jak pod ním hráč pracoval a co pro něj odehrál, na druhou stranu asi není dobře, když vyplouvá na povrch, že nemá s hráči ideální vztahy. Nepamatuju, že by měl v minulosti nějaký trenér problém s tolika hráči jako on. To o něčem svědčí.

Jaroslav Tomas
  • 2Diskuse